You are here: Home » Problémy » Extrémně pomalé načítání webu

Extrémně pomalé načítání webu

S pomalým načítáním webu se dříve anebo později určitě setkáte u všech redakčních systémů. Je jedno jestli používáte WordPress, Joomla! anebo Drupal. Problémům se žádný z nich nevyhne. Důležité je rychle a spolehlivě identifikovat problém. Pak může být náprava poměrně rychlá.

Kde může být chyba

Chyba může být:

 • mezi návštěvníkem a serverem
 • na samotném serveru
 • při generování webu serverem
 • a pak mezi serverem a návštěvníkem.

Problém mezi návštěvníkem a serverem

Váš počítač se musí nějak spojit se serverem. Tento úkon obnáší několik procedur. Nejdříve je nutné, aby váš počítač překonal síťovou infrastrukturu u vás doma, pak k vašemu poskytovateli internetu, spojil se s DNS z něj získal IP adresu a teprve potom se spojil se serverem, kde jsou stránky. Možná to zní složitě, ale je to jen sada úkonů, které se pořád opakují.

Vše můžete otestovat poměrně jednoduše z vašeho počítače. Pokud používáte Windows stačí spustit program Příkazová řádka a zadat:

 tracert vadedomena.tld

Takto dopadlo trasování n-host.cz

Trasování cesty k n-host.cz ukázalo, že na cestě nejsou žádné problémy.

Trasování cesty k n-host.cz ukázalo, že na cestě nejsou žádné problémy.

 1. Je rychlost intranetu na mé domácí síti. Cílem je router.
 2. * znamená že cíl neodpověděl (timout), často se při hledání cesty pošle dotaz na několik cílů naráz a odpoví jen jeden.
 3. Je IP adresa mého poskytovatele internetu
 4. Je IP adresa mého poskytovatele internetu
 5. Požadavek je předán serveru vshosting, který poskytuje serverhousing mému poskytovateli webhostingu
 6. Přeposílání požadavku dále
 7. Další přeposílání
 8. A jsme doma 🙂
Přeštěte si   Podpora pro WordPress

Pokud by byl kdekoliv na trase problém uvidíte dlouhé čekání. Snadno odhalíte, že za tím je váš poskytovatel internetu anebo se něco pokazilo v datacentru.

Problém na serveru

Pokud vypadne server, kde máte svůj web většinou nedostanete při zadání domény žádnou odpověď, popřípadě vás přesměruje infrastruktura jinam. Jistotu můžete mít, když dáte

ping vasedomena.cz

Timeout znamená, že server má nějaký problém. Tady už se vyplatí kouknout na stránky poskytovatele webhostingu jestli nezveřejnil že mají nějaký problém.

Co se týká pomalého generování stránky, může se jednat o přetížený server, to se také pozná podle chyb 500 a 503, které se občas objevují. Popřípadě se střádají s výpadky. Na server, kde máte svůj web může být také veden DoS útok. U silnějšího DDoS už většinou nevidíte nic 🙂

Přeštěte si   Tlačítka pro sociální sítě bez javascriptu

Rozhodně zde je ideální kontaktovat podporu. Která vám potvrdí problém anebo řekne, že mají vše v pořádku a pak je třeba hledat řešení jinde.

Problém při generování webu serverem

Respektive je problém při generování stránky. Tady je ideální použít nějaký externí měřič rychlosti. Za sebe doporučuji tools.pingdom.com.

Pomocí toho nástroje zjistíte dvě důležité věci. Jestli je problém při generování anebo až po něm.

To co vás zajímá je úplně první řádek. Jedna se o takzvaný time to first byte. Pokud uvidíte, zde uvidíte třeba 10 vteřinový sloupec je problém při generování. Nejčastěji za to může přímo skript, kde se něco pokazilo. Řešení je pak dohledat chybu a napravit jí. Problémů je hodně a je to spíše na vlastní článek.

Přeštěte si   Webová stránka zpomaluje počítač

Dále věnujte čas i velikosti (Page size). Jsou mezi lidmi „experti“, kteří si na web dají něklik megabajtů fotek a pak si stěžují, že jim to jde pomalu. To není problém redakčního systému ani hostingu. Prostě to trvá než se to stáhne.

Problém mezi serverem a návštěvníkem

Pokud si některý z vašich návštěvníků stěžuje na pomalé načítající se web, může být problém mezi serverem a ním.

Někteří poskytovatelé internetu občas mají problém s konektivitou ze zahraničí. Někde na cestě je problém a než to vyřeší, tak se jde buď oklikou anebo to prostě nejde. Tyto případy nejsou výjimkou.

Kdo za to může se dohledává těžko. Většinou je to buď přímo poskytovatel internetu návštěvníka anebo dodavatel konektivity (internetovému poskytovateli anebo serverovně). Řešení je v otázkou hodin.

Pokud se potřebuje návštěvník dostat na vaše stránky musí použít VPN anebo proxy server. Teoreticky mu můžete vyjít vstříc i používáním technologie CloudFlare.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *