You are here: Home » Nezařazené » Měření rychlosti načítání stránek

Měření rychlosti načítání stránek

Možná jste někdy slyšeli, že rychlost načítání stránek má vliv na vyhledávače. Pravda je, že to vliv samozřejmě má. Zatímco pozitivní je spíše diskutabilní, tak u toho negativního není moc, co přemýšlet. Jestli máte stránky co se načítají delší dobu než 10 vteřin tak je něco opravdu špatně.

Jak měřit rychlost načítání stránek?

Rychlost webu je tak trochu relativní pojem. Jednak je otázkou co všechno vlastně měřit, a také za jakých okolností. Například započítávat i prvky, které nejsou přímo umístěné na doméně? Například taková reklama se často nahrává postupně a až po dokončení načítání většiny elementů. Okolnostmi je zase myšlen přístup k samotnému testování. Opět si uveďme příklad. Pokud máte web skládající se s grafiky o celkové velikosti dejme tomu 3 MB, jak vlastně budeme měřit rychlost stažení? Přeci záleží na rychlosti připojení. Máme vycházet z internetového průměru? Navíc do hry vstupuje i lokace odkud data stahujete a jednotlivé trasy na cestě, které mohou být v průběhu dne vytíženy.

Přeštěte si   Jak vydělat peníze na blogu

Volme test rychlosti z neutrálního datacentra

Pro porovnání rychlosti je nejlepší zvolit nějakou službu, která se na to specializuje. Nejoblíbenější je tools.pingdom.com. Pomocí něj můžete změřit rychlost načtení stránek z třech různých datacenter na světě. Jedno je Amsterdamu, druhé v New Yorku a třetí v Dallasu. Pro Evropu si proto vyberte Amsterdam.

Po otestování získáte nějaké relativní ohodnocení, jak si váš web vede v porovnání s ostatními stránkami, které byly testovány.

pingdom-test-rychlosti-01

Měření rychlosti n-host.cz přes datacentrum v Amsterdamu ukázalo celkem pěkná čísla. Ovšem je nutné vzít v úvahu, že hlavní stránka obsahuje jen 573,8 KB dat.

Pokud zaškrtnete položku „Save test and make it public“ budou data ukládána a na grafu si pak můžete prohlédnout jak se vám daří či nedaří web optimalizovat.

Pingdom test, toho ale umí daleko více. Obsahuje i velice cenné analytické nástroje, které vám pomohou nejen s optimalizací rychlosti načítání stránek, ale také s hledáním chyb. Pod záložkou „Paga anylysis“ jsou totiž seřazeny odpovědi serveru na jednotlivé dotazy.

Přeštěte si   Co je nového ve WordPress 4.7

Odpovědi a chyby

2XX vrací server, když je vše v pořádku. Nemusíte se tímto status kódem zabývat.

3XX jsou přesměrování. Na tohle narazíte zvláště u reklamních systémů. Nemusí se tak jednat o nějaký problém. V každém případě znamená to takřka vždy čas navíc.

4XX jsou chyby. Někdy byl zdrojový soubor odstraněn (410), jindy je nedostupný (404) a může se jednat i o problém se zabezpečením (403). Všechny tyto chyby jsou pro vaší stránku špatné a měly by být odstraněny.

5XX jsou závažné chyby serveru. Nejčastěji se setkáte s chybou 500, která může znamenat prakticky cokoliv. Nejčastěji je to nefunkční .htaccess. 503 znamená většinou přetížení serveru.

Další nástroje k měření

Velice oblíbeným nástrojem je i webpagetest.org. V Evropě si můžete vybrat jedno z třinácti míst, některá dokáží provádět testy v různých prohlížečích. Výsledky pak mohou být mírně odlišné. Tento test využívá větší množství webmástrů, takže se často tvoří i několikaminutové fronty. Výsledek ale většinou stojí za to. Opět máte k dispozici analytické nástroje, které vám pomohou dohledat případné chyby.

Přeštěte si   Nestěžujte život uživatelům mobilního zařízení

Rychlost generování stránky

Než se začnou jednotlivé elementy stránky stahovat musí server, na kterém máme web nejdříve požadovanou stránku vygenerovat. Tento proces zahrnuje kompilaci PHP, dotazy na databázi a případně práci se soubory. Dnešní servery to už dokáží udělat opravdu rychle, ale s náročností redakčních systémů se to může zase o kousek protáhnout.

Měření rychlosti je pak možné pomocí serverových nástrojů anebo vlastního kódu. Na začátek skriptu umístíme proměnou s aktuálním časem, na konci skriptu porovnáme čas s tím v proměnné. Rozdíl hodnot je pak doba generování stránky. Můžeme do toho zapojit i různé další proměnné co budou sledovat jednotlivé části. Například dotazy na databázi. I když budete měřit v milisekundách většinou získáte jen přibližné výsledky.

Tuto rychlost ovlivňuje optimalizace skriptu, výkon procesoru serveru, typ disků (SSD jsou výrazně rychlejší), množství paměti, kterou můžou využít různé akcelerátory. Dobře optimalizované VPS s SSD disky dokáže oproti sdílenému webhostingu, vygenerovat titulní stránku WordPressu i o 90 % rychleji. Obecně platí ale rovnice, že SSD disky jsou více než rychlý procesor.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *