You are here: Home » WordPress » Jak předejít problémům s instalací WordPress

Jak předejít problémům s instalací WordPress

Ač je WordPress jedním z nejpoužívanějších redakčních systémů na světě má svá úskalí. Asi to největší je, že je prostě pořádně robustní. Většina z nás by si určitě dokázala naprogramovat na míru daleko efektivnější a systémově méně náročnější systém. Ale přiznejme si to na rovinu. Kdo na to dnes má čas? Navíc stejně než bychom jej dokončili, tak něco budeme muset upravit a předělat. Právě daň za kompatibilitu a možnost WordPress předělat na cokoliv, stojí za poměrně za požadavky na systém.

Minimální požadavky na WordPress

Podle oficiálních zdrojů jsou minimálními požadavky na WordPress PHP 5.2.4, MySQL 5.0, 32 MB RAM a pár desítek megabajtů prostoru na disku. Ovšem to jsou spíše doporučení, než opravdové požadavky. Například některé jazykové mutace WordPress vyžadují 39 MB paměti jen na instalaci. Pro běžného PHP programátora je to strašně moc, to chápu, ale WordPress je opravdu robustní redakční systém.

Určitě stojí za to si dát pozor i na velikost prostoru na disku. Základní instalace zabere nějakých 16 – 17 MB prostoru, ale to je absolutní minimum. Další prostor zabere šablona a pokud hodláte mít na blogu i nějaké obrázky, tak ty je nutné přičíst. Včetně jejich náhledů. No i tak bych nešel pod 50 MB prostoru i pro WordPress bez obrázků.

Mimo tyto parametry je třeba se ještě podívat na podporu .htaccess. Dneska už všichni vyžadují hezké adresy a bez .htaccess respektive mod_rewrite to nejde.

Přeštěte si   WordCamp Praha 2018

PHP 5.2.4 už dnes nikdo nepoužívá. Každý hosting v ČR má v roce 2014 minimálně 5.4 a kdo ne, tak od toho dejte rovnou ruce pryč. Protože pokud si nedokázal aktualizovat vlastní servery pro PHP 5.4 (momentálně už je stabilní verze PHP 5.5), tak ten na tom s aktualizacemi nebude asi nejlépe. Navíc výběr je dostatečný. Pozor existují výjimky. Ty používají server speciálně upravený pro WordPress a tuším stále jedou na poslední PHP 5.3.x. Ale tam se o parametry bát nemusíte 🙂

MySQL 5.0 má dneska každý. Tu řešit nemusíte.

32 MB RAM je moc málo. Na WordPress minimum, ale jakmile si začnete hrát s pluginy, tak na vás vyskočí bíla obrazovka smrti a je konec. Obecně se vývojáři doporučuje 64 MB RAM pro dobře fungující WordPress 3.5+. Jestli hodláte něco stahovat anebo generovat pomocí pluginů tak je lepší vybrat si hosting se 128 MB RAM a max_execution_time() 30 vteřin. Někteří provozovatelé hostingů omezují maximální délku běhu skriptu na 15 vteřin. Pokud se něco nepokazí tak to nepoznáte. Přeci jen kdo z vás by chtěl čekat déle jak 15 vteřin na vygenerování stránky, ale pokud plugin například stahuje data z více RSS kanálů anebo zálohuje obsah webu na externí úložiště, tak je 15 vteřin velice málo. Samozřejmě na generování stránky se také podílí rychlost procesoru. Takže provozovatelé hostingů s úspornými procesory mohou dosahovat obecně horších výsledků. Na druhou stranu to už jsme zašli až moc daleko. To už patří do kategorie VPS.

Přeštěte si   Jak vylepšit základní šablony WordPress jednoduše

Co ale většina pluginů dokáže je zaneřádit prostor na disku. Prakticky všechny cachovací pluginy, které budete pro urychlení vašeho webu určitě používat si průběžně ukládají data na disk. Ušetří tak výkon procesoru, protože ten je nemusí generovat znovu. Pak z těchto předgenerovaných kousků poskládají celou stránku. Pokud hodláte mít v budoucnu stovky příspěvků, tak se poohledněte po hostingu, co má alespoň 1 GB prostoru.

Pokud máte možnost zvolte instalaci na jedno kliknutí

Většina provozovatelů sdílených webhostingů už pochopila, že WordPress je potřeba podporovat a než řešit se zákazníky různé záseky u instalace, tak se prostě vyplatí vytvořit pro ně instalaci na jedno kliknutí. Pokud to webhosting poskytuje, tak určitě využijte jejich nástroj. Vyhnete se atypickým problémům jako je špatné nastavení práv anebo špatný adresář s .htaccess. Je spousta věcí, které mohou pokazit instalaci a špatně se na ně přichází. Pokud máte možnost využít instalátor od provozovatele, tak jej bez váhání využijte.

Nefungující odesílání e-mailů

Některé instalace WordPress vám pošlou vaše heslo e-mailem, místo aby jste si jej sami zvolili. Pokud má takový hosting zablokovanou funkci mail(), tak máte problém. Řešením si je WordPress hacknout. Pokud s tím nechcete ztrácet čas, prostě si v administraci webhostingu zapněte v PHP funkci mail() a proveďte instalaci znovu.

Chyba 500

Pokud po instalaci vidíte chybu 500, popřípadě jí vrátí prohlížeč, zřejmě došlo k špatnému vygenerování souboru .htaccess. Zkuste se přihlásit do administrace WordPress a v NastaveniTrvalé odkazy upravit formát odkazů. Když uvidíte chybovou hlášku, že se nedaří zápis do souboru .htaccess je nutné u něj přes FTP upravit práva zápisu. Popřípadě do něj vložte následující:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPres

Toto do něj vložte i v případě, že se nemůžete dostat přímo do administrace WordPress. Soubor .htaccess by se měl nacházet v adresáři, kde máte WordPress nainstalovaný. Pokud tam není, tak jej zkuste vytvořit na svém počítači (je to soubor beze jména jen s příponou .htacces). Vložte do něj zmíněný obsah a zkuste se přihlásit do adresáře.

Přeštěte si   WordPress komunita a pravidelné srazy

Chyba 403 v administraci

Některé hostingové společnosti se snaží „usnadnit“ vám život v boji s roboty a tak prostřednictvím .htaccess zaheslují sližku wp-admin.

Připojte se přes FTP k vašemu webhostingu. Přejděte do adresáře wp-admin a smažte v něm soubor .htaccess.

Použijte instalaci z WordPress.org

Jestli chcete předejít problémům, tak vždy používejte aktuální instalaci přímo ze stránek WordPress.org. Jednak si můžete být jistí, že je v pořádku a také v ní mohou být opravené některé nedostatky z minulých verzí. Sice je nepravděpodobné, že někdy nainstalujete WordPress, který bude využívat zastaralé PHP, ale stát se to třeba může 🙂

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *