Infinite scroll anebo infinite scrolling je forma prezentace obsahu stránky, kdy se obsah při posouváním dolů stále načítá. Místo toho abyste se dostali na spodní část stránky uvidíte stále další a další obsah. Velice oblíbené je to zvláště u webů s obrázky anebo videi. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete je třeba si uvědomit, že vás to bude něco stát.
Vyhledávače
Google se k problému infinite scroll postavil jasně. Co není na stránce zobrazeno to není. Za normálních okolností na stránce máte třeba 10 příspěvků. U inifinte scroll jsou to třeba tři a když postupně uživatel scrolluje níže, další se objevuje.
Google však zaindexuje jen tu část, co vidí jeho robot. U hlavní stránky je to celkem problém, protože právě z ní většinou jde největší síla dalším příspěvkům. Síla se tak nerozloží mezi 10 příspěvků jako u statického webu ale jen 3.
Během prvních dnů je přitom síla vnitřních odkazů nejdůležitější, protože nový obsah vyhledávače rychle dávají do indexu s bonusem. Pak postupně padá až se usídlí na stálých místech. Vyhledávače se také staví k obsahu na titulní stránce jinak, než na příspěvcích v archivu. Přeci to co máte na titulní stránce je důležité ne?
Problém u pomalých zařízení a prohlížečů
Některé prohlížeče (konkrétně Internet Explorer) mají problém s načítání větších HTML souborů. Zvláště pokud obsahují vkládaný flash. Takže po deseti vložených videí z YouTube už začíná jít do tuhého a začne se na některých prohlížečích točit větráček.
Obdobně to může být i na starších mobilních telefonech, které mohou při několika set kilobajtových textových souborech mít problém. Většinou to není přímo o zařízení, ale jak s daty pracuje prohlížeč. Postupné načítání delších článků tak může dělat problém. Než však shánět nový prohlížeč, to už radši jít jinam.
Obecně stránky s infinite scrolling spotřebovávají více paměti a jsou pomalejší čím níže se dostáváte. Celý web pak působí jako pomalý a lidi nemají rádi pomalý web. Rychlost načítání je důležitá a to, že problém je u nich nemusí ani tušit.
Uživatel se ztrácí
Pokud se uživatel dostane dejme tomu k třicátému příspěvku a chce se vrátit k patnáctému, musí si to všechno odscrollovat zase zpět. Nemůže se však spolehnout na klasický scrollbar, protože ten s pomalu načítajícím dalším obsahem ztrácí smysl.
Když víte, že má stránka 10 příspěvků a chcete se vrátit k pátému, podvědomě začnete hledat někde v půlce. Jeden rychlý pochyb a jste tam.
Předpokládané informace na konci stránky
Některé informace patří do patičky stránky. Hledáme tam například kontakt, tlačítka sociálních sítí a u firemních stránek nejčastěji hledané stránky. Patičku však nemůžeme využít. Někteří uživatelé se však nemusí vzdát a zkusí jí hledat. Jaká bude jejich frustrace, když se ani po několika minutách nikam neproscrollují. Důvodem může být rychlost připojení, výkon jejich zařízení anebo 200 příspěvků jako limit.
Nekompatibilita s prohlížeči
Dejme tomu, že odscrolluju 50 výsledků níže. Najdu odkaz a kliknu na něj. Zjistím, že jsem nenašel co hledám a kliknu na tlačítko zpět v prohlížeči. Kolik prohlížečů si uložilo do paměti kompletní obsah a vrátí mě k 50 výsledku? Žádný, musím si to všechno odscollovat znovu sám.