You are here: Home » WordPress » Co znamená child theme

Co znamená child theme

Z pohledu WordPress jsou child theme soubory, které modifikují jednotlivé části šablony, tak aby samotná šablona zůstala stejná a zachová si původní vzhled a funkce. V podstatě je to podobné jako byste upravili originální šablonu anebo k ní něco nového přidali, ovšem rozdíl je v tom, že při nejbližší aktualizaci by jste o všechny změny přišli. To je také nejčastější důvod, proč vývojáři sáhnou právě po child theme místo přepisování originální šablony.

Technicky vzato je child theme něco mezi zkopíruji originální šablonu a vytvořím z ní úplně novou a upravím si původní šablonu pozměněním kódu. U obou z extrémních řešení si však výrazně ztížím možnost aktualizace, což zvláště u těch bezpečnostních může být do budoucna problém.

Přeštěte si   Proč musíš přijít na WordCamp Praha 2015

Co se týká samotného fungování child theme, tak WordPress nejdříve nahraje původní šablonu (parent theme). Následně nahraje child theme a přepíše všechny soubory původní šablony. Jedinou výjimkou je functions.php, který se nejdříve nahraje z child theme. Soubor functions.php je také jediný, který nepřepisuje originál. Místo toho svůj obsah přidá k originálnímu.

Child theme fungují obdobně jako ostatní šablony. Je možné je překládat vložením .po/.mo souborů do adresáře languages, který se bude nacházet v child theme. Používá se však funkce load_child_theme_textdomain(). Je dobrým zvykem pojmenovávat adresář s upravenou šablonou stejně jako původní s přidáním řetězce -child.

Mezi největší nevýhody používání child theme je nutnost znát originální šablonu pokud hodláte dělat větší úpravy. Naopak u kosmetických úprav vzhledu si vystačíte s pár změnami v CSS. Dalším rizikem je, že původní autor se přestane o šablonu starat a vy zůstanete bez aktualizací. Ovšem to se nestává často a v případě, že je šablona pod licencí GPL a dobře jí znáte nic vám nebrání v tom jí udržovat dále pro sebe.

Přeštěte si   WordPress.com změnil vzhled a přešel z PHP na Javascript

Existují dokonce vývojáři, kteří se specializují na úpravu šablon (child theme developer). Jejich služby jsou poptávány zvláště u fungujících šablon, které však potřebují aktualizovat. Například šablona nefunguje dobře pro mobilní zařízení anebo obsahuje napevno některé prvky, které chce provozovatel webu odstranit. Někteří odborníci na child theme se přímo specializují na úpravu nejrozšířenějších šablon jako jsou základní twenty fifteen či twenty sixteen. Díky této specializaci mohou upravovat tyto šablony velice rychle.

Zvláštním případem jsou frameworky (framework). Nejedná se přímo o samotnou šablonu, ale spíše sadu předpřipravených funkcí a formátování, které můžete použít ke stavbě vlastních šablon. Frameworky bývají většinou velmi komplexní a trvá celkem dlouho než se je naučíte používat, na druhou stranu jakmile to zvládnete můžete poměrně rychle vytvářet velmi dobře fungující a pokročilé šablony.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

1 Comment

  1. To jsem neznal, vyzkouším. Dík za tip.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *