You are here: Home » Hosting » Sdílený webhosting anebo virtuální server

Sdílený webhosting anebo virtuální server

Dnešní ceny sdíleného hostingu jsou už tak nízké, že máte strach si nějaký pořídit. Přece to stojí jen pár korun, tak jak to může utáhnout můj web? Co když mi naroste návštěvnost, nebude lepší rovnou vzít ten server? Takže si to projdeme pěkně postupně a koukneme se na to podrobně.

Sdílený hosting

Sdílené hostingy dnes jedou na vysoce výkonných serverech, alespoň u velkých společností. Mají odladěný software, tak aby vše fungovalo a zároveň byla zajištěna, co možná nejvyšší bezpečnost. Vykoupeno je to většinou slabšími procesory, které provozovateli šetří náklady za elektřinu a minimálním množstvím možností pro individuální nastavení. Na druhou stranu v minulé dekádě jste byli rádi za možnost nastavit si alespoň něco přes htaccess. Dnes už nejsou problém různé verze PHP anebo jeho individuální nastavení. Takže pro běžné fungování většiny aplikací toto omezení už dnes neplatí. Slabší procesory jsou dnes stále spornou otázkou. Moderní redakční systémy a eshopy jsou poměrně mohutné, těžko srovnatelné s tím, co jsme vytvářeli před deseti lety. Takové Magento dá prostě hostingu zabrat.

Přeštěte si   Jaký je rozdíl mezi webhostingem a doménou

Virtuální server

Virtuální servery je v podstatě jeden velký fyzický server rozdělený na menší pomocí virtualizace. Tato technologie se stala poměrně oblíbenou a v dnešní době dosahují virtuální servery velmi dobrých výsledků. Například s využitím kvalitních serverových SSD disků a dostatkem paměti strčíte do kapsy repasované Kimsufi. Ovšem to platí jen o výkonu. V momentě, kdy potřebujete 500 GB prostoru, tak máte u virtuálů většinou smůlu i když potřebujete minimální výkon. Ale to je už spíše o individuálních požadavcích.

Všechny společnosti u VPS garantují prostor na disku, který je jen váš. Většina také RAM, což je nejenom dobrým zvykem, ale v případě, že se všichni rozhodnou využít svou paměť i zásadní. Sice se do odrazí na ceně, ale pokud půjdete do VPS, tak jen s garantovanou pamětí.

Přeštěte si   Jak otestovat web před nasměrováním domény

Virtuální server je lepší používat pouze na jednu věc. Pokud na něm rozjedete všechno možné začne to většinou zlobit. Navíc v tom nepořádku můžete v případě jednoho problému přijít o všechno. Navíc se vhodným rozložením služeb dá i ušetřit. Například maily + mailserver hodíte na klasické VPS, klidně i pomalejší a webserver + databázi na dražší s SSD disky. Někdo to dělí ještě více, ale to je potom už sporné. Je rozdíl když máte databázi na localhostu a když posíláte požadavky po intranetu.

Vše si můžete nakonfigurovat podle svých potřeb. Takže WordPress díky akcelerátoru a držení skriptu v paměti najednou pojede o 90 % rychleji. Problém je, že to musíte umět nastavit, aktualizovat a hlavně si za to i zaplatit. Běžně se totiž může stát, že na sdíleném hostingu vaše prezentace, maily a databáze sežere přes 1 GB RAM. Takže pokud toto všechno potřebujete, tak vám nezbývá než koupit více modulů a to už se s cenou dostanete na stovky korun.

Přeštěte si   Má můj web výpadek?

Závěr

Popravdě většinou to je o tom zdali si umíte nakonfigurovat a spravovat server. Pokud ano, tak dokážete svým aplikacím připravit takové prostředí, že se to se sdíleným hostingem nedá ani srovnávat. Na druhou stranu i odborníci na VPS občas sáhnou po levném sdíleném hostingu, než se o to všechno starat. Ve výsledku je to totiž levnější a méně pracné. Zvláště všechno kolem e-mailů. E-maily jsou prostě zlo. Nikdy nevíte, co se kde rozbije a pak řešením problémů strávíte celé odpoledne. To už těch pár korun radši věnovat lidem, kteří e-maily udržují celé dny.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *