You are here: Home » WordPress » Jak vypnout WordPress

Jak vypnout WordPress

Představte si situaci, kdy potřebujte pracovat na svém webu, ale nechcete tam nikoho jiného pustit. Například připravujete úplně nový web a nehodí se vám, aby tam někdo chodil před spuštěním a zvláště ne roboti vyhledávačům. V dnešním článku si ukážeme několik příkladů jak na to.

Mód údržby pro WordPress

Nejjednodušším řešením je prostě aktivovat mód údržby. Ten u WordPress dobře znáte. Například když aktualizujete na vyšší verzi, tak všichni návštěvníci vidí pouze zprávu, že probíhá údržba a mají se vrátit později. Technicky je toto řešeno souborem .maintenance, který se nachází v adresáři s instalací. Problém je, že se nedá pracovat s administrací, prostě celý web je vypnutý.

Tato metoda není příliš vhodná, na druhou stranu lze takto WordPress poměrně rychle nouzově vypnout.

Přeštěte si   Proč musíš přijít na WordCamp Praha 2015

Mód údržby přes plugin s přístupem administrátora

Velice oblíbený je plugin Maintenance. Ten vám umožní nastavit si vlastní stránku se zprávou o údržbě a přitom jako administrátor máte plný přístup do administrace. Můžete také část webu zpřístupnit. Tohle se hodí zvláště pokud probíhá nějaká údržba jen části webu. Například připravujete diskuzní fórum a potřebujte čas na přidání kategorií. Na druhou stranu poslouží i pokud na doméně brzy rozjedete nový web. Plugin totiž umí i odpočet.

Dávejte si ale pozor na nastavení hlavičky 503, kterou vám plugin nabízí. Vyhledávače tuto chybu nemají moc v lásce, zvláště pokud by byla na webu delší dobu (několik dnů).

Zákaz přístupu přes 403

Dejme tomu, že potřebujete celý web zablokovat pro okolí a omezit přístup jen pro vaši IP adresu. K tomu se dá poměrně jednoduše využít .htaccess, do kterého vložíte následující kód:

order deny,allow
deny from all
allow from 123.123.123.123

Místo 123.123.123.123 dejte vaší IP adresu, z které budete na web přistupovat. Kdokoliv jiný uvidí pouze chybu 403.

Přeštěte si   Když si v aktualizaci pluginu stáhnete i backdoor

Pokud váš webhostingu umožňuje nastavit si vlastní chybové stránky můžete si vytvořit stránku 403 s vlastním textem, kterou uvidí ostatní. Celý kód by pak vypadal následovně:

ErrorDocument 403 /chybova-stranka-403.php
order deny,allow
deny from all
allow from 123.123.123.123

Do chybova-stranka-403.php pak vložte kód chybové stránky.

V případě, že máte problém s IP adresou anebo potřebujte, aby na problému pracovalo více lidí, je lepší zvolit zaheslování pomocí .htaccess.

Do .htaccess vložte následující kód:

AuthUserFile /www/domena.tld/hesla/.htpasswd
AuthName "Máme tu problém. Lidé co na webu pracují se mohou přihlásit..."
AuthType Basic

V AuthUserFile musí být kompletní cesta k souboru s hesly .htpasswd. Hesla v tomto souboru musí být zašifrována. Použijte například tento generátor.

Příklad obsahu souboru .htpasswd:

wpuzivatel:$apr1$LyY7RnqE$76snltzdlzvh7hWexahxD.

Daný řádek odpovídá přihlašovacímu jménu wpuzivatel a heslu tajneheslo. Uživatelů může být více. Stačí dát každého na samostatný řádek.

Přeštěte si   3 začátečnické chyby, které dělají nováčci u WordPress

Tato metoda také patří mezi spíše ty nouzové. Například se na vašem WordPress objeví malware a vy musíte, co nejrychleji jednat, abyste neohrozili návštěvníky. Přitom však potřebujete mít k celému webu přístup.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *