You are here: Home » WordPress » WordPress 4.5 Release Candidate

WordPress 4.5 Release Candidate

Už je to týden co byl vydán WordPress 4.5 Release Candidate (RC1). Release Candidate znamená, že byl ukončen vývoj a je připravená v podstatě ostrá verze. Byrokraticky řečeno přešlo se z beta verze na ostrou, která čeká na zahájení distribuce 🙂 Teď je poslední šance pro komunitu, aby jej otestovala a pomohla odhalit případné chyby. Oficiálně vyjde WordPress 4.5 až 12. dubna 2016.

Jak můžu mít WordPress 4.5 ještě dnes?

Pokud jste opravdu nedočkavý a chcete si WordPress 4.5 vyzkoušet ještě dnes, tak záleží na vašich IT znalostech. Pokud umíte WordPress manuálně instalovat tak vám stačí stáhnout si verzi 4.5 a prostě provést manuální aktualizaci. To zahrnuje připojit se na FTP/SSH, přehrát patřičné soubory a spustit aktualizaci.

Méně IT zdatní uživatelé mohou použít plugin WordPress Beta Tester. To že nemáte dostatečné IT znalosti neznamená, že nemůžete pomoct. WordPress je nejpoužívanějším redakčním systémem právě díky rozsáhlé komunitě. Čím více lidé jej používá, tím větší šance je, že někdo objeví chybu, kterou dokáže vývojový tým rychle opravit, zvláště u ještě nevydané verze. V každém případě ať už jsou vaše IT znalosti jakékoliv nedělejte to na ostré verzi. Zřiďte si jako správný profík developerskou, která bude přesnou kopií, přístupnou pouze pro vás, rozchoďte jí, zazálohujte a testujte si pak na ní kolik potřebujte.

Přeštěte si   Jak si hacknout WordPress

Možná odhalíte nějakou chybu, která by mohla být pak po vydání pro váš web kritická. Nezbývalo by vám nic jiného než sáhnout po záloze, než se vše opraví.

Na co se můžeme těšit

Pokud šablona podporuje logo webu, tak bude zakomponováno přímo do customizer (vzhled – přizpůsobit). Doposud se to řešilo individuálním nastavením šablony.

Editor příspěvků bude vylepšen. Přeci jen většina z nás v něm stráví nejvíce času, takže většinu vylepšení, rozhodně uvítáme. Ve WordPress 4.3 byly přidány klávesové zkratky. Díky nim můžeme například zmáčknout CTRL+B a následný text, který napíšeme bude tlustě. Novou klávesovou zkratkou bude CTRL+K. Označený text se promění v odkaz.

Přeštěte si   DoS na WordPress pomocí dlouhých hesel

Kdo z vás někdy pracoval s mediawiki, CMS na kterém jede Wikipedia, tak zná pojem Inline Text Shortcuts. WordPress je „převzal“, takže napíšete třeba **tlustě** tak se text změní na tlustě. Mimochodem Inline Text Shortcuts fungují třeba i na Google plus.

WordPress 4.5 nám ulehčí lepší mordování komentářů ve frontě. Respektive, když máte nastavené upozornění na nové komentáře, tak se v nich nachází odkaz na komentář k moderování. Tento komentář byl doposud zobrazený jako HTML kód, nově to bude jako v Editoru, tedy se zobrazeným formátováním. Osobně mi to přijde jako dvousečná zbraň. Na jednu stranu uvidíte jak přesně bude komentář vypadat na druhou stranu se otevře možnost pro potenciální XSS útok. :/

V přizpůsobení šablony si budete moct zobrazit váš web na mobilu. Pokud tedy používáte responzivní šablonu, tak uvidíte jak funguje. Takže už žádné zmenšování okna prohlížeče. K dispozici budou celkem tři módy počítač, tablet a mobil. Chce to ale brát jen jako orientační. Pokud chcete opravdu vidět, jak váš web vypadá na tabletu je třeba se kouknout na opravdovém tabletu anebo pořídit si emulátor, pro vývojáře.

Přeštěte si   Shiny Updates ve WordPress 4.6?

Dalším vylepšením je přizpůsobení obrázků aktuální velikosti obrazovky. Začal s tím WordPress 4.4, kdy se nahrává obrázek podle aktuálního rozlišení obrazovky. WordPress 4.5 přinese další vylepšení. Je to fajn, ale chce to fakt vyzkoušet. Nedávno mě kvůli tomu zazlobila child theme k  twenty fourteen.

WordPress nově umožní místo přihlašovacího jména používat email. Následují tak služby jako Twitter anebo Facebook. Je třeba však toto brát jako bezpečnostní riziko. Doposud potřeboval útočník znát login a heslo. Email si dokáže dohledat snadněji než login. Takže podobně jako zmíněné služby přidejte omezený počet přihlášení na IP adresu anebo dvoufaktorovou autentizaci.  Pro ty trpělivější poslouží i brutální captcha.

Závěr

Samozřejmě vývojáři dostanou další vylepšení, které však pro běžného webmastera nejsou tak podstatná. Takže těšíme se na 12. dubna 🙂

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *