You are here: Home » WordPress » Nebezpečí testování nových šablon a doplňků na ostré verzi WordPress

Nebezpečí testování nových šablon a doplňků na ostré verzi WordPress

Velice častou chybou, i mezi zkušenými uživateli WordPress, je netestování nových pluginů a šablon. Přitom rovnou nainstalovat plugin do ostré verze, kterou navíc často ještě právě teď navštěvují lidé, je poměrně nebezpečné. Výsledkem totiž může být v lepším případě mód údržby, v horším poškozená databáze anebo nefunkční web s nutností zásahu přes FTP.

A jaké to může mít důsledky?

Snížení příjmů za reklamu

Představte si situaci, kdy si do WordPress přidáte plugin na vytváření takzvaných heatmap, což je vizuální zobrazení kam lidé klikají. Používá se to jako důležitá součást optimalizace. Jeden takový plugin způsoboval, že kliky se sice zaznamenávaly, ale když návštěvník kliknul na PPC reklamu, tak nefungovala.

Další ukázkou byla chyba v přesměrování. Všichni máme rádi hezké odkazy, které dělá plugin Pretty link. Jeho obdobná verze v kombinaci s právy v .htaccess způsobovala, že k přesměrování za určitých okolností nedocházelo.

Přeštěte si   Za používání slova WordPress v názvu domény 100.000 USD!

U šablon zase může docházet k překrývání reklamních ploch. Dnes už jsou všechny šablony většinou responzivní, starší pluginy, které vkládají reklamu, však mohou způsobovat nechtěné překrývání reklamních ploch.

Ztráta návštěvnosti z vyhledávačů

Samotný WordPress je údajně až z 90 % SEO přátelské pro Google. Těch zbývajících 10 % však může znamenat rozdíl mezi první a druhou stránkou. Není tak divu, že si rádi doinstalujeme rozšíření třeba od YOAST. Jenomže přechod z jedné starší verze na novější způsobila problém s generováním sitemap.xml. Stačilo přitom soubor jen znovu vygenerovat.

Dalším problémem může být

  • špatné přesměrování (302/307 místo 301)
  • vylepšování zpětných odkazů
  • špatně fungující kanonické odkazy (canonical URL)
  • rozdílné cachování obsahu (duplicita)
  • pomalé načítání
  • vytváření odkazů na stránky 404
Přeštěte si   Problém s přihlášením - přesměrování

A spousta dalších. Takovéto chyby se poměrně těžko hledají. Google poskytuje službu Google Nástroje pro webmastery, která část z nich dokáže odhalit.

Ztráta návštěvnosti

Velmi často se objevuje ztráta návštěvnosti v důsledku chyb 404. Například, když na váš web někdo odkáže a odkazovanou stránku zrušíte anebo se stane z jiného důvodu nefunkční (změna struktury odkazů). Návštěvníci tak mohou začít stránku zavírat.

Obdobný efekt má také poškození odkazové struktury. Běžně se například nepoužívají odkazy na konkrétní komentáře (pevný odkaz získáte kliknutím na času u komentáře). Při přechodu na nové řešení komentářů (zvláště pokud je postaveno na odlišném systému, často třetí strany) může dojít k znefunkčnění těch starých. Správně by se nové řešení mělo postarat o přesměrování, přes stavový kód 301.

Přeštěte si   DoS na WordPress pomocí dlouhých hesel

Web přestane fungovat

Některé šablony mají v sobě už přímo zabudované funkce či pluginy (oficiálně to vývojáři WordPress nedoporučují a v repozitáři WordPress.org je nenajdete), které se do nové šablony nedostanou. Přitom pro funkci webu mohou být nezbytné.

Nové šablony vždy testujte mimo živou verzi instalace. Pokud je šablona na míru, jsou občas nutné určité zásahy. Vyhnete se tak například přesahujícím reklamám, špatně fungujícímu responzivnímu designu atd. Celkově může optimalizace zabrat i několik hodin. Navíc pokud upravujete vše na developerské verzi nemusíte se stresovat.

Vývojové prostředí na lokálním serveru je často odlišné od toho živého. Každý webhosting je trochu odlišný. To co vám funguje na nejnovější verzi PHP 5.6 nemusí fungovat na PHP 5.4 a obráceně.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *