You are here: Home » WordPress » Proč se někteří vývojáři dívají na WordPress s opovržením

Proč se někteří vývojáři dívají na WordPress s opovržením

Pokud se účastníte i jiných konferencí, než těch o WordPress, dříve anebo později se setkáte s ne zrovna přátelskými gesty. Spousta vývojářů jej nemá rádo. Nemusí se to však týkat jen WordPress ale i ostatních redakčních systémů. Určitá rivalita mezi vývojáři je tu od nepaměti, takže je třeba vše brát s rezervou. I když je pravda, že zrovna WordPress se stal takovým společným nepřítelem mnoha. Nebuďte tedy překvapeni a hlavně se nenechte vtáhnout do nějaké flame war.

Ve WordPress se dá „splácat“ hodně věcí velmi rychle

Představte si, že máte udělat jednoduchou prezentaci nějaké neziskovce. Chtějí jen pár stránek, šablonu ideálně zdarma, kontaktní formulář, tlačítka pro sociální sítě a nějakou stránku, kam jím mohou lidé psát vzkazy.

Přeštěte si   Jak vyřešit chybu - Fatal error: Allowed memory size of ...

Nic složitého, pokud už má vývojář zkušenosti, jistě najde i kusy skriptu, které poskládá za odpoledne do požadované podoby. Anebo sáhnete po WordPress na jedno kliknutí a ani ne za hodinu máte hotovo.

Vývojář bude oponovat, že je zbytečné používat na takto jednoduchou věc složitý redakční systém s pluginy. Navíc jej pravidelně aktualizovat. Vždyť to vše jde vyřešit několika jednoduchými skripty.

Jasně to jsou dobré argumenty, ale žijeme v době, kdy sdílený webhosting na měsíc je levnější než káva. Plýtvat výkonem je dnes zcela přirozené.

Výsledek? Účel splněn WordPressem na pár kliknutí, ale vývojář má zcela pravdu a pichlavou poznámku si jen tak neodpustí.

Připravit WordPress není žádná věda

Jak náročné je udělat web na WordPress? V podstatě pokud zvládnete základy práce s počítačem a projdete si pár článků, tak „umíte dělat internetové stránky“. Problém je, že někteří lidé se pak označí za vývojáře a rozdávají své rady všude kde to jen jde. WordPress vývojář tak má nádech spíše uživatele, který zvládne instalaci WordPress. Ostatně po přečtení některých diskuzí, kdy potřebujte takovýto vývojář pomoc často se základy PHP, se není ani čemu divit.

Přeštěte si   WordPress v roce 2016

Na druhou stranu znát WordPress od základů, vědět jak funguje, umět jej optimalizovat a připravit si plugin na řešení menších věcí na míru jen pro konkrétního klienta už je o něčem jiném. Tito lidé jsou často vysoce cenění. O jejich služby je velký zájem a v komunitách bývají hodně váženi.

Někteří vývojáři jsou prostě hipsteři

Existuje skupina vývojářů, kteří si chtějí věci dělat po svém. Cokoliv co právě letí, jakýkoliv mainstream odmítají. Už z principu nepoužívají frameworky, optimalizují stránky často do extrémů, jejich kód je podivně formátován, prostě musí být unikátní. Někdy se může jednat o subkulturu, osobní preference anebo je to čistě budování brandu. V každém případě nenajdete momentálně asi nic víc mainstreamového než WordPress. Prostě jej nemají rádi už z principu.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

1 Comment

  1. Skvělý článek admine 😉

    Pravdou je, že WP uhání obrovskými skoky kupředu a v současné době ho není radno ignorovat. Na co jste dříve potřebovali zvláštní aplikace, je dnes vše ve WP – vyzkoušené, otestované, pravidelně aktualizované, s dokumentací, zdarma nebo za pár $$. Myslím tím kromě klasické správy obsahu hlavně odesílání emailů, crm, eshop, automatické sdílení na sociální sítě, fóra, XML sitemapy, cache, zálohování atd..

    Ať se daří 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *