You are here: Home » WordPress » Jak vylepšit základní šablony WordPress jednoduše

Jak vylepšit základní šablony WordPress jednoduše

Základní šablony k WordPress Twenty ten, Twenty eleven, Twenty twelve, Twenty Thirteen a zvláště Twenty Fourteen jsou nepochybně super. Fungují rychle, nemusíme se bát o jejich bezpečnost, protože jsou pravidelně záplatovány a navíc nevypadají vůbec špatně. Nevýhodou je, že na nich jedou stovky tisíc webů (možná i miliony), takže i přes možnost si je částečně upravit vypadá váš blog jako spousta jiných.

Naštěstí k nim existuje hned několik pluginů, které vám umožní si přizpůsobit vzhled podle vašich potřeb. Můžete změnit naprosto všechno.

Styles: TwentyFourteen

S tímto pluginem můžete změnit barvu, kteréhokoliv prvku na stránce. Nemusíte přitom mít žádné povědomí o CSS. Prostě si v menu vyberete co má mít jakou barvu.

Přeštěte si   Problémy s Infinite scroll

Takže z tohoto:

Takto vypadal n-host.cz se šablonou Twenty twelve před použitím pluginu

Takto vypadal n-host.cz se šablonou Twenty twelve před použitím pluginu Styles: TwentyFourteen.

Není problém během několika minut udělat třeba tohle:

Stačilo pár minut s pluginem Styles: TwentyFourteen a hned vypadá šablona Twenty Fourteen úplně jinak.

Stačilo pár minut s pluginem Styles: TwentyFourteen a hned vypadá šablona Twenty Fourteen úplně jinak.

Jen pro úplnost s pluginem Styles TwentyFourteen si zároveň stáhnete plugin Styles, který umožňuje využívat další fonty.

Upravit barevně se dá prakticky všechno. Tento příklad byl samozřejmě extrémem.

Fourteen Extended

Měnit barvičky je samozřejmě fajn, ale chtělo by to mít možnost  upravit například šířku sloupce s obsahem. Právě k tomu slouží plugin Fourteen Extended. S ním můžete upravit šablonu už opravdu k nepoznání.

Pomocí pluginu Fourteen Extended můžete libobolně manipulovat s velikostí jednotlivých prvků na stránce.

Pomocí pluginu Fourteen Extended můžete libobolně manipulovat s velikostí jednotlivých prvků na stránce.

Další pluginy a další možnosti

Výše popsané pluginy toho umí samozřejmě více, než bylo zmíněno. Velice užitečné je například mít kontrolu nad tím jak vypadají jednotlivé nadpisy (headers) anebo třeba citace. Dobře poslouží také když se rozhodnete změnit zaměření blogu. Pokud píšete delší články vyplatí se tomu přizpůsobit i druh a velikost písma.

Přeštěte si   Klávesové zkratky, které ulehčí psaní příspěvku ve WordPress

Tyto dva pluginy samozřejmě nejsou jediné. Existuje jich celá řada. Některé toho umí určitě více, ale nemám s nimi praktické zkušenosti.

Pokud jste zběhlí v CSS, tak zřejmě dáte přednost úpravě šablony pomocí child theme. To už ovšem stojí trochu více času. Na druhou stranu asi dokážete udělat prakticky cokoliv 🙂

Co se týká využití pluginů na úpravu je nutné brát ohled, že se mohou navzájem občas „tlouct“ – jeden bude přepisovat formátování textu tomu druhému a naopak. Takže jich nepoužívejte více než je nutné.

Pokud si zrovna hrajete se šablonou na ostré verzi vypněte si cachování. Po dokončení je dobré cache úplně vymazat. Celý web by totiž mohl dopadnout značně rozhozeně.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

2 Comments

 1. Dobrý den,
  používám šablonu „2014“ (přecházel jsem z „2013“). Stále se mi nedaří posunout 1.stránku těsně pod menu. Je tam mrtvý prostor (cca 2″řádky“). Podle dema na http://twentyfourteendemo.wordpress.com/ by tam měl být prostor (pod menu) i pro horizontálně se přepínající stránky. Ve WP jsem ale nenašel způsob, jak je vytvořit (upravovat). Víte, kde by mohla být chyba? Děkuji za čas který věnujete mému problému.
  Roma Hronza

  • Doporučuji zkusit:
   V style.css upravit na řádku 3648
   padding-top: 0px;
   a dále na řádku 1048
   padding-top: 0px;

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *