You are here: Home » WordPress » Jakou má výhodu vlastní doména pro WordPress

Jakou má výhodu vlastní doména pro WordPress

V dnešní době není problém zřídit si vlastní stránky na cizí službě a dostat k tomu doménu třetího řádu (název.doména.tld). Například na WordPress.com si takto můžete zdarma vybudovat plnohodnotný blog. Proč si tedy lidé kupují vlastní domény a každý rok za ně platí?

Ochrana internetového majetku

Různé služby zdarma mají různá pravidla. Většinou v nich najdete, že za nic neručí a pokud by ze dne na den zmizeli, tak máte prostě smůlu. Váš web, kam chodí čtenáři by přestal existovat a pokud je nemáte jak kontaktovat, tak pro ně bude velice náročné zjistit, kde začínáte od od nuly.

Naproti tomu doména je vaše, respektive jí máte pronajatou na rok dokud platíte. Nikdo vám jí nemůže vzít, pokud si jí řádně prodlužujete a neporušujete platné zákony. Pokud se rozbije server, kde máte svůj blog anebo zkrachuje provozovatel webhostingu, prostě vše přesunete jinam a doménu nasměřujete na nový server. Nahrajete data ze zálohy a pokračujete. Doména přestat existovat naproti tomu nemůže. Podle platných mezinárodních pravidel, by její správu někdo vždy přebral.

Přeštěte si   Jak na komentářový spam

Je to jen vaše internetové jméno, váš internetový majetek. Jen vy rozhodujete co se s ní bude dít.

Na doméně si můžete dělat co chcete

Doména je jen adresa. Jakmile je nasměřovaná na server, zobrazuje se návštěvníkům obsah, který na něm máte. U bezplatných služeb jste většinou vázání na redakční systém anebo nástroje, které tam má provozovatel. U vlastní domény to neplatí. Chcete mít statickou stránku? WordPress? Drupal? Anebo tam rozjet nějakou java aplikaci? Je to jen na vás.

Obdobně to platí i o obsahu. Občas stačí pár hambatých fotek a můžete mít problém s konzervativním administrátorem. To u vlastní domény nehrozí.

Budování vlastní značky

Vybudovat jméno na název.doména.tld je náročné. Na název.tld je to jednodušší, protože je název kratší a lépe se pamatuje. Navíc ten váš oblíbený už může být zabraný anebo zde mohou být určitá omezení.

Přeštěte si   V sobotu 25.6.2016 se v HUB Praha naučíte jak tvořit stránky ve WordPress

K vlastní doméně si můžete zřídit i další služby, jako je například email. Odpovídat z přezdívka@název.tld je určitě lepší než z nějaké bezplatné služby, kde najít vhodný volný název je dnes nadlidský úkol. Navíc vlastních emailů můžete mít kolik chcete.

Samozřejmě v případě růstu možná budete chtít rozšířit své služby. Například pro čtenáře udělat vlastní fórum. Co třeba forum.název.tld anebo název.tld/forum? To vše je z vlastní doménou možné. U cizího redakčního systému však prakticky nemožné.

Vlastní reklama a peníze

Na bezplatných redakčních systémech máte často vloženou cizí reklamu. Provozovatel musí na vás nějak vydělávat, protože servery něco stojí. Naopak vaši reklamu nepovolí. Inzerenti se také dívají velice skepticky na inzerci na bezplatných službách. U vlastní domény je to něco jiného. Pokud si chcete dát na web reklamu je to jen vaše volba.

Přeštěte si   Ransomware který cíli na WordPress

Vyhledávače

U vlastní domény máte o dost více možností jak se zalíbit vyhledávačům. Může ovlivnit zdrojový kód, což je důležitá hlavně pro takzvané rich snippet. To jsou krátké kusy kódu, které říkají vyhledávačům co na stránce vlastně je. Například na Google občas vidíte recenze s hvězdičkami. Chcete také hvězdičkami hodnotit nějaký produkt anebo služby? S rich snippet to jde.

Vyhledávače prostě mají rádi specifické věci. Na vlastní doméně je můžete odladit do extrémů. Navíc plusové body nesbírá jen stránka, ale i doména. Tak proč je sbírat pro někoho jiného a nesoustředit se jen na sebe?

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *