You are here: Home » WordPress » Měření návštěvnosti SlimStat vs Google Analytics

Měření návštěvnosti SlimStat vs Google Analytics

Oblíbený nástroj na měření návštěvnosti Google Analytics asi není třeba představovat. Používá jej většina z nás. Implementace je jednoduchá a poskytuje dostatek informací jak začátečníkům tak i profesionálům. Má však jednu nevýhodu, k měření návštěvnosti využívá externí javascript.

Naproti tomu plugin SlimStat se dá nastavit, aby využíval javascript přímo na vaší doméně, což většinou ochranný software neblokuje, aby náhodou nezpůsobil nefunkčnost stránky, anebo vše měřit takzvaně serverově. To znamená, že když pošle návštěvníkův prohlížeč požadavek na server a PHP mu má vygenerovat požadovanou stránku, tak zároveň sesbírá potřebná data k měření návštěvnosti. Technicky vzato neexistuje způsob jak by jej mohl návštěvník oklamat anebo se této formě měření návštěvnosti vyhnout.

Problém Google Analytics

Problém Google Analytics se nazývá software na blokování reklam. Ten totiž umožňuje uživatelům blokovat i různé formy sledování třetí strany. Mimo Google Analytics jsou to například i tlačítka sociálních sítích, které prostřednictvím vašich stránek sbírají informace o návštěvnících a to včetně těch, kteří nejsou přihlášení. Toto se spoustě lidí nelíbí a prostě to blokují. Jednalo se však o minoritní podíl lidí, ovšem s tím jak se tato funkce postupně rozšiřuje i do blokátorů reklam, začíná to být nezanedbatelný podíl.

Přeštěte si   V sobotu 25.6.2016 se v HUB Praha naučíte jak tvořit stránky ve WordPress

Nasazení nějakého dalšího serverového měření se tak vyplatí zvláště lidem, kteří mají web zaměřený na IT oblast.

To co Google Analytics nedokáže změřit

Google Analytics má dvě velké nevýhody. Tou první je, že nedokáže změřit návštěvnost, která směřuje na stránky, kde není jeho kód. Pokud jej někam zapomenete umístit je to v podstatě vaše chyba a dá se napravit. Občas však je třeba kombinace pluginů, kvůli neexistujícím stránkám anebo přesměrováním.

Druhou nevýhodou je, že neměří to, kam umístit nejde. Například obrázek. Co když se někdo podívá čistě na obrázek anebo dokument. Do JPG anebo PDF jej jen tak nedáte.

Měření návštěvnosti na úrovni aplikace (SlimStat) anebo serveru (AWstats/access log), to však umí. Server přijme požadavek na stažení souboru, zaznamená si co potřebuje a pošle soubor prohlížeči.

Přeštěte si   Jak si vybrat plugin pro WordPress

Měření návštěvnosti přes SlimStat jako ochrana

Velkým problémem současnosti jsou roboti, kteří nestahují velké objemy dat, ale neustále aktivují WordPress, který jim musí generovat stránku. U zaběhnutých webů může být aktivita robotů i 10 tisíc dotazů (impresí) na váš WordPress za den. Je jedno jestli máte návštěvnost 0 anebo 1000 lidí.

Toto jsou statistiky webu ze včerejška, který má Alexa Rank kolem kolem 100 tisíc. Čím nižší máte hodnotu Alexa Rank tím více se o vás roboti zajímají.

Porovnání počtu impresí u SlimStat, na úrovni aplikace, a Google Analytics, který data získává pomocí externího javascriptu.

Porovnání počtu impresí u SlimStat, na úrovni aplikace, a Google Analytics, který data získává pomocí externího javascriptu.

Jak je vidět Google Analytics vidí na testovaném webu zhruba 7 % skutečných impresí. Zbytek před ním zůstane skryto. Naopak SlimStat vás upozorní na DoS útoky, brute force útoky (hádání hesel), pokusy o hacknutí webu (SQL injection, hledání slabin pluginů) atd. Přitom ze získaných dat můžete vytvořit alespoň nějakou obranu. Například blokovat IP adresy či celé rozsahy.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *