You are here: Home » WordPress » Největší nevýhody WordPress zvláště pro důležité weby

Největší nevýhody WordPress zvláště pro důležité weby

WordPress se stal téměř magickým slovem. Zvládá téměř všechno a funguje všude dobře. Každý webhosting má instalátor na jedno kliknutí a nainstalovaný WordPress už zvládne ovládat i dítě. Tak snadné to je. Právě díky tomu však zapomínáme na roli původních webmasterů, kteří toho museli zvládnout daleko více, než jen vědět kam kliknout. Zvláště u důležitých webů, bychom si měli připomenout největší nevýhody nejen WordPress ale i ostatních redakčních systémů.

WordPress a pluginy

Samotná instalace WordPress dokáže posloužit jako jednoduchý blog, ale v momentě kdy dojde na pokročilé funkce, tak se bez pluginů neobejdete. Problém je v tom, že každý plugin je jiný a držet krok s vývojáři, mít přehled co a jak funguje je náročné. Kolik z vás se například zajímá proč byl který plugin aktualizován? Většina lidí jen slepě klikne na aktualizaci a ani neřeší jestli někdo jiný s pluginem nemá problém.

Přeštěte si   Nový WordFence je až 18x rychlejší

Správně byste měli mít nejen přehled o každém pluginu, ale také vědět, co dané pluginy dělají. Projít si jejich zdrojový kód. Zjistit kam se připojují a proč.

Komplexní backend

Co se děje na pozadí WordPress? Pokud nejste vývojář a nezvládáte analytické nástroje jen stěží zjistíte kolik se toho děje na pozadí vašeho webu. Držet krok s WordPress by po pár desítkách hodinách měl zvládnout každý pokročilý programátor PHP, co má alespoň základy MySQL. Nemusí znát každou funkci. Stačí když bude vědět, co se děje a jak se to děje. Jenomže jakmile se přidají SEO a cachovací pluginy už jde do tuhého. Často bývají velmi komplexní a vyžadují nadprůměrné znalosti nejen programování ale i správy serverů.

Zdá se vám to zbytečné? Co ale uděláte až se vám váš WordPress rozbije? Zkusíte ho vypnout a zapnout? Co když to nepomůže? Webmaster který se ve WordPress vyzná dohledá chybu a zjistí, co se děje. Což je dobrý základ pro řešení. Často stačí jeden řádek provizorního kódu a vše pojede dál. Poté nahlásí problém vývojářům pluginu a za pár dní vyjde záplata. Ti co nemají takto zkušeného webmastera si budou muset na záplatu prostě počkat.

Přeštěte si   Jak si vybrat plugin pro WordPress

Častým problémem je i bezpečnost. Zkuste laika nechat odstranit z WordPress napadení. S trochou štěstí všechno smaže a nahraje zálohu, pokud jí tedy bude mít.

Výkon WordPress

Většina laiků si spojuje výkon WordPress s hostingem. Když je to pomalé může za to provozovatel. Přitom ze zapnutých logů (access log, error log) může být jasné, že problém je například v brute force útoku anebo zacykleném pluginu. Na jiném hostingu přitom vše může zdánlivě fungovat i několik týdnů či měsíců bezproblémů.

Webmáster vám přitom pomůže nejen s hledáním problémů, ale také s optimalizací výkonu. Ze statistik a logů uvidí, kde je takzvané úzké hrdlo a doporučí řešení. Někdy stačí poupravit cachování, jindy je třeba sáhnout po CDN a jindy přejít na výkonnější tarif. Navíc u zkušeného webmastera se většinou dá předpokládat znalost práce se servery, takže vám může pro WordPress připravit ideální prostředí na VPS. Takovýto luxus od běžného laika nemůžete ani v nejmenším očekávat.

Přeštěte si   WordPres 4.8

WordPress vypadá jako jednoduchá hračka, s kterou si dokáže hrát každý, ale to platí než se rozbije. Podobně jako u počítače zvládnete něco opravit sami, jindy je však potřeba to nechat odborníkům.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *