You are here: Home » WordPress » Jak na komentářový spam ve WordPress

Jak na komentářový spam ve WordPress

Jakmile se váš WordPress dostane do Google je otázkou hodin, než se na něm objeví první robot, který začne vkládat komentářový spam. Valná většina takovýchto robotů se snaží vložit pouze zpětný odkaz. Menší část se pokouší o reklamu. Pak je tu ještě pidiskupina, která vkládá speciální komentáře obsahující nebezpeční škodlivý kód. Na první pohled jsou takovéto komentáře nesmyslné a nečitelné. Pokud však projdou přes zabezpečení, většinou pak najdete místo komentáře iframe anebo javascript, který má za cíl propašovat malware do počítače návštěvníků. Prostě komentářový spam je zlo a je třeba s ním zatočit.

V databázi WordPress najdete velké množství antispam pluginů. Jsou postavené na rozdílných metodách obrany. Projdeme si čtyři nejzajímavější, které používají odlišný přístup v boji se spamovacími roboty.

Přeštěte si   Zaseknutá aktualizace WordPress

Akismate

Akismate byl původně dodáván společně s WordPress. Byl jedním ze dvou předinstalovaných pluginů. Stačilo jej jen spustit a opatřit si k němu bezplatný API klíč (pro osobní potřebu). Díky masivnímu rozšíření jej tvůrci neustále zlepšovali až se z něj dnes stala prakticky jednička na trhu.

Funguje na principu detekce spamu podle určitých charakteristik z centrální databáze. Funguje poměrně dobře. Efektivita je přes 99 %. Zbavíte se toho nejhoršího a to málo co projde odfiltrujete ručně. Popravdě v posledním roce se velice zlepšil.

Jeho nevýhodou jsou falešně pozitivní detekce. Tedy, že označí za spam i regulérní komentář. Toto se stává zvláště v případě, kdy někdo píše komentáře, které se nelíbí jiným blogerům. Ti jeho příspěvky označují za spam. Následně i na jiných webech s Akismet začnou padat jeho komentáře automaticky do spam. Toto je třeba si ohlídat.

Přeštěte si   Bezpečnostní hrozby WordPress v access log

Growmap Anti Spambot Plugin

Tento plugin postaví před každého komentující jednoduchý úkol. Musí zaškrtnout políčko a tím dokázat, že není robot. Jednoduchá metoda, která porazí většinu spamujících robotů. Ti pokročilejší se přes něj však mohou dostat. Ovšem takových je pod jedno procento.

Antispam Bee

Antispam Bee je jeden z nejefektivnějších antispamových pluginů, který kombinuje několik metod detekce nevhodných komentářů. Na českých webech funguje velice dobře a dosahuje prakticky stoprocentní úspěšnosti. Navíc máte k dispozici další nástroje, které pomohou i proti ručně psanému spamu. Například můžete zablokovat rozsahy IP adres. Anebo povolit jen komentáře psané v češtině.

Nejlepší na něm ale je, že nijak neobtěžuje vaše návštěvníky. Nemusí nikde nic vyplňovat.

Přeštěte si   Za používání slova WordPress v názvu domény 100.000 USD!

NIX Anti-Spam Light

Jako čtvrtý si uvedeme NIX Anti-Spam Light. Ten je pracuje s technologii javascript. Tento druh pluginů většinou přes javascript vloží ke komentářům zaškrtávací políčko a to následně i zaškrtne. To automatický robot nedokáže, protože ten většinou jen odesílá formulář s komentářem. Tato technologie je velice efektivní a většina uživatelů ani nepozná že se něco děje. Problém však mohou mít návštěvníci se starým chytrým telefonem anebo počítačem s vypnutým javascript. Těm se většinou zaškrtávací políčko pouze zobrazí a musí jej vyplnit.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *