You are here: Home » WordPress » 3 začátečnické chyby, které dělají nováčci u WordPress

3 začátečnické chyby, které dělají nováčci u WordPress

WordPress patří mezi nejlepší redakční systémy pro běžné uživatele. Spousta úkonů, které u jiných CMS vyžadují pokročilejší znalosti práce s počítačem, WordPress zvládá automaticky anebo na jedno prosté kliknutí. Ovšem na druhou stranu stačí pár neopatrných změn a právě bez pokročilejších znalostí už běžný uživatel WordPress nedokáže dát do původního stavu. V dnešním článku se podíváme na 3 největší.

Přepisování souborů pluginů a šablon

Ne vždy jsme úplně spokojený s pluginem anebo šablonou. Nejčastějším důvodem pro zásah je snaha o překlad anglického slovíčka anebo menší vizuální úpravy. Ve WordPress je k tomuto účelu, možná trochu nešťastně, jednoduchý editor. Jenomže zatímco úprava CSS má za následek maximálně rozhození stylu, tak zásah do souborů s PHP kódu může vést až k vyřazení administrace a znefunkčnění webu.

Přeštěte si   WordPress - Nepodařilo se navázat spojení s databází

V tomto případě existuje několik řešení. Pokud je administrace funkční stačí vypnout upravený plugin anebo šablonu. Smazat jej a nainstalovat znovu. Jestli je šablona či plugin z repositáře WordPress.org lze také využít bezpečnostní plugin WordFence. Ten umí porovnat verzi aktuální s originálem na WordPress.org a nahrát změněný soubor původním. Nepřijdete tak o všechny úpravy.

Jestliže se vám podařilo zlikvidovat administraci. Nezbývá než přes FTP vypnout patřičnou šablonu anebo plugin. Stačí změnit název jejího adresáře ve wp-content/, čímž se deaktivuje.

Nebylo by lepší v základu zakázat editovat šablony a pluginy přes administraci? Pokročilejší uživatel by si tyto funkce mohl povolit přes wp-config.

Úprava struktury odkazů bez přesměrování

Občas se stane, že se rozhodnete změnit strukturu trvalých odkazů. Tento zásah nadělá poměrně hodně škody, protože lidé na vaše články odkazují a vyhledávače mají stránky už zanindexované. Výsledkem je, že lidé nenajdou to co hledají. Váš web jim bude připadat rozbitý a nefunkční weby nemají rádi ani vyhledávače. Takže se vám propadnou pozice, naštvete své čtenáře a odradíte případné nové.

Přeštěte si   Nebezpečí testování nových šablon a doplňků na ostré verzi WordPress

Tento problém se částečně řeší pomocí přesměrování. Staré stránky zůstanou navenek funkční, jen návštěvníky skript přesměruje na jejich nové místo. Zachová se tak funkčnost webu a vyhledávače zanedlouho nahradí ve výsledcích staré adresy novými. K přesměrování je dobré použít nějaký chytrý plugin.

Ignorování bezpečnosti

WordPress se snaží vydávat bezpečnostní aktualizace co nejdříve. Často se jedná o hodiny, tak proč někteří lidé čekají s aktualizacemi i měsíce? Těžko říct, ale riskují tím značné potíže. Za svůj web je zodpovědný provozovatel. Pokud se vám tam dostane nějaký malware, zřídí si tam stránku s podvodným eshopem a rozešle spam máte problém, který bude řešit policie.

Mimo pravidelných aktualizací je však třeba řešit i další druhy útoků. Každý den se mohou snažit uhádnout vaše heslo tisíce robotů. Tím značně vytěžují váš web aniž o tom tušíte. Často se přikládá pomalost webu špatné šabloně, ale že právě probíhat přihlašovací „DoS útok“ na vaší administraci si nevšimnete. Tedy pokud nezačnete používat nějaký bezpečnostní plugin jako je třeba WordFence. Ten s roboty udělá krátký proces.

Přeštěte si   Zaseknutá aktualizace WordPress

Je otázkou zdali by neměl WordPress mít už nějaký plugin jako WordFence v základu.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *