You are here: Home » Nezařazené » Proč nepoužívat infinite scroll

Proč nepoužívat infinite scroll

Infinite scroll anebo infinite scrolling je forma prezentace obsahu stránky, kdy se obsah při posouváním dolů stále načítá. Místo toho abyste se dostali na spodní část stránky uvidíte stále další a další obsah. Velice oblíbené je to zvláště u webů s obrázky anebo videi. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete je třeba si uvědomit, že vás to bude něco stát.

Vyhledávače

Google se k problému infinite scroll postavil jasně. Co není na stránce zobrazeno to není. Za normálních okolností na stránce máte třeba 10 příspěvků. U inifinte scroll jsou to třeba tři a když postupně uživatel scrolluje níže, další se objevuje.

Google však zaindexuje jen tu část, co vidí jeho robot. U hlavní stránky je to celkem problém, protože právě z ní většinou jde největší síla dalším příspěvkům. Síla se tak nerozloží mezi 10 příspěvků jako u statického webu ale jen 3.

Přeštěte si   Nestěžujte život uživatelům mobilního zařízení

Během prvních dnů je přitom síla vnitřních odkazů nejdůležitější, protože nový obsah vyhledávače rychle dávají do indexu s bonusem. Pak postupně padá až se usídlí na stálých místech. Vyhledávače se také staví k obsahu na titulní stránce jinak, než na příspěvcích v archivu. Přeci to co máte na titulní stránce je důležité ne?

Problém u pomalých zařízení a prohlížečů

Některé prohlížeče (konkrétně Internet Explorer) mají problém s načítání větších HTML souborů. Zvláště pokud obsahují vkládaný flash. Takže po deseti vložených videí z YouTube už začíná jít do tuhého a začne se na některých prohlížečích točit větráček.

Obdobně to může být i na starších mobilních telefonech, které mohou při několika set kilobajtových textových souborech mít problém. Většinou to není přímo o zařízení, ale jak s daty pracuje prohlížeč. Postupné načítání delších článků tak může dělat problém. Než však shánět nový prohlížeč, to už radši jít jinam.

Přeštěte si   Tlačítka pro sociální sítě bez javascriptu

Obecně stránky s infinite scrolling spotřebovávají více paměti a jsou pomalejší čím níže se dostáváte. Celý web pak působí jako pomalý a lidi nemají rádi pomalý web. Rychlost načítání je důležitá a to, že problém je u nich nemusí ani tušit.

Uživatel se ztrácí

Pokud se uživatel dostane dejme tomu k třicátému příspěvku a chce se vrátit k patnáctému, musí si to všechno odscrollovat zase zpět. Nemůže se však spolehnout na klasický scrollbar, protože ten s pomalu načítajícím dalším obsahem ztrácí smysl.

Když víte, že má stránka 10 příspěvků a chcete se vrátit k pátému, podvědomě začnete hledat někde v půlce. Jeden rychlý pochyb a jste tam.

Předpokládané informace na konci stránky

Některé informace patří do patičky stránky. Hledáme tam například kontakt, tlačítka sociálních sítí a u firemních stránek nejčastěji hledané stránky. Patičku však nemůžeme využít. Někteří uživatelé se však nemusí vzdát a zkusí jí hledat. Jaká bude jejich frustrace, když se ani po několika minutách nikam neproscrollují. Důvodem může být rychlost připojení, výkon jejich zařízení anebo 200 příspěvků jako limit.

Přeštěte si   Co je nového ve WordPress 4.7

Nekompatibilita s prohlížeči

Dejme tomu, že odscrolluju 50 výsledků níže. Najdu odkaz a kliknu na něj. Zjistím, že jsem nenašel co hledám a kliknu na tlačítko zpět v prohlížeči. Kolik prohlížečů si uložilo do paměti kompletní obsah a vrátí mě k 50 výsledku? Žádný, musím si to všechno odscollovat znovu sám.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *