You are here: Home » WordPress » WordPress 4.5 je venku

WordPress 4.5 je venku

V úterý 12.4.2016 byl vydán WordPress 4.5 s označením „Coleman“. Jedná se o první větší aktualizaci roku 2016. Obsahuje několik velkých novinek, které rozhodně stojí za to vyzkoušet. Bohužel se do ní ale nedostalo Rest API kvůli nedokončeným endpoint (soubory s funkcemi, které se volají).

Vylepšení favicon

Favicon jsou malé obrázky vedle adresního řádku prohlížeče. Dříve byla jejich hlavní funkce odlišit se od ostatních v seznamu oblíbených webů, popřípadě v lištičce prohlížeče. Favicon moc velkou roli tedy nehrála. Později jednotlivá okna s otevřenými stránkami nahradily listy (kartami). Jsme tak zvyklí v jednom okně vidět více stránek. Ikonky se tak staly výraznějšími. V současnosti nabízí například prohlížeč Chrome „připnout kartu“, kde uvidíte pouze favicon.

Možnost jednoduchého nastavení favicon (site icon) přinesl WordPress 4.4. Ovšem s výsledkem jste nemuseli být vždy spokojeni, protože ikonka je opravdu miniaturní a chyběl nějaký pidináhled. Právě tento problém WordPress 4.5 řeší. Nahrazuje klasický obrázek za náhled vedle adresního řádku.

Zjednodušený náhled šablony

Pokud jste si chtěli otestovat responzivní design nezbývalo vám nic jiného než různě zmenšovat a zvětšovat okno prohlížeče. S WordPress 4.5 už to nebude třeba. Přímo v přizpůsobené šablony máte možnost prohlédnout si šablonu ve verzi pro monitor, tablet a mobil.

Přeštěte si   Jak změnit kompresi JPEG obrázků ve WordPress

Vlastní logo do šablon

Když už jsme u těch šablon, v nové verzi najdete v přizpůsobení šablony i možnost nahrát si vlastní logo. Prozatím se to obcházelo přes jiné nastavení šablon, což se moc nelíbilo vývojářům. Měnit vlastnosti šablon na dvou místech bylo matoucí. Pokud si chcete nahrát vlastní logo, tak šablona tuto vlastnost musí podporovat.

Zlepšení generování responzivních obrázků

Verze WordPress 4.4 přinesla zajímavou novinku. Obrázky pro různé velikosti obrazovky. Zařízení pošle přes prohlížeč informaci o rozlišení obrazovky na šířku a WordPress podle toho vybere vhodnou velikost obrázku a použije jej ve stránce. Díky tomu ušetříte přenosy a obrázek se zobrazí rychleji.

WordPress 4.5 přináší výraznější kompresi obrázků. Z úrovně 90 byla zvýšena na 82. Obrázky jsou menší na úkor kvality. Vzhledem k velikosti displeje mobilních zařízení to však nebude moc znát, přitom rychlost načítání obrázků se může zvýšit až o 50 %. Samozřejmě originál bude vždy zachován.

Přeštěte si   HTTPS a váš WordPress

Vylepšené moderování komentářů

Pokud si necháváte posílat emaily s novými komentáři ke schválení, tak se v nich nachází odkaz na moderování komentáře. WordPress 4.5 vylepšuje stránku s moderováním. Doposud byl text komentáře v plaintext, nově je v HTML. Tedy uvidíte obsah přesně tak, jak bude vypadat po schválení. Na jednu stranu to vypadá zajímavě na druhou otevírá bezpečnostní rizika. V plaintext můžete vidět nejen pokusy o zneužití bugů, ale i snahu skrýt část textu.

Nofollow na vlastní doménu zmizí

WordPress do odkazů v komentářích automaticky přidává nofollow, tedy upozornění pro vyhledávače, že tento odkaz mají ignorovat. Takovýto odkaz má mít pro potenciálního spamera nulovou hodnotu. V nové verzi budou odkazy v rámci jedné domény bez nofollow. Tedy pokud někdo přidá do komentáře odkaz na nějaký váš jiný článek bude to bez nofollow.

Pozor vyhledávače odkazy nofollow tak úplně neignorují. Například pokud někdo vloží odkaz na zavirovaný web, může to mít negativní vliv na pozice ve vyhledávačích. Odkazy je tak třeba si hlídat. Radši mazat (nahrazovat za neaktivní) než pak mít problémy.

Přeštěte si   Kompletní Rest API ve WordPress 4.5 nebude

Vylepšení ve vizuálním editoru

Vývojový tým pravidelně vylepšuje vizuální editor, protože v něm trávíme nejvíce času. Přibyla nová klávesová zkratka. Označte text, zmáčknete CTRL+K a můžete napsat/vložit odkaz.

Dále tu máme dva nové speciální formátovací značky. Text vložený mezi ` se změní v code. Tři – vytvoří čáru (hr). Do 4.5 se bohužel nevlezli formátovací značky pro tlusté písmo a kurzívu.

Celý seznam klávesových zkratek a formátovacích značek zjistíte po kliknutí na otazník ve vizuálním editoru.

Email místo login

V přihlašovací obrazovce můžete použít místo login emailovou adresu. Tohle si nemyslím, že je úplně dobrý nápad, protože na rozdíl od login se dá emailová adresa zjistit velice snadno. Ujistěte se že používáte dostatečně silné heslo proti brute force útokům.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *