You are here: Home » WordPress » HostPress alternativa k cPanel a Plesk s rozhraním WordPress

HostPress alternativa k cPanel a Plesk s rozhraním WordPress

Pokud si pořídíte server budete k němu potřebovat uživatelskou administraci, ve které snadno vytvoříte pro každou doménu webhosting, databáze, emaily anebo FTP účet. Prostě rozhraní, které vám zjednoduší práci se serverem. Momentálně jsou nejoblíbenějšími cPanel a Plesk. Obě jsou ale placené. Co byste říkali na open source variantu s administrací WordPress?

Měla by se nazývat HostPress a chce jí vytvořit Dan Griffiths. Potřebuje k tomu sehnat 175 tisíc USD. Obrátil na uživatele prostřednictvím crowfundingové služby IndeGoGo. Chce vytvořit administraci, která bude v porovnání s placenými cPanel a Plesk, snadno rozšiřitelná, jednoduchá, nenáročná na údržbu a přehledná. Samozřejmostí má být i lokalizace do všech jazyků. Velmi lákavá je i možnost si jí přizpůsobit podle svých požadavků podobně jak je tomu u WordPress.

Přeštěte si   Jak si hacknout WordPress

Poptávka po takovéto administraci tu samozřejmě je. cPanel/Plesk se na celém světě používá přes 4,1 milionů a lidé za licence platí přes 82 milionů USD měsíčně při ceně 20 USD/měsíc. U dedikovaných serverů je licence dražší 45 USD/měsíc.

Další věc, která hraje ve prospěch HostPress je náročnost jeho konkurence. cPanel vyžaduje 20 GB prostoru a Plesk 10 GB. Dnešní VPS se dají sehnat kolem 100 Kč s dostatkem RAM, ovšem prostor začíná často na 10 GB.

Naproti tomu odborníci jsou spíše skeptičtí. Spíše by uvítali administraci, která bude součástí operačního systému. HostPress bude muset komunikovat přímo s operačním systémem, což přináší značná bezpečnostní rizika. Případná díra umožňující XSS umožní útočníkovi ovládnout přímo server. HostPress přitom bude určen pro běžné uživatele. Dále aplikace nad operačním systémem bude ovládat operační systém. Jak bude zvládat aktualizace? Je třeba dbát na server (LAMP), wordpress, pluginy a i šablonu. Skeptičtí jsou i kolem výkonu. Na serveru bude muset běžet velké množství služeb, jak bude probíhat jejich monitorování? Přes CRON?

Přeštěte si   Adoptujte si WordPress plugin v akci Adopt-me

Na druhou stranu pokud HostPress opravdu bude existovat, tak jeho rozšíření bez spolupráce s hostingovými společnostmi nepůjde. Bude třeba vytvořit speciální instalační balíčky, které už vše budou mít připravené pro uživatele a dohlížet na aktualizace. Motivace bude ale dobrá. Pro poskytovatele VPS to bude cesta jak vytvořit levný multihosting.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *