Přemýšleli jste někdy, co nejhoršího se může stát vaší instalaci WordPress? Většina uživatelů to neřeší, ti zodpovědnější si udělají zálohu. V dnešním článku si probereme dvě nejhorší situace, které se mohou vyskytnout a jejich řešení.
Bílá stránka smrti
Takzvaná bílá stránka smrti (The White Screen of Death), je nepříjemná situace s kterou se dříve či později pravděpodobně setkáte. V podstatě při generování stránky došlo k nějaké chybě ve skriptu a tato chyba se nevypsala. Místo toho vidíte jen prázdnou stránku bez jakýchkoliv informací. Nejčastěji je způsobena ručním zásahem do šablony anebo pluginu v editoru. Pokud jste něco měnili a nemáte zkušenosti s programováním je ideální obnova ze zálohy.
Základem opravy je zjistit, co je špatně a to zjistíme zapnutím zobrazování chyb. Do wp-config.php, který se nachází v hlavním adresáři přidejte řádek:
define('WP_DEBUG', true);
Dále je třeba vypnout cachovací plugin, protože ten může bránit v zobrazování některých chyb.
To co uvidíte vás pak může nemile překvapit. Začnou se totiž zobrazovat chyby (Errors), varování (Warnings) a také poznámky (Notices).
Nutno je hlavně řešit chyby. Člověk se zkušenostmi v programování dokáže řešit většinu syntaktických chyb. Většinou je ale účelem zjistit, který plugin dělá problém. Někdy se může stát že koliduje s jiným anebo šablonou. Jedná se o výjimečné situace, ale jsou možné.
Tento druh problému se převážně řeší krátkodobě sáhnutím po záloze. Dlouhodobě je ideální kontaktovat vývojáře. Pomoc se dá sehnat i na diskuzních fórech.
Vypnutý webhosting
Umíte si představit, že by vám poskytovatel hostingu zablokoval účet? Pokud neprovozujete žádnou nelegální činnost, tak s touto variantou určitě nepočítáte. Přitom se to běžně stává a stojí za tím podceňování bezpečnostních hrozeb.
Stačí neaktualizovat anebo používat dlouhodobě neudržované pluginy a rázem se vám do instalace dostane škodlivý skript, který se postará, aby se z vašeho WordPress stala společensky nebezpečná hrozba. Začne rozesílat spam, provádět DDoS útoky a pokoušet se nebohým návštěvníkům procpat nějaký ten malware. Poskytovatel vašeho hostingu začne dostávat upozornění od různých automatických služeb a aby neohrozil další zákazníky, tak vám váš zákaznický účet zablokuje, než se o to postaráte.
Samozřejmě se to neděje takto naráz. Jakmile se váš WordPress promění ve spamera, většinou se odstaví funkce mail(), přes kterou se nevyžádaná pošta rozesílá. Následně vás kontaktují ať s tím něco uděláte. Většinou emailem, ale u menších provozovatelů je běžný i telefonát. Správný hoster vám také přeposílá všechna upozornění. Pokud však nebudete na výzvy k nápravě problému reagovat, tak vám v rámci podmínek web nakonec vypnou.
Vždy reagujte a snažte se o co možná nejvyšší součinnost. Utéct jinam anebo dělat mrtvého brouka problém neřeší. Zákaznická podpora vám někdy může poradit jindy alespoň odkázat na nějaký nástroj. Případně zkuste některé z diskuzních fór.