You are here: Home » Hosting » Specializovaný webhosting pro WordPress

Specializovaný webhosting pro WordPress

Spousta lidí řeší, jaký webhosting zvolit pro svou instalaci WordPress. Provozovatelé služeb sice často tvrdí, že zrovna jejich řešení je pro WordPress ideální a často to podloží i čísly, pravdou však je, že na specializované řešení to prostě nemá. Jako příklad si vezmeme nejznámější službu pro hostování WordPress WP Engine.

Základním rozdílem je škálovatelný výkon. Pokud porostete, buď si svůj WordPress budete optimalizovat anebo přejdete na výkonnější řešení. V podstatě přechod dříve anebo později přijde. Ačkoliv je na tom Česká Republika ve výkonu sdílených webhostingů velice dobře, protože za pár korun toho získáte hodně, s úspěchem budete muset přeskočit na VPS (VMS) a nakonec dedikovaný (managed) server. Popřípadě si koupíte vlastní server, ale na to potřebujete znalosti anebo zdatného serverového administrátora. Anebo tohle všechno přeskočíme a zvolíme WP Engine, který je škálovatelný od pár přístupů až po stovky tisíc.

Jak je možné, že toho WP Engine utáhne tolik?

Protože vědí, jak WordPress funguje při malé zátěži, střední, velké i extrémní a upravili mu podle toho i prostředí.

Obsah databáze je uložen v RAM, díky tomu je vše velice rychlé. Na disk se zapisují pouze její změny. To překonává i nejmodernější SSD, které hnuly s výkonem zvláště u VPS. Navíc se zapisuje a čte napříč několika databázovými servery, takže i v případě velkého vytížení servery mají vždy kde číst. Například nejčastější pády databází u VPS způsobuje právě její přetížení.

Přeštěte si   Sdílený webhosting anebo virtuální server

Samotná instalace je sice umístěná na konkrétním fyzickém serveru, kde jsou také soubory uložené v cache, ale zároveň je součásti clusteru. Takže když nestíhá ostatní mu okamžitě pomohou.

WP Engine nepoužívá klasický Apache, ale nginx. Ten je optimalizovaný tak, aby byl nejen rychlejší při generování stránek, ale zároveň i připravený na lepší odbavování běžně používaných pravidel v rewrite. Tedy přesměrování, 404 atd. Apache může v těchto případech mít prodlevy v stovkách milisekund. Jsou to sice maličkosti, ale když něco nefunguje ideálně a při velké návštěvnosti se to prostě pozná.

Jestli má něco WP Engine odladěné tak je to cachování. Využívají například i software Varnish jako HTTP akcelerátor.

Samozřejmě velké projekty se neobejdou bez CDN, které rozmístí statické soubory do různých částí světa, kde si je budou moci lidé dané lokalitě rychleji stáhnout. Výhodou WP Engine, je že tato služba je v ceně.

Přeštěte si   WordPress v roce 2016

Vzhledem k tomu, že WP Engine je hosting pro WordPress, tak všichni zaměstnanci na podpoře jsou vyškolení, aby o něm věděli co nejvíce. Na podpoře vám tak dokáží poradit jak s jednoduchými, tak i složitějšími věcmi. Což je u nás stále problém a to i přesto, že WordPress používá přes 24 % webů. Mnoho zaměstnanců zákaznické podpory v ČR WordPress snad ani nevidělo. To se vám u WP Engine nestane. Mají přehled o celém redakčním systému a také o aktuálních problémech.

Samotná instalace je upravená tak, aby podávala co největší výkon. Jednoduše si u WP Engine WordPress neinstalujete, ale rovnou jej používáte. Nepotřebujte vědět co je FTP anebo MySQL.

Za všechno se však platí

WP Engine, bychom asi zařadili do kategorie managed hostingů, které jsou celkem drahé. Na druhou stranu nemusíte se u nich starat o nic jiného, než váš WordPress. Celé technické zázemí je jen na nich a ručí vám, že vše pojede. Základní tarif na jednu instalaci s 25 tisíci návštěvníky na měsíc stojí 29 USD. Takováto návštěvnost se dá u nás utáhnout i na sdíleném webhostingu. Ovšem hranice u nás končí někde u 50 – 70K návštěv za měsíc a to musíte mít váš WordPress opravdu optimalizovaný. Pak už je potřeba drahý VPS/VMS (varianty za pár stovek vynechejte, začíná se na tarifech kolem tisícovky). V podstatě od 100K+ návštěv za měsíc už se WP Engine začíná vyplácet. Zvláště proto, že nemusíte platit za serverového administrátora, který vám vše nakonfiguruje a pak i na vše dohlíží. Cena za tarif 249 USD/měsíc u instalace do 400K návštěv měsíc už je na úrovni dedikovaných managed serverů. Ovšem s tím rozdílem, že WP Engine je na WordPress stavěný a připravený, navíc nemusíte řešit to že by dedikovaný server přestal fungovat. Prostě shrnuto a podtrženo, do 25K návštěv u nás stačí značkový webhosting. Nad 50K už je potřeba podívat se po lepším VPS/VMS anebo rovnou skočit na WP Engine. Mimochodem WP Engine prý dokáže utáhnout až 5 milionů návštěv za měsíc.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *