You are here: Home » WordPress » Soubory šablon WordPress

Soubory šablon WordPress

Pokud si začínáte hrát se šablonami, tak první co zkusíte je udělat si child theme k nějaké už hotové šabloně. Stačí pár menších úprav a rázem vypadá web úplně jinak. Postupem času však budete chtít zajít dál a mimo vzhled se podívat i třeba na funkčnost. Následující seznam souborů, které se běžně nachází v adresáři se šablonou, vám s tím pomohou.

404.php

Tento soubor obsahuje kód pro stránku, která neexistuje. Například když smažete příspěvek, ale někde na něj stále vede zpětný odkaz, tak se uživatel dostane právě k obsahu na 404.php. Většina uživatelů upravuje, co se zobrazí při chybě 404 pomocí pluginů.

archive.php

Tento soubor obsahuje seznam (list, index) příspěvků, které se zobrazují podle určitého klíče. Například když kliknete na rubriku, štítek anebo na další stránku s příspěvky.

Přeštěte si   Odinstalace WordPress

Pozor archive.php se nemusí nacházet v každé šabloně. Od WordPress 3.0 jej nemají ani základní šablony.

comments.php

V tomto souboru se nachází kód upravující vzhled komentářů. Většinou jsou zde zvlášť trackback, pingback a samotné komentáře. Měl by se zde nacházet i formulář pro komentování. Analýzou tohoto souboru většinou zjistíte, kde případně jsou jednotlivé části.

footer.php

Zde je spodní část šablony, takzvaná patička. Při práci s footer.php myslete na to, že je součástí všech vygenerovaných stránek. Například na ní najdete oblíbené Používáme WordPress (v češtině).

functions.php

Tady najdete všechny funkce, které šablona poskytuje. Jedná se o jeden z nejdůležitějších souborů. Tento soubor také nikdy needitujeme, protože při každé aktualizaci se přepíše. Je dobré ke každé funkci napsat podrobný popis. Až se k šabloně vrátíte za nějaký ten čas, tak se bude hodit.

Přeštěte si   Jak probíhá vývoj WordPress

Na rozdíl od style.css u child theme nepřepisuje původní functions.php, pouze k němu přidává další funkce.

index.php

Hlavní soubor celé šablony. Vždy se načte a postupně volá ostatní části.

header.php

Hlavička šablony. Je součástí každé vygenerované stránky. Správně byste pouze do ní měli vkládat celý obsah <head>, nikoliv do index.php.

page.php

V tomto souboru upravujete vzhled jedné samostatné stránky (page). WordPress v základu rozeznává stránku (page) a příspěvek (post). Můžete tak vytvořit dva naprosto odlišné druhy vzhledy pro každou. Hodí se to spíše pro firemní prezentace.

search.php

V tomto souboru je vzhled výsledků s vyhledáváním.

searchform.php

Šablona pro vyhledávací formulář.

sidebar.php

Do tohoto souboru patří kód ke všem postranním panelům i těm, které nejsou na straně. Definuje se zde nejenom jejich vzhled a chování, ale také se zde takzvaně registrují. Každý je totiž nutné takto aktivovat.

Přeštěte si   Spam v komentářích je velký problémem WordPress

single.php

Další z nejdůležitějších souborů. Zde je vzhled jednoho otevřeného příspěvku.

style.css

V tomto souboru se nachází kaskádové styly (CSS), které ovlivňují vzhled výsledné stránky. Každá šablona musí tento soubor mít.

Zároveň obsahuje informace o šabloně, které WordPress zobrazuje v administraci.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *