You are here: Home » WordPress » Novinky ve WordPress 4.4

Novinky ve WordPress 4.4

8. prosince 2015 vyšel WordPress 4.4. Pracovně pojmenována Clifford, což bylo jméno amerického jazzového trumpetisty Clifforda Browna.

Reponsivní obrázky

Jedná se o velmi příjemnou změnu, která zajistí, že všechny obrázky, včetně těch starých, se budou daleko lépe prohlížet nejen na mobilních zařízeních. WordPress bude dynamicky měnit obrázky, tak aby odpovídaly jak obrazovkám s malým rozlišením, tak i velmi kvalitním retina displayům. V podstatě se budou nahrazovat obrázky přímo v postu podle aktuální potřeby zařízení. Využívá se přitom srcset, takže takto budou zároveň ošetřeny i poměry stran.

Připíchněte jiný blogpost na svůj WordPress 4.4

Líbí se vám vložené příspěvky z Twitter? Od verze 4.4 můžete vkládat podobným způsobem i příspěvky z jiného WordPress. Stačí, když do vizuálního editoru vložíte celou URL. Výsledek bude vypadat následovně:

Problémy s WordPress 4.4

Jak však vidíte, tak si nové připnutí nemusí rozumět s vaší šablonou 🙂

Zároveň byla přidáno podpora vložených příspěvků pro Cloudup, Reddit Comments, ReverbNation, Speaker Deck a VideoPress.

Přeštěte si   Gutenberg editor

Rest API

WordPress Rest API bude důležitou součástí dalších verzí WordPress. Část byla implementována do 4.4, další přijde v 4.5 a zřejmě i dalších. Prozatím máme k dispozici infrastrukturu.

Zjednodušeně WordPress Rest API umožní komunikovat na dálku. Například si na mobilu můžete vytvořit aplikaci, která bude s vašimi instalacemi WordPress komunikovat a sledovat, jestli některá náhodou nepotřebuje aktualizaci. Prostě klasické API. Autorizujete, pošlete požadavek, vrátí se vám odpověď.

WordPress Rest API existuje jako plugin. Jednotlivé jeho části budou postupně implementovány do jádra. V současné době ještě nedošlo k úplné implementaci, takže jej ještě stále potřebujete. Jedná se o poměrně složitý projekt, na kterém se pracuje už roky.

Pokud se o WordPress Rest API chcete dozvědět více, doporučuji shlédnout přednášku Vládi Musílka ze 7.WordPress konference.

Přeštěte si   Pozor na slovíčko Woo, je to registrovaná obchodní značka

Nová šablona Twenty Sixteen

WordPress 4.4 přináší novou základní šablonu Twenty Sixteen, která je už sedmou v pořadí. Má jednoduchý vzhled, ideální pro tradiční osobní blog. Postranní sloupec je volitelný a nachází se v pravé části stránky. Barevné schéma si můžete dle libosti upravit pomocí customizer, takže se od sebe budou jednotlivé weby s touto šablonou daleko více lišit. Dále je možné zvolit barvu až pěti prvků.

Šablona byla dělaná primárně pro mobilní zařízení. Byl dán velký důraz, aby vypadala na různých zařízeních vždy dobře. Je plně responsivní.

Mimo pravého panelu má v spodní části stránky dva prostory na widgety.

Vývojáři dbali na kompatibilnost s pluginy WooCommerce, BuddyPress a bbPress.

Přeštěte si   První pomoc při Syntax WordPress Error

Závěr

WordPress 4.4 toho rozhodně nepřinesl málo. Běžní uživatelé zřejmě nejvíce ocení novou šablonu a responsivní obrázky. Blogery jistě potěší vkládání jiných blogpostů. Mohlo by to posílit blogsféru a propojení vazeb mezi jednotlivými tématickými blogy. WordPress Rest API a nové funkce jsou zase krokem dopředu pro samotný WordPress.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *