You are here: Home » WordPress » Co potřebujete vědět o WordPress 4.2

Co potřebujete vědět o WordPress 4.2

Nová verze WordPress 4.2 s označením Powell je na světě už několik dnů. Zatím to vypadá, že vše funguje jak má a já se před pár minutami odhodlal k aktualizaci. A jaké novinky nám vývojáři vlastně přichystali?

Větší podpora jazyků

Ačkoliv je WordPress patří mezi nejrozšířenější redakční systémy na světě, stále měl určité resty k některým řekněme exotickým jazykům. Vývojáři se rozhodli, že WordPress opravdu udělají mezinárodní se vším všudy.

Pokud si pamatujete při aktualizaci jste museli kliknout na aktualizaci databáze. V podstatě jste povolili úpravu tabulek z UTF-8 na UTF8MB4. To umožní ukládat do databázových tabulek i znaky z Čínštiny (hanzi), Japonštiny (kanji) a Korejštiny (hanja). Z technického hlediska bylo nutné přeindexovat tabulky, což by ovšem nemělo způsobit nějaký problém. Pokud jste vývojář pluginů a používáte vlastní tabulky měli byste také přejít z UTF-8 na UTF8MB4. Zpětná kompatibilita by neměla být problém.

Přeštěte si   7. WordPress konference v Hluboké nad Vltavou

Jako vedlejší produkt větší podpory jazyků můžete také začít používat emoji, matematické symboly, hudební znaky a třeba i hieroglyfy. Doporučuji však být obezřetný. V minulosti používání emoji z některých editorů způsobovalo neuložení zbytku textu za emoji.

Vylepšená aktualizace pluginů

WordPress 4.2 přináší vylepšenou aktualizaci pluginů. Došlo k vylepšení frontend. Po kliknutí na aktualizovat už nedojde k přechodu na další stránku, kde proběhne samotná aktualizace. Místo toho uvidíte rotující šipky a nápis hotovo.

Vylepšený náhled šablony

Došlo k vylepšení práce se šablonami. Cílem je dosáhnout toho, aby se všechny úpravy řešily do budoucna stejným způsobem. Zvláště kupované šablony měli své vlastní nastavení, což se tvůrcům WordPress moc nezamlouvalo. Pro běžného uživatele se toho ale moc nemění.

Přeštěte si   Největší nevýhody WordPress zvláště pro důležité weby

Ostatní novinky mi nepřijdou moc zajímavé. Podporu vkládání příspěvků z Kickstarer a Thumblr zřejmě moc lidí z Česka nevyužije. Toolbar pro rychlé publikování (sdílení) Press this se mi zase nezdá jako něco zajímavého.

Detailní výpis všech změn zvláště pro vývojáře v češtině najdete na separatista.net.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *