You are here: Home » WordPress » Jak na komentářový spam

Jak na komentářový spam

Komentářový spam je první nepříjemnost na kterou narazíte prakticky s jakýmkoliv redakčním systémem. WordPress má tu nevýhodu, že je nejrozšířenější a tak se na něj zaměřují různé automatické nástroje. Spam totiž v převážně většině nepíší lidé, ale k tomu napsané prográmky, jako je například GSA Search Engine Ranker.

Captcha a další překážky

Nejčastější obranou proti spamovacím robotům byly překážky, které může vyřešit jen člověk. Mezi ty klasické patří například captcha. Obrázek na kterém je nějaký text. V minulosti poměrně účinné, ovšem dnes už ztrácí na síle. Roboti jsou v jejich luštění stále dokonalejší a někteří spameři si na jejich čtení najímají levnou pracovní sílu z východu. V podstatě si zaplatíte kredit a dostanete k dispozici API, přes které posíláte obrázky na východ, kde je někdo přečte a pošle zpět řešení. Ceny za takovouto službu se pohybují kolem 1 USD za 1000 vyluštění. Roboti ale drží krok. Dneska už dokáží prolomit většinu kódů a dostávají se s úspěšností na úroveň lidí.

Přeštěte si   Jak na komentářový spam ve WordPress

Mimo obrázky, s kterými mají často problém i lidé se tak používají různé otázky. Například kolik je součet určitých čísel anebo jaký je opak k určitému slovu. Sice to zdržuje, ale v porovnání s captcha kódem, je šance že se spletete o dost menší.

Ovšem ani tyto překážky už nejsou dostatečné a tak vznikají poměrně komplexní metody, které kombinují několik faktorů jako například Google reCaptcha anebo sweetCaptcha. Uživatel musí udělat jednoduchý úkon, který jej stojí minimum času.

Neviditelné překážky

Mezi oblíbené bojovníky se spamem patří různé skripty, které „něco“ dělají na pozadí a uživatel si toho ani nevšimne. Často se jedná o javascript, který v reakci na nějakou akci uživatele vyplní neviditelný checkbox. Robot s tímto má problém, protože pouze odesílá data na server. Rozhodně nepřejíždí kurzorem přes tlačítko na odeslání anebo nevyplňuje formulář.

Přeštěte si   V sobotu 25.6.2016 se v HUB Praha naučíte jak tvořit stránky ve WordPress

Na podobném principu fungují i honeypot formulářové prvky. Ty jsou pro běžného uživatele neviditelné, ale roboti je vyplní a tím se chytí.

Analýza třetí stranou

Velice oblíbené jsou služby třetích stran, které posuzují jednotlivé komentáře na základě různých algoritmů a předchozích nasbíraných vzorků. Dokáží poměrně rychle a celkem přesně odhalit spam. Efektivita takovýchto řešení je velice vysoká, ovšem i tak často něco projde. Třeba u nejrozšířenějšího řešení Akismet jsou to setiny procent.

Je třeba také brát v úvahu falešně pozitivní označení, kdy ve spam koši mohou skončit uživatelé, kteří využívají například proxy server anebo vkládají větší množství odkazů.

Další nevýhodou je, pokud se na black list takovýchto služeb dostane například váš email anebo IP adresa. To není zas tak složité, stačí abyste naštvali během krátké doby víc provozovatelů webů, kteří danou službu používají. Oni vaše příspěvky označí jako spam a když kamkoliv něco napíšete můžete být přesunuti do spamu.

Přeštěte si   Wordpress nastavení práv

Komentáře jen pro registrované uživatele

Náročnou metodu na ověření uživatele zdali je živý můžete použít jen jednou a to při registraci. Poté už to nebude třeba. Tohle má samozřejmě velkou výhodu, protože mimo ověřování si lze o uživateli vést záznamy a dále pracovat. Například rozesílat newsletter.

Nevýhodou však je, že ne každý má zájem se registrovat kvůli občasnému přispívání. Obecně se tato metoda nedoporučuje a to i v době, kdy si můžeme autorizovat uživatele pomocí sociálních sítí.

Která varianta je tedy nejlepší na komentářový spam?

I pokud schvalujete příspěvky ručně určitě se vyplatí sáhnout po nějakém antispamu. Ideálně vybrat nějakou neviditelnou překážku. Ta s určitou jistotou dokáže odfiltrovat velkou část spamu. Ten zbytek je pak otázkou jestli se vyplatí. Jakou máte úspěšnost. Obecně například pro WordPress existuje dostatek řešení, které nepotřebují vkládání viditelných překážek.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *