You are here: Home » WordPress » Jak zabránit kopírování stránek

Jak zabránit kopírování stránek

Pokud píšete kvalitní články, dříve anebo později se setkáte s weby, které od vás začnou kopírovat obsah. Ve většině případů se bude jednat o takzvané autoblogy. Jsou to weby postavené převážně na redakčním systému WordPress s pluginy, které přebírají obsah z RSS feedu. Prostě si jej stáhnou a následně publikují jako vlastní.

Možná si říkáte, že o nic velkého nejde. Přeci vyhledávače musí poznat, co je originál a co kopie. Bohužel v reálu to nefunguje tak, že kdo publikuje obsah jako první, ten je jeho autorem. Důležité je komu obsah vyhledávač jako první stáhne a indexuje. Následné souboje o duplicitu proběhnou na úrovni autority webu. Což může být pro váš web velice náročné, protože takovéto autoblogy nezřídka mají poměrně silnou autoritu, s kterou se jen těžko můžete rovnat. Alespoň ze začátku, kdy ještě nejste veřejně známá osobnost, na jejíž články všichni odkazují.

Ačkoliv vyhledávače se s kopírováním obsahu snaží bojovat (Google svoji ochranu nazval Panda), ne vždy jim to jde. Existují dokonce i případy, kdy za duplicitu byl penalizován sám autor. Ale to jsou opravdu spíše výjimky.

Proč někdo váš obsah kopíruje?

Obecně nemusí se vždy jednat o úmysl vás nějak poškodit. Existují stránky, takzvané agregátory obsahu (či agregátory zpráv), které jejich tvůrce vytvořil třeba jen pro sebe, aby měl pohromadě všechny zdroje, které je zajímají. Napadlo je se o vše podělit i s ostatními. Váše články se pak mohou s desítkami dalších spojit v jeden velký soukromý magazín.

Přeštěte si   WordPress firewall

Agregátory informací mohou mít i komerční důvod. Někdo si dá, často poměrně hodně práce, aby vytvořil seznam nejlepších článků v určitém oboru a pak je publikuje i s odkazem na zdroje. Často se jedná jen o určité náhledy. Vidět je jen pár úvodních vět a za nimi je odkaz na zdroj. Takovéto velké weby, kde každých několik minut přibude nový článek jsou velkým lákadlem pro fanoušky určitých témat, kteří je pak mají po celý den otevřené. Dostat se na takovýto seznam je často spíše výhodou pro začínající či méně známé autory.

Pak tu samozřejmě máme ty zlé, kteří na vašem obsahu chtějí vydělávat peníze. Publikují je, obalí reklamou, v textu nahradí vhodná klíčová slova reklamními odkazy na weby, které jim platí a v klidu vydělávají na vašem textu.

Přeštěte si   Nebezpečí testování nových šablon a doplňků na ostré verzi WordPress

Jak s tím bojovat?

Nejjednodušší je dávat do RSS kanálu jen pár úvodních vět. Kopie článku, pak nebude nic víc, než jen lehký úvod k originálu. Pokud dbáte na optimalizaci pro vyhledávače, můžete tam dát například obsah meta tagu description. Samozřejmě tím nepotěšíte čtenáře, kteří odebírají celý obsah přes RSS.

Další možností je vkládání vlastních reklam či jiných prvků do RSS kanálu. Technicky vzato můžete do RSS dát cokoliv. Vše se pak zobrazí i v kopírovaném článku. Opět tím ale budou trpět vaši odběratele.

Složitější jsou pak obranné techniky. Základem je zákaz přístupu na vaše stránky. Ve většině případů jede skript na IP adrese, kde se nachází i samotný agregátor. Stačí tedy zjistit IP adresu, například přes ping (otevřete si program příkazový řádek a zadejte ping cilovadomen.tld a uvidíte IP adresu z které přichází odpověď). Tuto adresu pak zakážete přímo z .htaccess (Deny from 123.123.123.123). Je málo pravděpodobné, že by zákaz IP adresy tímto způsobem nějak ohrozil váš web. Z hostingu většinou návštěvníci nechodí.

Existují i agresivnější metody obrany, pro lidi, kteří se chtějí nějak pomstít, za krádež svého obsahu. Jedná se o sadu škodolibostí. Popravdě není zrovna dvakrát efektivní se s tím zatěžovat, protože plýtváte svým časem. Čistě ze zajímavosti si je vypíšeme 😈

Přeštěte si   Proč se základní šablona WordPress mění každým rokem

Základem je znát IP adresu serveru, kde je skript pro stahování RSS kanálu. Ten pošle dotaz na adresu, kde máte RSS kanál. Stačí mu jej tedy jen podstrčit. Opět využijeme htaccess.

RewriteCond %{REMOTE_ADDR} 123\.123\.123\.123
RewriteRule .* http://domena.tld/RSSfeed [R,L]

Tento jednoduchý příklad zajistí, že požadavek na IP adresu 123.123.123.123 bude přesměrován na URL http://domena.tld/RSSfed. Vtip je v tom co na ní bude.

Jedna z možností je umístit na ní nějaké nesmysly. Například velké množství textu lorem ipsum či kus textu z wikipedie. Ideálně o autorském zákoně. Pokud nemá skript ošetřené zpracování velkého souboru klidně, tak může začít publikovat mnohomegabajtové texty.

Další oblíbenou variantou je vkládání javascriptu. Opět pokud není zabezpečený skript můžete někomu do stránek vložit otravné popup okno anebo rovnou přesměrování. Často spíše projde iframe, který může směřovat už na všechno. Ale moc to nepřehánějte. Tímto trestáte hlavně návštěvníky, kteří s tím nemají nic společného.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *