You are here: Home » WordPress » Proč poctivě už od začátku používat štítky a rubriky

Proč poctivě už od začátku používat štítky a rubriky

WordPress nabízí možnost řadit články (post) to rubrik (category). Zároveň můžete k jednotlivým článkům přidávat štítky (tag). Když začínáte obsahu není mnoho a tak se tato činnost nezdá tak důležitá. Navíc po dopsání článku vymyslet ty správné štítky zabere nějaký čas. Místo toho máte samozřejmě nutkání jej spíše propagovat na sociálních sítích, podělit se o své nové postřehy na diskuzních fórech anebo dát odkaz do komentáře pod článek, na který reagujete. Věnujte ale štítkům a rubrikám chvilku. V budoucnu se vám budou hodit.

Vliv na vyhledávače

Štítky a rubriky, pokud nezakážete jejich indexaci, se občas velmi dobře umísťují ve vyhledávačích. V podstatě se jedná o klíčová slova doprovázející každý článek, které odkazují na stejnou adresu. Většinou to bývá:

doména.cz/tag/štítek/

Vnitřní odkazy v rámci webu mají slušnou váhu jako hodnotící signál. S každým dalším článek přitom takovouto adresu posilujete.

Přeštěte si   Spam v komentářích je velký problémem WordPress

Ačkoliv není úplně ideální indexovat takovýto výpis článků získáváte tím návštěvníky. Do budoucna navíc můžete s využitím pluginu místo prvního článku zobrazit definici slova, které štítek reprezentuje. Což je vhodné, silné a uživatelsky přívětivé řešení.

Vliv na vyhledávání

Vyhledávání WordPress možná nepatří mezi ty nejlepší, ale rozhodně dobře poslouží. Jako hodnotící prvek může používat právě štítky. Přeci jen pokud někdo hledá slovo obsažené ve štítku, tak právě příspěvky ním označené by měli být pro čtenáře nejpřínosnější.

Je třeba vzít v potaz, že v samotném článku nemusí být vůbec zmíněné slovo, které uživatel hledá. Jako příklad si uveďme Bezpečnost. Návštěvník, který toto slovo zadá do vyhledávání si rád přečte články o XSS, SQLi anebo WP scan. Přitom v nich autor slovo bezpečnost nepoužije, protože to není potřeba. Stačí, když přidá štítek.

Přeštěte si   Dvě nejhorší katastrofy, které mohou postihnout váš WordPress

Vytváření množin příspěvků

Až bude váš blog obsahovat stovky článků, určitě oceníte možnost přidat na konec nového článku pár odkazů na předchozí, kde už jsme podobná témata probírali. Díky tomu, že už jsou články označené nebude mít plugin problém je vypsat automaticky. Velmi dobře se to používá, pokud píšete seriál na pokračování. Pro danou sérii článků vytvoříte jeden specifický štítek a necháte plugin ať na konci zobrazuje všechny články s tímto štítkem. Velkou výhodou je, že se o nic nemusíte starat, protože se nové články s tímto štítkem budou přidávat i pod ty starší. Není třeba manuálně do článku znovu zasahovat.

Různý formát příspěvků

Každý článek může mít svá specifika. Například pokud si u vás někdo koupí reklamní článek, asi nebude potěšen pokud u něj uvidí reklamu konkurence. U článků se specifickým štítkem jí můžete prostě vypínat.

Přeštěte si   WordPress.com změnil vzhled a přešel z PHP na Javascript

Obdobně lze značit například články pro dospělé. Pokud bude mít daný štítek může se zobrazit upozornění anebo změnit barva šablony. Vymyslet toho jde opravdu hodně.

WordPress funkce

Test zdali je příspěvek v rubrice má na starosti funkce in_category() a zdali štítek has_term().

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *