You are here: Home » WordPress » Jak na Sitemap u WordPress

Jak na Sitemap u WordPress

Sitemap je soubor je soubor, který pomáhá robotům projít váš web. Jsou do něj zapsány všechny stránky, které se na webu nacházejí. V dnešní době už by se zdálo, že roboti vyhledávačů ve většině případů pomoc ani nepotřebují, protože díky interním odkazům dokáží celý web projít velice rychle a efektivně. Opak je však pravdou.

Soubor sitemap.xml se většinou ukládá do hlavního adresáře webu. Jeho umístění však jde změnit, pak je ale nutné to oznámit i robotům vyhledávačů úpravou robots.txt, do kterého se nová poloha sitemap.xml zapíše.

Jak už koncovka napovídá obsah, všechna data se zapisují pomocí XML. Takže v případě, že se rozhodnete upravovat obsah ručně, je třeba dát si pozor na překlepy. U WordPress je lepší všechno nechat na pluginech, které se o vše postarají.

Přeštěte si   Matt Mullenweg

Pár technických informací úvodem

Maximální množství souborů v sitemapě je padesát tisíc a celková velikost nesmí přesáhnout 50 MB. Soubory sitemap lze mít nejen pro příspěvky, ale i komentáře a multimédia.

V případě, že máte větší množství sitemap používá se takzvaný sitemap index. Ten obsahuje odkazy celkem až na 50 tisíc dalších sitemap. Pozor jeho velikost už je však limitována na 10 MB.

Samozřejmě pro ušetření prostoru na disku, se dají komprimovat. Vyhledávače s tím dokonce počítají a v nápovědách ke kompresi přímo vyzývají.

WordPress SEO

WordPress SEO Plugin vydává společnost Yoast, která zároveň stojí za magazínem Yoast.com, který je zaměřen na optimalizace pro vyhledávače. Čte jej přes půl milionu lidí za měsíc a samotná společnost patří mezi největší autority v oboru. Jejich plugin dokáže prakticky všechno, co k SEO potřebujete.

Přeštěte si   Problém s přihlášením - přesměrování

Po instalaci pluginu se vám objeví v levém menu položka SEO, v ní najdete XML Sitemap a zaškrtněte Zaškrtněte toto pole pro povolení funkce XML mapy stránek. Základní nastavení je zcela vyhovující pro většinu webů.

Velkou výhodou vytvořených Sitemap od Yoast je vkládání více informací než jen základní. Ke každému příspěvku jsou přidány i XML informace o obrázcích. Na internetu totiž nejsou jen Google, Seznam a Bing!. Spousta menších aplikací, které jsou anebo teprve budou vytvořeny se na Sitemap a data v nich budou spoléhat. Ne každý má technologické prostředky na roboty, kteří projdou celé weby. Tím menším nezbývá než se spolehnout na informace v Sitemap.

Google XML Sitemaps

Pokud se snažíte udržet instalaci WordPress co možná nejmenší, tak Vám jistě bude stačit tento malinkatý plugin. Jim vytvořená Sitemapa je dostačující pro všechny vyhledávače, které dodržují standardy.

Přeštěte si   Proč musíš přijít na WordCamp Praha 2015

Pro Google to jde i bez Sitemap

Na Sitemap.xml se dává odkaz do Google nástrojů pro webmastery. Ten si jí stáhne, zpracuje a většinou do 24 hodin i projde. Velká výhoda tohoto postupu je, že se dozvíte pokud něco není v pořádku.

Google nástroje pro webmastery se ale spokojí i s RSS feedem. U WordPress tedy stáčí zadat domena.tld/feed/ a hned máte takovou malou sitemapu. Nevýhodou je, že je zde jen prvních 10 příspěvků. Tento počet se dá navýšit ve WordPress a to NastaveníZobrazováníV RSS zobrazit nejvíce. Ovšem tento postup volte jen v případě, že máte malý web a u nastavení Položky v RSS zobrazovat jako  – Pouze několik úvodních vět.

 

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

2 Comments

  1. Zdravím, nainstalovala jsem si WordPress SEO a zaškrtla pole pro povolení sitemapu. Ten se mi ale nevytvořil a nevím, co s tím. Nedokážete mi poradit?

    • Romana: tvůrci WordPress SEO jí tvoří trochu zvláštně. Doporučuji zvlášť plugin Google XML Sitemaps.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *