You are here: Home » WordPress » Může v budoucnu WordPress opustit PHP?

Může v budoucnu WordPress opustit PHP?

Společnost Automattic, která provozuje wordpress.com, minulý rok přetvořila klasický interface na nový s názvem Calypso. Zároveň však také přešli u backend z PHP na Javascript (Node.js). To rozpoutalo diskuze o budoucnosti WordPress na PHP. K tématu se vyjádřila spousta lidí, ovšem k myšlence, že by WordPress přešel z PHP na něco jiného je většina komunity více než skeptická.

Předně přepsat kompletně celý WordPress je značně náročné. V podstatě by se jednalo o vytvoření úplně nového software. To už by se rovnou mohl rozjet nový projekt s odlišným názvem, který by třeba používal podobný frontend. Což do budoucna samozřejmě nikdo nevylučuje. Na druhou stranu kdo přepíše těch 40 tisíc pluginů a tisíce šablon?

Přeštěte si   WordPress 4.5 Release Candidate

Ovšem kompletní přechod z PHP na jinou platformu, kvůli příslibu něčeho lepšího by nezaručil vůbec nic. U Node.js se uvádí jako argument větší rychlost. Jenže to nikdo nedokáže zaručit. Automattic si udělali backend na míru, tak aby vše dobře jelo na jejich serverech. Vše perfektně odladili včetně webserveru, databáze a dalšího zázemí. Můžeme jen spekulovat nad konfigurací operačního systému, tedy pokud vše nepublikují jako open source, čehož se možná jednoho dne dočkáme. To však ještě na sdíleném webhostingu nedostanete. Ve výsledku by tak přechod na Node.js mohl znamenat spíše komplikace bez záruky na vyšší výkon.

Většina uživatelů WordPress dnes už nemá ponětí co je to PHP anebo MySQL. Dokonce bez automatického instalátoru by nedokázali na hosting ani WordPress nahrát a provést instalaci. Jakákoliv i sebemenší komplikace je pro ně neřešitelný problém. WordPress v současném stavu funguje všude, bez nutností jakýchkoliv úprav mimo administraci. Tito uživatelé mají malé či střední weby, převážně blogy. Na těch se problém s výkonem nijak zvláště neprojevuje. V pohodě fungují na levném sdíleném webhostingu. S cache navíc už není moc co zrychlovat.

Přeštěte si   Problémy s aktualizací na WordPress 4.3

PHP navíc jde kupředu. Zvyšuje se výkon a snižují nároky na paměť. Tento rok se nasazuje všude PHP7. Když jsou servery dobře nakonfigurované, tak se rozhodně v rychlosti neztratí. Navíc se těší všeobecné oblibě a má velkou uživatelskou základnu. Sehnat pomoc s jednoduchými úkony na diskuzním fóru či najít návod není problém. Programátorů je také relativně dostatek.

Jakákoliv migrace WordPress na jiný propagovací jazyk je více než nepravděpodobná. I pokud by se to stalo, zůstane zde obrovská komunita, která by zůstala u PHP a vyvíjela WordPress dál na PHP. Výhodu WordPress je že je open source, takže vlastně nikomu nepatří a každý si s ním může dělat cokoliv.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *