You are here: Home » WordPress » Matt Mullenweg

Matt Mullenweg

Pojďme se podívat do historie nejrozšířenějšího redakčního systému na světě. V následujícím seriálu si představíme nejznámější jména z komunity kolem WordPress. Matt Mullenweg je nejznámějším jménem. Právě on byl jedním z klíčových vývojářů. Zároveň je zakladatelem a ředitelem společnosti Auttomatic.

Matt Mullenweg se narodil v Houstonu v roce 1984. Studoval na střední umělecké škole, kde se stal jeho oblíbeným nástrojem saxofon.

V červnu 2002 začal používat blogovací software b2/cafelog, kde publikoval své fotky z výletu do Washingtonu D.C.. b2/cafelog se mu zalíbil a přispěl několika menšími zlepšeními typografie a permanentních odkazů.

V lednu 2003, několik měsíců poté co b2 přestal s dalším vývojem svého redakčního systému, oznámil, že hodlá b2/cafelog forknout. To znamená, že vytvoří vlastní větev původního software. Prostě vezme zdrojové kódy a vydá se vlastní cestou. Ve světe open source to není nic nezvyklého. Jeho úmyslem bylo hlavně následovat webové standardy a samozřejmě b2/cafelog vylepšit. Zanedlouho jej kontaktoval Mike Little a společně začali ze zdrojového kódu b2/cafelog vyvíjet WordPress. Brzy se k nim přidal jeden z originálních vývojářů Michel Valdrighi.

V té době bylo Mattovi 19 let a nastoupil jako nováček na Universitu v Hustonu na obor filozofie a politika.

V březnu 2004 spoluzaložil Global Multimedia Protocols Group. Účelem skupiny bylo pomocí XHTML vytvořit metody jak přenášet data mezi weblogy (označení pro původní blogy). Cílem bylo přenášet data a zároveň je popsat, tak aby skript, který je bude zpracovávat věděl co znamenají . Vznikly tak první mikroformáty. Matt a Dougal Campbell spustili legendární Ping-O-Matic, pomocí něj mohou kontaktovat blogy například vyhledávače anebo weby, které se specializují na agregaci novinek. Ty pak projdou nové články a mohou je rychleji indexovat. V podstatě si řeknete o příchod robota.

Přeštěte si   Dvoufaktorová autentizace pro WordPress trochu jinak

V dubnu 2004 jeden z konkurentů Movable Type oznámil změnu cenové politiky a přihrál tak WordPress tisíce nových uživatelů, což vedlo k zvýšení jeho povědomí u běžných uživatelů.

V říjnu 2004 začal Matt Mullenweg pracovat pro společností CNET, aby pro ně vyvíjel WordPress. CNET potřeboval efektivní řešení pro blogy a WordPress byl v tomto případě ideální. Matt opustil vysokou školu a přestěhoval se do San Francisca.

V prosinci 2004 začal pracovat na BB Press, což je diskuzní fórum pro WordPress. Jen pro zajímavost, vytvořil jej od základu sám přes vánoční svátky.

Pro WordPress byl zlomový rok 2005. V únoru vyšla verze 1.5 Strayhorn, která dosáhla na metu 900 tisíc stažení. Objevil se systém šablon, moderování a došlo k předělání jak front end tak i back end. Součástí je i nová základní šablona Kubrick. Pro WordPress to znamenalo posun na úplně novou úroveň.

V říjnu 2005 Matt Mullenweg opouští CNET, je to naposledy co pracuje pro někoho jiného. Veškerý svůj čas věnuje WordPress. Oznamuje zahájení práce na pluginu Akismet, který se stává součástí všech instalací. V té době WordPress trpí na komentářoví a trackback spam. Akismet má tento problém vyřešit.

Přeštěte si   Proč poctivě už od začátku používat štítky a rubriky

Automattic-logo

V prosinci 2005 zakládá společnost Automattic, pod kterou vzniká projekt wordpress.com a přesouvá na ní i Akismet. Mnoho významným vývojářů se nechávám u Automattic zaměstnat. Například jeden z hlavních vývojářů Ryan Boren anebo Donncha O Caoimh tvůrce WordPress MU. Jako ředitel Automattic je jmenován Toni Schneider, kterého zná Matt z Yahoo!. Sám si na tento post netroufám. Podle něj nemůže řídit takovou společnost někdo komu je 20.

V roce 2007 získává Automattic 1,1 milionu USD od investorů Polaris Ventures, True Ventures, Radar Partners a CNET. V lednu 2008 pak získá dalších 29,5 milionů USD. K investici se přidává i New York Times Company. V té době má Automattic už 18 zaměstnanců.

V roce 2008 se o Matt Mullenweg začíná objevovat na obálkách časopisů jako Linux Journal anebo San Francisco Chronicle. WordPress.com se v té době umísťuje v žebříčku Alexa na 31. místě a potvrzuje 90 milionů zobrazených stránek za měsíc. V září jej Inc. Magazine zařadí mezi top 30 podnikatelů pod 30 let a časopis BusinessWeek jako jednoho z 25 nejmladších nejvlivnějších lidí na internetu.

V lednu 2009 San Francisco Business Times píše, že webům na WordPress roste návštěvnost rychleji než konkurenčním Google blogger. Všechny další konkurenty, nechal daleko za sebou.

V únoru 2009 vyšel v Power Magazin rozhovor s Mattem, kde jej označili jako „the Blog Prince“. Sdělil čtenářům, že blogování rozhodně není minulostí a každým dnem na WordPress.com přibude 15 tisíc nových blogů. Měsíční návštěvnost dosahuje růstu 10 %.

Matt Mullenweg přednáší na WordCamp Bulharsko v roce 2011.

Matt Mullenweg přednáší na WordCamp Bulharsko v roce 2011.

V interview v dubnu 2011 prozradil Matt, že na WordPress.com jede 12 % všech webů, přičemž na vše stačí 1350 serverů, 80 zaměstnanců v 62 městech. Náklady na infrastrukturu jsou 300 – 400 tisíc USD za měsíc.

Přeštěte si   Oblíbená šablona Zerif Lite byl vyřazena z repozitáře WordPress

V červenci 2011 pokořil WordPress metu 50 milionů blogů. Matt Mullenweg ve svém prohlášení uvedl, že WordPress pohání 14,7 % ze všech webů v tom 1 milionu. Dále že 22 ze 100 nových aktivních domén má nainstalovaný WordPress.

V dubnu 2012 společnost Pingdom ohlásila, že 49 ze 100 top blogů jede na WordPress. Před třemi roky to bylo „jen“ 32.

V lednu 2014 se stal Matt Mullenweg ředitelem společnosti Automattic. Dosavadní ředitel Toni Schneider se přesunul na jiný projekt v rámci Automattic. O měsíc poté získal investici 160 milionů USD. Celkově se tak hodnota celého společnosti přehoupla přes 1 miliardu USD.

Matt Mullenweg je častým účastníkem WordPress konferencí. Stále se věnuje jak programování tak i hudbě. Pokud budete mít dotaz k WordPress například na quora, může se stát že vám odpoví. Možná jsou to zkušenosti, když sám dělal technickou podporu pro WordPress. Tvrdí, že pokud chcete dělat dobrý produkt musíte být přímo s uživateli.

Matt Mullenweg má osobní blog ma.tt. Na Twitter má aktivní účet @photomatt.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *