You are here: Home » WordPress » Pozor na slovíčko Woo, je to registrovaná obchodní značka

Pozor na slovíčko Woo, je to registrovaná obchodní značka

U WordPress jsme zvyklí, že je vše open source. Můžeme vytvořit plugin, pojmenovat jej třeba WordPress Plugin a prodávat. Když si založíme WordPress Poradna, a začneme si účtovat hodinovou marži, tak je to také v pohodě. Jenomže existují výjimky, ke kterým musíme přidat i Woo.

Woo je registrovaná obchodní značka

V roce 2015 získal Automattic společnost WooThemes. S ní i všechno co vytvořila, know how, zaměstnance i obchodní značky. Právě ony obchodní značky obsahují nejen logo a označení, ale i například nálepky Verified WooExpert.

Jinými slovy všechno Woo může být pouze s oficiálním souhlasem Automattic. Prakticky cokoliv, kde by bylo slovíčko použito bez jejich souhlasu je přinejmenším sporné. Naštěstí Automattic moc dobře chápe, že Woo je úzce spjato s open source WordPress. Také vědí, že oblíbené řešení pro eshopy WooCommerce, se nerozšíří pokud nebudou lidi pro něj dělat pluginy řešící lokální požadavky trhu. Proto mají vypracovaný podrobný návod co smíte a co ne s jejich obchodní značkou.

Přeštěte si   Co znamená child theme

Co to pro vás znamená

Jednak se musíte dopodrobna držet podrobného návodu a věřit, že se nebude moc měnit. Tedy radši volte pojmenování Plugin pro WooCommerce místo cool názvu WooPlugin. Na firemní stránce musíte také jasně uvést, že děláte poradenství/pluginy pro produkty WooCommerce.

Dále žádné vlastní variace oficiálního loga. WooThemes a WooCommerce mají své vlastní oficiální a ty musíte použít v souladu s logo manuálem. Dále u komerčních produktů, které jej mají obsahovat je nutné optat se jestli někde není nějaký problém. Ačkoliv teď nepíšu přímo o Automattic, tak často s detaily u loga problém bývá. Nepodceňujte to a radši se zeptejte.

Problém bývají vždy domény. Zde je lepší se úplně vyhnout čemukoliv, co obsahuje Woo. Radši si vybudujte vlastní značku, na které budete prodávat produkty pro Automattic, než využít v názvu domény Woo. Pokud se držiteli obchodní značky nebude cokoliv líbit má právo vás požádat ať jí přestanete používat. V tomto jsou zákony velice přísné a to, že mají obchodní značku od roku 2015 anebo že to dříve bylo povoleno vám nemusí být nic platné. Doménám s jakoukoliv obchodní značkou se vyplatí vždy vyhnout.

Přeštěte si   Jak vylepšit základní šablony WordPress jednoduše

Reálný příklad

V březnu 2016 musela oznámit WooGPL konec na doméně WooGPL.org, protože se Automattic nelíbilo, že používají slovíčko Woo v názvu domény. WooGPL nabízeli pluginy a šablony k WooCommerce jen za měsíční členský poplatek 10 USD.

Prozatím zde obsah ještě vidíte, ale v 11. června bude úplný konec.

To all our valued customers, we regret to inform you WooGPL will be closing on June 11th, 2016.

We were contacted by Automattic a few days ago whom advised we were in breach of the trademark “Woo” (Regardless of the fact that we have been established for over 2 years and the Trademark for Woo was only put forward in October, 2015).

To keep the peace and ensure we don’t step on anyone’s toes we have decided to cease operation and close down the WooGPL service in 90 days of writing this post.

Jak vidíte, nepomohlo ani to, že si doménu pořídili dříve než byla registrována obchodní značka. Možná si říkáte, že by to nějak soudně vyhráli. Je to možné, ale WooGPL zvolila cestu změny názvu na GPL Kit.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *