You are here: Home » WordPress » Interní odkazy a WordPress

Interní odkazy a WordPress

Interní odkazy, tedy takové, které propojují jednotlivé stránky v rámci jedné domény, jsou důležitou součástí webu. Spousta uživatelů si myslí, že mají vliv jen na vyhledávače (SEO). Pravda je taková, že jsou základem dobře fungujícího webu.

Relativní vs absolutní

Dříve se používalo rozdělení na absolutní a relativní odkaz. Relativní byl takový, který fungoval jen z dané stránky. Byla to cesta z daného adresáře k jiné stránce či souboru. Například pokud jste byly na doména.cz/adresář/stránka.html a na ní byl relativní odkaz /obrázek/logo.png. Pokud jste na něj kliky, dostali jste se na doména.cz/adresář/obrázek/logo.png. Výhodou bylo, že když jste si stáhli kompletní obsah webu k sobě na disk, tak relativní odkazy fungovaly. Také při přesunu na novou doménu anebo HTTPS nebylo nutné nic upravovat.

Přeštěte si   Jak se stát WordPress vývojářem

Absolutní odkaz obsahuje kompletní cestu. V našem případě by to bylo doména.cz/adresář/obrázek/logo.png.

Odkazy a WordPress

WordPress používá všude absolutní odkazy. V rámci interního prolinkování je nazývá permalinks. Umožňuje vám je nastavit podle potřeby. Pokud váš hosting podporuje .htaccess mohou mít prakticky jakoukoliv podobu.

Výhody relativních odkazů už WordPress nepotřebuje, protože pomocí skriptů a .htaccess dokáže během chvilky kompletně všechny odkazy předělat a zajistit funkční přesměrování. Na druhou stranu ne vždy se o vše dokáže úplně postarat.

Úprava data publikování ovlivní i permalink

Pokud používáte jako součást permalink i datum. Například oblíbený formát:

%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

A změníte datum publikování článku, tak se hodnota roku, měsíce a dnu podle toho i změní. Z odkazu 2016/01/18/nazev/ najednou může být 2016/01/19/nazev/. To je úplně jiná adresa. Ta předchozí přestanu fungovat.

Pokud tedy někdo sdílel odkaz na původní adresu na sociálních sítích anebo na diskuzním fóru, tak najednou neodkazuje na článek ale na 404 (stránka neexistuje).

Přeštěte si   Dvoufaktorová autentizace pro WordPress trochu jinak

K obdobným problémům může dojít, pokud je součástí permalink například autor a rozhodne se změnit si jméno.

Duplicita odkazu

U WordPress mohou směřovat dva odkazy na jeden a ten samí článek. Permalink, který si nastavíte a základní adresa.

Základní adresa je:

doména.cz/?p=ID

ID je identifikační číslo příspěvku (postu), pod kterým je veden v databází. Když v administraci najedete myší na příspěvek, tak toto číslo uvidíte. Můžete si to schválně zkusit.

Pokud na vašem WordPress vše funguje jak má, .htaccess se postará o přesměrování na permalink. V opačném případě vedou na jednu stránku dvě adresy. Toto může být v některých případech menší problém u vyhledávačů. Jak u Seznam tak i Google to řeší tag rel=“canonical“. Konkrétně:

<link rel="canonical" href="absolutní odkaz" />

V základu to mají všechny SEO pluginy pro WordPress a vkládají jej automaticky. Já používám SEO by Yoast.

Přeštěte si   Co když jednoho dne WordPress skončí?

Pomocí doména.cz/?p=ID také můžete dohledat všechny publikované články na vlastním anebo cizím WordPress. Stačí postupně zadávat čísla, dokud nedojdete až k poslednímu publikovanému číslu. Neexistující čísla jsou většinou revize, koncepty anebo smazané články.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *