You are here: Home » Hosting » Jaký je rozdíl mezi webhostingem a doménou

Jaký je rozdíl mezi webhostingem a doménou

Před pár dny jsem na facebooku jedné hostingové firmy viděl tento dotaz. Možná vám přijde jako banalita, ale většina lidí v České Republice by jej neuměla zodpovědět a to i za předpokladu, že tak nějak tuší co je co. Prostě se jim obě služby spojí dohromady a konec. Takže si to pěkně vysvětlíme.

Doména

Internetová doména je název webu na internetu. Pod ní je možné web dohledat. Například na Seznam.cz najdeme největší český vyhledávač na Google.cz zase největší celosvětový vyhledávač.

Dříve se weby (spíše servery) nacházeli na IP adresách. Třeba na 77.75.72.3 najdete stále Seznam.cz. Jenomže IP adresy se špatně pamatují. Tak někoho chytrého napadlo, že by IP adresa mohla být nahrazena znaky. Rázem tak bylo vše snadnější.

Přeštěte si   Specializovaný webhosting pro WordPress

Navíc vše ještě vylepšili a rozdělili domény na řády, aby vše bylo rychlejší a přehlednější (řády se berou od konce a oddělují tečkou). Takže CZ je doména prvního řádu a značí českou národní doménu. Doména druhého řádu je třeba SEZNAM a pak tu máme ještě doménu třetího řádu, třeba FIRMY. Výsledek je FIRMY.SEZNAM.CZ.

Ačkoliv existuje pár výjimek, koupit si můžete vždy pouze doménu druhého řádu. Domény třetího řádu (také nazývané subdomény) si pak můžete dle libosti vytvářet sami. Na každé pak mít samostatný web. Toto umožňuje každý seriózní poskytovatel hostingu.

Webhosting

Jakmile máte svou vlastní adresu (doménu) je nutné jí někam nasměřovat, kam se nahraje samotná webová stránka. V podstatě webhosting je pronájem místa ne serveru společně se software, který se bude starat o to, aby vše fungovalo. Doména je tedy adresa a webhosting prostor, kde se bude internetová prezentace nacházet.

Přeštěte si   Jaké jsou alternativy za Total Commander pro nahrávání souborů přes FTP

Technicky vzato na serveru, který je nonstop připojený k internetu, dostanete adresář do kterého si nahrajete soubory s vašim webem. Na tento adresář pak namíříte svou doménu pomocí takzvaných DNS, což je jiný server na kterém se nachází záznam, že vaše doména má obsah na serveru, kde máte webhosting.

Jak to pak funguje

Když návštěvník chce navštívit vaše stránky, tak do prohlížeče zadá vaši doménu. Prohlížeč se pak zeptá DNS serveru. Ten mu řekne, že k web k vaší doméně se nachází na serveru kde máte webhosting. Prohlížeč pak navštíví tento server a poprosí jej o stránku podle konkrétní adresy. Server mu jí pak pošle.

Tak a teď už víte k čemu je doména a k čemu webhosting. Také že je potřeba si koupit obojí.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *