You are here: Home » WordPress » Matt Mullenweg o WordPress

Matt Mullenweg o WordPress

Na WordCamp Europe, který se konal 24. června 2016 ve Vídni odpovídal Matt Mullenweg na otázky ohledně současnosti a budoucnosti WordPress. Matt Mullenweg je ředitelem Automattic, která stojí napříkald za WordPress.com. V současné době působí v 50 zemích světa a zaměstnává 470 lidí.

Budoucnost WordPress

Hned několik otázek se točilo kolem budoucnosti a směřování WordPress. Podle Matta není současný WordPress napsán, tak jak v něm budou lidé tvořit obsah za deset let. Celý se během následujících dekád změní a vyvine v něco, co bude spíše připomínat operační systém pro open web.

Matt Mullenweg je pevně přesvědčen, že budoucnost patří JavaScript a každý vývojář WordPress by se jej měl začít důkladně učit. Odhaduje, že do pěti let jej bude muset znát každý vývojář WordPress. Co se týká fungování WordPress, tak to bude spíše o JavaScriptu, který bude komunikovat s backendem přes API.

Přeštěte si   Adoptujte si WordPress plugin v akci Adopt-me

Ostatně WordPress.com přešel u backend z PHP na JavaScript. Zároveň přetvořit frontend a nazval jej Calypso.

Jetpack, WordPress.com, Woo a .blog

Jetpack, WordPress.com, Woo a .blog jsou komerční projekty v jejichž čele je Matt Mullenweg. Všem věří a troufá si říct, že se jedná o miliardový byznys s výjimkou domény prvního řádu .blog, kde potenciál odhaduje na stovky milionů dolarů. Jen pro zajímavost, .blog získal Automattic za zhruba 19 milionů dolarů.

Konkurence WordPress

V zákulisí se mluví o blogovací platformě Medium jako konkurenci WordPress. Některé velké weby jako třeba theringer.com na něj přešly. Za Medium stojí Evan Williams, zakladatel oblíbené sociální sítě Twitter. Mezi nejsilnější stránky Medium patří velmi jednoduché uživatelské rozhraní a zvláštní WYSIWYG editor.

Přeštěte si   Automatické aktualizace je třeba hlídat

Matt Mullenweg v něm však velký problém nevidí. Říká, že konkurence musí platit stovky tisíc dolarů, aby mohla vůbec konkurovat WordPress.

Competitors have to spend hundreds of thousands of dollars to compete against WordPress.

WordPress má obrovskou výhodu v komunitě, která přispívá velkým množstvím šablon, pluginů a vývojem jádra. Medium má podle Matta možná dobrý WYSIWYG editor, ale nedokáže konkurovat flexibilitě WordPress.

Sám vidí konkurenci spíše v Tumblr, což je něco mezi blogovací platformou a sociální sítí. Právě aspekt sociální sítě, tedy to že vás někdo aktivně sleduje podceňuje lidi tvořit další a další obsah.

 

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *