You are here: Home » WordPress » Odinstalace WordPress

Odinstalace WordPress

Návodů jak správně nainstalovat WordPress je spousta. Ať už provedete instalaci přes originální balíček anebo použijete instalátor, většinou se výsledek moc neliší. Jenomže přemýšleli jste jak odinstalovat WordPress?

Jak a kam WordPress ukládá data

Soubory instalace, multimédia, skripty a tak dále se ukládají na disk serveru. Pokud nejsou chráněny například přes .htaccess tak k nim má přístup kdokoliv, kdo zná jejich přesné umístění. Samozřejmě soubor s příponou .php si nestáhne ale spustí skrip, který obsahuj.

K těmto souborům nejčastěji přistupujeme přes FTP klienta (Total Commander, FileZilla, WebFTP, net2ftp). Smazat všechny soubory i adresáře tak můžeme poměrně jednoduše. Vše označíme a smažeme.

Data jako jsou články, stránky, nastavení pluginů, komentáře, údaje o uživatelích se ukládají do databáze MySQL. K těmto datům máme většinou přístup přes speciální program phpMyAdmin na adrese, kterou nám poskytne hosting. Případně můžeme použít program Adminer. Ten stačí nahrát na webhosting a zadat údaje z wp-config.php.

Přeštěte si   Spam v komentářích je velký problémem WordPress

Data jsou ukládána do tabulek. V těchto tabulkách jsou na každém řádku hodnoty, kterou WordPress může dohledat. Dat se zbavíte tak, že smažete všechny tabulky, které WordPress používá. Jestliže na daném webhostingu máte pouze instalaci WordPress budou zde jen tabulky WordPress. V ostatních případech si z wp-config.php zjistěte jakou předponu mají tabulky dané instalace. Najdete je v proměnné $table_prefix.

Poslední co je třeba smazat jsou PHP Session. Do nich se ukládají informace o uživatelích, které je třeba uchovat při přechodu z jedné stránky na druhou. Fungují podobně jako cookies, až na to že se ukládají na serveru. Nejedná se o žádné zásadní informace, ale dejme tomu, že po sobě chceme opravdu důsledně a rychle uklidit. Session totiž mají omezenou životnost a server je sám průběžně maže.

Přeštěte si   Nahlédnutí pod kapotu WordPress 4.7

Session jsou uloženy ve speciálním adresáři /session/ popřípadě /tmp/. Je na stejné úrovni jako /www/. Stačí jej tedy navštívit a smazat obsah. Respektive jen ty soubory s předponou sess_. Ostatní je dobré ponechat 🙂

Nezapomeňte na zálohy

Pokud nechcete data jen odinstalovat ale zničit kompletně, je třeba postarat se i o zálohy. Záleží jakou formu záloh používáte. U zálohu na externí úložiště přes FTP použijte mazání souboru, cloudové služby mají většinou ještě vlastní zálohu pro případ výpadku a zálohování ze strany hostingu bývá popsáno v podmínkách užívání služby. V některých případech mohou držet zálohu po zrušení služby i několik týdnů. Nezbývá než napsat na hosting žádost o smazání záloh. Jinak vám nezbývá než si počkat.

Přeštěte si   V sobotu 25.6.2016 se v HUB Praha naučíte jak tvořit stránky ve WordPress

Nesmazatelné pozůstatky webu

Jakmile se něco zveřejní na internetu většinou to tam už zůstane navždy. To platí i pro nainstalovaný WordPress, respektive jeho obsah. Pokud máte známější web, tak jeho kopie bude uložena na archive.org.

Několik dnů také bude trvat, než se smaže obsah v cache vyhledávačů. Pro urychlení se vyplatí nahradit vše přesměrováním 301 na jeden soubor, kde bude napsáno zrušeno. Stránka musí vracet kód 200. Vyhledávače totiž delší dobu drží originální obsah stránek, které vrací momentálně chyby.

Tak máme odinstalováno 🙂

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *