You are here: Home » Problémy » Jak poznat penalizovanou doménu

Jak poznat penalizovanou doménu

Víte co mají společného super holky a dobré domény? Ty nejlepší už jsou zabrané. Občas se ale nějaká uvolní a vy máte šanci jí dostat (doména samozřejmě). Ne vždy však může být úplně v pořádku. Předchozí majitel se k nim nemusel chovat zrovna dvakrát dobře anebo je zneužít například k rozesílání spamu. Takovéto domény se pak často vyskytují na různých blacklistech a váš projekt může skončit ještě dříve než začal.

Jak poznat že s doménou není něco v pořádku

Pokud víte, že na doméně byl už dříve nějaký obsah určitě stojí za to si jej prověřit.

Při prohlížení se zvláště zaměřte na spamové zpětné odkazy, nevhodná klíčová slova, popřípadě můžete projít i zdrojový kód na různé black hat praktiky.

Historie domény v Google

U čerstvě uvolněných domén pomůže Google. Stačí zadat:

site:domena.tld

Díky tomuto příkazu uvidíte aktuální indexované stránky. Dobrou zprávou je, že nějaký vidíte. Pokud byl na doméně totiž nebezpečný obsah, tak jej Google ani nebude mít v indexu.

Přeštěte si   Jak funguje vyhledávač

Jestli se chcete podívat na obsah jednotlivých indexovaných stránek stačí k tomu využít Google cache.

cache:domena.tld/stranka.php

Hledáme v internetovém archivu

Věřte tomu anebo ne, existuje projekt, který má za úkol archivovat obsah internetu. Tedy alespoň jeho textovou část. Pokud kupujete už použitou doménu určitě jí zadejte do archive.org. Tato služba mapuje obsah internetových domén už od roku 1996. V roce 2014 měla archivováno více jak 400 miliard stránek.

Navíc oproti Google eviduje i přesměrování. To se hodí zvláště pokud chcete zjistit jestli je pravý google page rank a doména už není v indexu.

Reputace domény

Nepodceňujte reputaci domény na internetu. Pokud si chcete na doméně například založit eshop a doména byla dříve spojována s podvody, tak můžete zažít opravdu nepříjemné chvíle, které vás budou stát hodně nervů a možná i peněz. Nespokojený zákazník totiž takovouto historii může vytáhnout na sociálních sítích, protože si jí „vygooglil“.

Přeštěte si   Jaký je rozdíl mezi webhostingem a doménou

Udělejte to nejdříve vy. Projděte vyhledávače na název domény a hledejte jestli není někde zmíněna v kombinaci s podvody a špatnými zkušenostmi. Ani dobré ranky se nevyplatí pokud je třeba čistit špatnou pověst domén.

Blacklisty

Na internetu existuje nespočet blacklistů, do kterých se často doména může dostat i nevině. Ačkoliv z většiny lze doménu s více či méně úsilím odstranit zvažte jestli vám za to stojí.

Blacklisty jsou různých druhů

Emailový blacklist

Původní majitel buď přímo rozesílal nevyžádanou poštu anebo jeho redakční systém byl zavirován a následně začal rozesílat phising.

Zavirovaný web

Bezpečnostní díra v redakčním systému anebo zavirovaný počítač s uloženými hesly k FTP jsou nejčastějším důvodem proč se doména dostane na blacklist nebezpečných webů. Před tekovýmito weby, na kterých se nachází škodlivý skript, často varují prohlížeče anebo antivitové programy. Ruce pryč od nich dává i Google.

Přeštěte si   Technická čitelnost textu

Nevhodný obsah

Pokud hodláte na webu provozovat obsah pro každou věkovou skupinu určitě se vyplatí detailně prohlédnout historii webu. Sice se nedostane přímo na blacklist ale existují seznamy nevhodných webů, které jsou identifikovány jako weby pro dospělé. Problém pak mohou dělat různé rodičkovské ochrany.

Kontrola webu na blacklisty

Zdali se doména nachází na blacklistech můžete otestovat pomocí nástroje na mxtoolbox.com. Pozor zároveň je testována i IP adresa. Pokud zjistíte, že je problém právě v ní tak kontaktujte vašeho poskytovatele hostingu ať se postará o nápravu.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *