You are here: Home » WordPress » Jak se stát WordPress vývojářem

Jak se stát WordPress vývojářem

Líbí se vám WordPress a chtěli byste se stát profesionálním programátorem, který v něm zvládne udělat naprosto cokoliv? Vyvíjet vlastní pluginy, vytvořit šablonu na zakázku anebo se dokonce podílet na samotném vývoji WordPress? V dnešním článku si shrneme, co vše byste měli umět a jak si rozšiřovat vědomosti.

HTML

Naprostým základem je HTML (HyperText Markup Language). Právě díky HTML ví prohlížeč jak má stránka vypadat. Respektive její vizuální statické ztvárnění.

HTML je naprostým základem pro tvorbu webů. Popravdě není moc náročné a většina lidí se za odpoledne naučí dostatek, aby dokázali vytvořit svůj první statický web. Je dobré však moc nespěchat a věnovat učení dostatek času. Zvláště kvůli dobrým návykům, které později oceníte.

CSS

Jakmile zvládnete HTML je načase podívat se na CSS (Cascading Style Sheets). CSS ovlivňuje vzhled jednotlivých elementů HTML stránky. Má vliv na to jak je internetový prohlížeč bude vykreslovat. Například v HTML umístíte do stránky nadpis, v CSS určíte vlastnosti písma.

Přeštěte si   Největší nevýhody WordPress zvláště pro důležité weby

O CSS nemusíte vědět ani si vyzkoušet úplně všechno, zvláště pokud se budete chtít zaměřit na backend (ta část WordPress kterou nikdo nevidí, například skripty, databáze). Je však dobré chápat jak funguje a jak se dá využít. Jestliže se však chcete zaměřit na tvorbu šablon anebo pluginů co ovlivňují vzhled, CSS byste měli znát dobře.

JavaScript

JavaScript se stará o všechny ty úžasné věci, které se dějí na webu v reálném čase. Různé posuvné lišty, přetahovací obrázky, pohyblivé menu anebo editor příspěvků ve WordPresss to je JavaScript kombinovaný s CSS.

JavaScript je dobrý pro začátečníka, protože kvůli němu nepotřebujete instalovat na počítač webserver anebo není nutné kompilovat kód. Prostě stačí libovolný internetový prohlížeč. Poměr velikosti kódu v JavaScript k PHP v každé verzi WordPress roste. S tím jak lidé chtějí stále dynamičtější stránky je také po programátorech v JavaScript větší poptávka.

Ačkoliv se u WordPress stará JavaScript o front end, díky Node.JS může posloužit i jako backend. Například WordPress.com má kompletně vše už dělané v JavaScript.

Přeštěte si   Zúčastněte se každoročního průzkumu WordPress

JavaScript byste rozhodně měli věnovat notnou dávku pozornosti, zvláště pokud se chcete specializovat na frontend. Minimálně základy však budete potřebovat i pro backend.

WordPress také využívá některé knihovny, například jQuery. Bude třeba je všechny znát a mít minimálně prolistovanou dokumentaci.

PHP

Na PHP celý WordPress běží. Bez něj nevytvoříte šablonu ani plugin. Většina potíží s WordPress má také svůj původ v PHP. Ačkoliv není náročné se PHP postupně učit za pochodu, tak WordPress má kód poměrně složitý. Učit se tak budete spíše z knížek a na jiných skriptech.

MySQL

Všechna data, krom multimédii se ukládají do databáze. U WordPress je to MySQL. Zvládnout SQL je velmi náročná disciplína, která vyžaduje i určité předpoklady. Prostě na to musíte mít hlavu. Složitější dotazy, které propojují jednotlivé tabulky můžete řešit i desítky minut, zatímco někdo je zvládne bez přemýšlení.

Naštěstí si vystačíte do začátku v pohodě jen se základy. Respektive musíte vědět jak fungují tabulky, co všechno s nimi jde dělat a znát základní SQL příkazy. Postupně se můžete posouvat dále. Většinou u menších projektů řešíte jen pár složitějších SQL dotazů.

Přeštěte si   Chyba ve WordPress - Dočasný adresář neexistuje

Jestliže se zaseknete u MySQL nic si z toho nedělejte. Soustřeďte se na to co vám jde. Vždy se v komunitě najde někdo, s kým můžete SQL problematiku konzultovat.

WordPress

I pokud zvládnete vše výše zmíněné, bez znalosti dokumentace WordPress se neobejdete. WordPress využívá velké množství API, funkcí a určitých standardů. Vše je třeba si projít a mít v tom přehled. Minimálně na úrovni, abyste věděli kam se kouknout a co hledat.

Komunita

Vše se dá naučit z knížek, ale občas to jde rychleji díky komunitě, která vás v případě záseku nasměruje. Vyplatí se sledovat následující diskuze a v případě dotazů se nebát se zeptat.

Hodně štěstí 😉

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *