You are here: Home » WordPress » WordPress v roce 2016

WordPress v roce 2016

Rok 2015 byl pro WordPress úspěšný. Používá jej 25 % z milionu nejnavštěvovanějších stránek podle žebříčku Alexa a toto číslo zřejmě poroste. Zavedl podporu emoji, vylepšený customizer, zlepšil aktualizaci pluginů, stal se přístupnější pro uživatele s mobilním zařízením, začal s integrací Rest API a přibyla nám nová základní šablona twenty sixteen. Co nás ale čeká v roce 2016?

Další zlepšování uživatelského rozhraní

Jeden z největších přispěvatelů WordPress společnost Automattic, zavedla na svém WordPress.com Calypso. Jedná se o vylepšený backend a frontend postavený na JavaScript (respektive Node.js). Ten daleko více zjednodušuje běžnému uživateli práci s administrací a zrychlí backend. Matt Mullenweg, který je jedním z tvůrců WordPress a majitelem Automttic vidí v Calypso budoucnost a byl by rád pokud by se časem Calypso stala součástí projektu WordPress.

Přeštěte si   WordPress komunitu rozhořčilo velmi rychlé schválení šablony od GoDaddy

Ačkoliv není sám, komu se tato myšlenka líbí, komunita k takovémuto razantnímu kroku v roce 2016 určitě nesáhne. Calypso vyžaduje Node.js, který není běžnou součástí většiny webhostingových služeb.

WordPress dosáhl svého úspěchu díky jednoduchosti a uživatelské přívětivosti. Dokáže jej ovládat každý. Každý hostingová společnost dnes nabízí instalátor na jedno kliknutí, který zbaví uživatele nutnosti zakládat databáze, nahrávat soubory přes FTP a projít si procesem manuální instalace. V roce 2016, tak očekáváme, že bude v trendu zjednodušování pokračovat.

WordPress Rest API

Rest API už s námi je jako plugin několik let. Teprve ve verzi 4.4 se však začalo s jeho integrací do samotného jádra. Na využití plného potenciálu si tak budeme muset počkat minimálně do verze 4.5. Od Rest API můžeme očekávat opravdu cokoliv. Od příchodu blogovacích aplikací na mobilní zařízení až po spojování mnoha WordPress různých uživatelů, které spolu budou komunikovat a vytvářet jakési sociální sítě. Možná nás čeká zlatý věk blogsféry.

Přeštěte si   HTTPS a váš WordPress

V každém případě WordPress Rest API budou velkým tématem roku 2016.

Naroste poptávka po WordPress programátorech

Počet šablon a pluginů zdarma v databázi na WordPress.org, každým rokem závratně roste. Momentálně jich je téměř 42 tisíc. Ovšem spousta z nich je neaktualizovaných. V roce 2016 zřejmě přibude rekordní počet nových, ale také rekordní počet zapomenuto. Pokud jej však používáte a nemůžete najít náhradu, kdo se postará o aktualizaci? I přes zpětnou kompatibilitu mezi jednotlivými verzemi WordPress bude třeba postupně přejít na PHP7. Samotný WordPress od verze 4.3.1 s tím nemá problém, ale většina pluginů a šablon ano. Jestli hledáte programátorský zlatý důl, tak ním bude v následujícím roce WordPress.

WordCamp Praha 2016

Už potřetí se bude konat mezinárodní akce WordCamp Praha. Je stanoveno i konkrétní datum 20.2.2016. Vzhledem k počtu návštěvníků s největší pravděpodobností proběhne akce na VŠE. Komunita WordPress v Česku sílí. Aby tomu tak bylo i do budoucna je třeba zvláště WordCamp podpořit. Není nic lehčího než se této akce zúčastnit. Takže si datum zapište a prostě přijďte.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *