You are here: Home » WordPress » Co je největší slabinou WordPress

Co je největší slabinou WordPress

WordPress se dostal ze všech redakčních systémů zatím nejdále. Celá ¼ z milionu nejnavštěvovanějších stránek na internetu je poháněna právě ním. Jeho podíl přitom roste a nevypadá to, že by mu mohlo něco jen tak ublížit.

Pokud si však projdeme diskuze, blogposty a články na odborných magazínech, dozvíme se, co všechno WordPress ohrožuje. Máme tu novou konkurenci v podobě nadupaného Ghost, starou konkurenci Drupal, kritiku bezpečnosti, částečné neshody v komunitě, kterou cestou se vlastně vydat anebo i odpor ke zachování zpětné kompatibilitě za každou cenu. Jistě se najdou dobře napsané články se spoustou kvalitně připravených argumentů, ale faktem je že prostě nic neznamenají. WordPress roste a růst bude.

Co je tedy jeho skutečnou největší slabinou? Momentálně se dostal WordPress tam, kam žádný jiný open source redakční systém. Mnoho uživatelů jej vidí jako jednoduchý nástroj, pomocí kterého se dá snadno vydělat. K jeho instalaci už nepotřebujete vědět co je PHP, MySQL, FTP a dokonce nemusíte mít ani ponětí o HTML. Je to úplně jedno. Všechno za vás udělá váš hosting. Založit stránku dnes prostě zvládne kdokoliv, kdo umí kliknout na tlačítko instalovat a vyplňovat políčka ve formuláři.

Přeštěte si   DoS na WordPress pomocí dlouhých hesel

Do WordPress komunity se dostalo velké množství nových lidí, kteří o něm nic netuší, ale prodávají jej jako profesionálové. Výsledkem jsou polofunkční, pomalé a často i napadnuté weby. Samozřejmě jak se říká, za toto vše může WordPress, protože je zbytečně robustní. Nejedná se o řešení na míru a navíc je zdarma. Klasické argumenty, které si přečtete v diskuzích, kde se probírá nějaký problém s WordPress. Podle nich bychom si na něj ideálně měli pořídit VPS anebo rovnou dedikovaný server. Když se jich zeptáte, proč se ti sekal, kde byl problém? Tak nevědí, prostě jej přesunuli jinam kde už to jde. Sami ale nevědí proč.

WordPress tak získává velmi špatné jméno. Pokud se donekonečna někde píše, jak je WordPress pomalý, tak tomu za určitý čas většina lidí i uvěří. Přitom na něm jedou obrovské weby se stovkami tisíc návštěvami za den. Jistě na klasickém sdíleném webhostingu to už není, ale pokud by jej instalovali ti samí lidé, co s ním mají pořád někde problém, tak by jim nestačilo ani celé data centrum přecpané nejmodernějšími servery.

Přeštěte si   HTTPS a váš WordPress

Co se s tím dá dělat? Těžko říct. Prozatím by stačilo zastat se WordPress na diskuzních fórech. Zeptat se každého, který má s WordPress  nějaký problém, aby napsat co konkrétně mu vlastně nejde. Jestli peovedl nějakou analýzu SQL dotazů, zdali používá nejen aktualizované pluginy, ale také jestli ty aktualizace náhodou nejsou dva roky staré. To že se dá WordPress nainstalovat jedním kliknutím neznamená, že je jednoduchý na údržbu a optimalizaci. Základem je vědět, co se děje a pokud něco nefunguje tak proč. Svádět své problémy na jakoukoliv třetí stranu (tvůrce pluginu, samotného wordpress anebo hostingu) nikam nevede.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *