You are here: Home » WordPress » Jak změnit kompresi JPEG obrázků ve WordPress

Jak změnit kompresi JPEG obrázků ve WordPress

Každý obrázek, který nahrajete do WordPress, je zmenšen do několika velikostí. V podstatě se vytvoří jakési náhledy v různých velikostech. Samozřejmě pokud to rozměry dovolují. Pokud se jedná o formát JPEG (.jpg) dojde zároveň při zmenšování ke kompresi nově vytvořených obrázků. Kvalita nahraného originálu bude však zachována.

Důvodem pro kompresi je hlavně snížení velikosti obrázků (nikoliv rozměrů, ale prostoru, který zabírají na disku). Tím že budou menší se stránka načte rychleji a v případě mobilního připojení návštěvník i ušetří data na přenos. Bohužel je to na úkor kvality.

Doposud využíval WordPress úroveň komprese 90, od WordPress 4.5, však byla úroveň komprese zvýšena na 82. U většiny obrázku rozdíl nepoznáte, tedy pokud nevíte co přesně hledat. Obecně se projeví komprese až od 70 níže. Od 50 a méně pak kvalita klesá poměrně rapidně dolů.

Přeštěte si   Dvoufaktorová autentizace pro WordPress trochu jinak

Pokud nemáte specializovaný web, tak byste ke všem menším verzím fotografií měli přistupovat jako k náhledům. Zmenšený obrázek pak odkazuje vždy na originál, který kompresí neprošel. I proto rozdíl mezi 90 a 82 není zas tak důležitý. Kdo chce vidět obrázek v plné kvalitě, tak si na něj prostě klikne a podívá se.

V některých případech, však i komprese 82 nemusí být ideální. Stává se to například u obrázků, které obsahují jen několik málo barev a u jejich přechodů je to znát. Ovšem zde už by jasnou volbou měl být formát PNG. Jinými slovy JPEG je tu pro fotografie, kde se vyskytuje hodně barev.

Ukažme si kompresi na příkladu

Maskota WordPress Wapuu jsem mírně poupravil, aby se na něm nacházelo více barev a pak jej vystavil kompresi 100, 90, 82 a 70. Jedná se o originál.

wapuu-100

Zde je kvalita obrázku zachována. Téměř identický s PNG. Velikost souboru je 127.071 bajtů.

Takto zhruba by vypadal Wapuu pokud by jej kompresoval WordPress 4.4. Velikost 43.654 bajtů

Takto zhruba by vypadal Wapuu pokud by jej kompresoval WordPress 4.4. Velikost 43.654 bajtů

A takto by jej postihla komprese 82, tedy WordPress 4.5. Velikost 27.744 bajtů. Rozdíl jen nepatrný, ale ušetřili jsme

A takto by jej postihla komprese 82, tedy WordPress 4.5. Velikost 27.744 bajtů. Rozdíl jen nepatrný, ale ušetřili jsme 36 % velikosti.

Spíše pro zajímavost ještě komprese 70. Na obrázku už jsou vidět rozmazaná místa a podivné seskupení pixelů. Velikost 22.715 bajtů. Tedy moc už jsme toho neušetřili.

Spíše pro zajímavost ještě komprese 70. Na obrázku už jsou vidět rozmazaná místa a podivné seskupení pixelů. Velikost 22.715 bajtů. Tedy moc už jsme toho neušetřili.

Komprese není na první pohled zas tak moc znát, pokud nevíte co hledat. Takže jsem si pro vás připravil všechny kompresované Wapuu pěkně pod sebou a zvětšeně.

Rozdíly jsou patrné u zvětšení. Sledujte prostor pod ňufáčkem.

Rozdíly jsou patrné u zvětšení. Sledujte prostor pod ňufáčkem.

Jak zvýšit kvalitu komprese JPEG

Řešením je přidat do souboru functions.php v adresáři šablony (ideálně child theme) následující funkci.

add_filter('jpeg_quality', function($arg){return 100;});

Číslo 100 znamená, že se JPEG soubory nemají kompresovat. Pozor takovéto soubory bývají poměrně velké. Myslete tedy na uživatele i prostor na serveru, který máte k dispozici.

Přeštěte si   Výsledky průzkumu BuddyPress 2016 ukazují, že 54% respondentů přešlo na PHP 7

Naopak pokud kvalitu neřešíte a opravdu potřebujete jen nějaké náhledy, můžete úroveň komprese snížit. Od 70 dolů už je to však na kvalitě opravdu znát.

Nezapomeňte, že pokud nepoužíváte child theme, tak po aktualizaci šablony o všechny úpravy přijdete.

Pozor na kompresi komprese

Je třeba dávat si pozor na dvojitou kompresi. Pokud už je obrázek jednou zkompresován a nahrajete jej, může jej WordPress kompresovat do dalších rozměrů znovu. Dojde tak k menší ztrátě kvality. Nahrávat do WordPress byste měli pouze originální soubory. Popřípadě, pokud je potřebujte zmenšit využijte k tomu profesionální software (Photoshop, GIMP), kde si můžete úroveň komprese při ukládání zvolit.

Zdroje a další informace

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *