You are here: Home » Problémy » Technická čitelnost textu

Technická čitelnost textu

I ten sebelepší obsah na stránce vám bude k ničemu, pokud se nebude dát pohodlně číst. Mimo volby správného fontu rozhodují i další faktory, zdali uživatel čtení vzdá a půjde jinam, anebo zůstane a díky příjemnému zážitku například článek bude sdílet přes sociální sítě s ostatními.

Velikost písma

Obecně je zaběhnutým pravidlem, že ideální velikost písma je 16px. Ovšem toto tvrzení je z roku 2011, kdy pojem jako retina display anebo 4K byly spíše sci-fi. Navíc existují fonty, u kterých by 16px bylo málo. Pro některé starší mobilní zařízení je navíc 16px poměrně hodně.

Objevují se proto názory, že bychom i v rámci přizpůsobení pro mobilní zařízení měli začít používat spíše procentuální velikost. Procenta jako relativní hodnota navíc fungují dobře i na prohlížečích, kde má uživatel nastavenou individuální velikost. Například grafik potřebuje na velkém monitoru velké rozlišení, ale v tom samém rozlišení pak vypadá 16px jako nic.

Přeštěte si   Problémy s Infinite scroll

Aby to nebylo málo mění se i zvyky lidí. Lidé se dívají na své monitor ze vzdálenosti 70 centimetrů, zatímco u mobilů a tabletů to často není ani polovina. Přitom na monitor může mít uživatel i poloviční rozlišení oproti moderním tabletům.

Mezery mezi písmeny, slovy a řádky

Mezery jsou často velice podceňovány, přitom mohou velmi výrazně zpříjemnit čtení. Nespornou výhodou u většího odsazení řádků je i pocit pro návštěvníka, že obsahu je více. Zde však je třeba brát ohledy i na prostoru, který je pro text vyčleněný, zvláště na šířku. Určitě se hodí požádat o pomoc nezaujaté lidi například z diskuzních fór, zvláště těch, které jsou k hodnocení webů určených.

V každém případě se nebojte zkoušet nové věci. U zaběhnutých magazínů a blogů můžete některé příspěvky schválně upravit a pak se zeptat čtenářů na jejich názor. Lepší než diskuze je však anketa. Spousta lidí je lenivých napsat svůj názor, kdežto kliknout není problém. Nenechte se strhnout lavinou prvních reakcí. Dejte průzkumu čas a pravidelně jej opakujte.

Přeštěte si   Problém s načítáním webových stránek

Velký kontrast

Barva pozadí a písma je důležitým hodnotícím faktorem. Přitom nemusí vždy platit, že bílé pozadí a černý text je ideální. Můžete zkusit tmavě šedou anebo velmi tmavě modrou. Nezapomeňte že pozadí není jen pod textem, ale také vstupuje z blízkosti stran. Pozor tedy na barevné rámečky a obrázky. Chce to počítat s vhodným odsazením.

V každém případě se určitě vyhněte kombinacím pozadí a písma červená a modrá, bílá a žlutá anebo zelená a červená. Tyto a podobné kombinace jsou velice unavující.

Velmi dlouhé řádky

Aby člověk zvládal číst dlouhé řádky musí být trénovaný. Takovýto trénink je přitom často nedobrovolný a záležitostí i několika let. Nechtějte něco takového po vašich čtenářích a snažte se udržovat délku řádků na 50 – 60 znaků. Pokud to není možné, tak alespoň zvětšete odsazení mezi řádky a dělte texty do odstavců s odsazením jednoho řádku.

Přeštěte si   Extrémně pomalé načítání webu

U webových magazínů je důležitý perex, aby se v něm návštěvník lépe zorientoval je doplněný o ilustrační obrázek vpravo anebo nalevo, který opticky zkrátí řádky.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *