You are here: Home » WordPress » WordPress.com změnil vzhled a přešel z PHP na Javascript

WordPress.com změnil vzhled a přešel z PHP na Javascript

WordPress.com odhalil zbrusu nové uživatelské rozhraní pro správu blogu a publikování obsahu. Není to však jediná změna. Ta největší se skrývá pod kapotou, kompletní přechod z PHP na Javascript.

Něco z historie WordPress a Automattic

WordPress ušel dlouhou cestu od roku 2003, kdy Matt Mullenweg a Mike Little vytvořili redakční systém b2 či spíše známý jako cafelog. Jméno WordPress později navrhla přítelkyně Matta. Oba vývojáře by určitě ani ve snu nenapadlo, že dnes bude jejich CMS pohánět 25 procent z 10 milionů nejnavštěvovanějších webů na světě.

Matt Mullenweg založil společnost Automattic, která provozuje specializovaný hosting pro WordPress. Díky legální komercializaci v duchu open source, tak mohl přispívat na další rozvoj tohoto úžasného redakčního systému. Momentálně zaměstnává přes 400 lidí a stále se podílí na jeho rozvoji. I když její podíl na vývoji WordPress už je díky sílící komunitě jen malý.

Přeštěte si   WordPress automatické zálohování

Přichází Calypso

Před rokem a půl se Automattic rozhodl, že WordPress přetvoří. Postupně pro vybrané uživatele uvolňovala stále více a více novinek. Teprve teď však mohli nový WordPress uzřít všichni. Nový interface dostal označení Calypso a sám Matt by byl rád pokud, by se stal Calypso součástí projektu WordPress. Na tom by se však musela shodnout celá komunita. Jednalo by se o velkou změnu. Nejde totiž jen o vylepšenou administaci.

novy-wordpress-com

Budoucnost je v Javascript

Základem WordPress je PHP, který se stará o backend. Javascript se využívá pro pohodlnější ovládání frontend. Množství kódu Javascript přitom s každou novou verzí roste. Také se co možná nejvíce ovládacích prvků postupně přepisuje.

Přeštěte si   Co je největší slabinou WordPress

Javascript byl původně navržen pro jednoduché skripty, které se spouští pouze v prohlížeči. Různé kalkulačky, validace formulářů anebo interaktivní tlačítka. Postupem času však získal na síle a možnostech. Velkým krokem dopředu byl Ajax, který umožňoval odesílat průběžně data z prohlížeče na server. V současné době už v Javascript fungují služby jako Google Docs, které připomínají spíše desktopové aplikace. Navíc si Javascript našel cestu i do backendu díky Node.js.

Právě Node.js také využívá upravený WordPress od Automattic včetně jejich oblíbených pluginů Jetpack. Nemusíte se však bát toho, že by vám bez něj nepůjde. Automattic jej umístí na své servery a Jetpack s nimi pak bude komunikovat.

Jedná se o velký krok kupředu. Node.js je trochu jiná liga. Avšak nějakého radikálního nasazení do WordPress se bát nemusíme. Přeci jen největší předností WordPress je, že jej rozjedete na každém sdíleném webhostingu, s podporou PHP, MySQL a alespoň trochu rozumnými parametry. Node.js ve výbavě běžných webhostingů rozhodně není.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *