Tradičně v úterý 17.8.2016 byl pro všechny uvolněn nový WordPress 4.6. Získal označení Pepper po americkém jazzovém saxofonistovi Pepper Adamsovi. Jedná se o druhou velkou aktualizaci WordPress tohoto roku a přináší několik velmi zajímavých novinek.
Zjednodušené aktualizace v reálném čase
Takzvané Shiny Updates přiblíží opět WordPress k aplikacím na mobilních telefonech. Po kliknutí na aktualizovat anebo instalovat u šablon a pluginů vše proběhne na pozadí. Uvidíte pouze dvě rotující šipky, které symbolizují probíhající akci. Následně se objeví informace, že vše proběhlo v pořádku. Vynechává se tak mezikrok, kdy sledujete stránku s průběhem instalace či aktualizace. Většině uživatelů WordPress tyto informace nic neříkaly.
Shiny Updates byl původně název pluginu, který měl právě toto na starosti. Při vývoji WordPress 4.6, bylo navrženo, že by se plugin mohl stát součástí samotné instalace. Návrh byl přijat a začalo se s integrací, která byla velice jednoduchá. Podle vývojářů totiž vše podstatné už bylo ve WordPress 4.2. O Shiny Updates jsem psal samostatný článek v červnu.
Nativní fonty
Po aktualizaci si v administraci možná všimnete menší změnu v použitých fontech. WordPress opouští původní koncept, kde měla administrace vypadat pro všechny operační systémy a zařízení stejně. Využívaly se k tomu takzvané Google Fonts, konkrétně v administraci byl Open Sans. Nově je font nahrazen nativním fontem operačního systému. Uživateli tak bude administrace více povědomá. Zároveň se nebude muset stahovat font ze serveru třetí strany. Takže vše bude i rychlejší a nezávislé.
Tato změna zasáhne pouze administraci. Nijak se nedotkne šablon, pluginů a editoru.
Nefunkční odkazy
Moje nejoblíbenější novinka, na kterou jsem se opravdu těšil. WordPress 4.6 bude umět odhalit nefunkční odkaz, při psaní příspěvku. Okamžitě tak budete umět odhalit překlepy a chyby. Testování bude probíhat online a jako chybné se vyhodnotí pouze odkazy, které vrátí stavový kód 4XX. Tedy hlavně 404 – stránka nenalezena. Této novince jsem také věnoval samostatný článek.
Tato novinka funguje jen ve vizuálním editoru, nikoliv v HTML.
Zálohování do cache prohlížeče
Ačkoliv WordPress průběžně ukládá napsané texty, někdy můžete během chvilky přijít o pořádný kus textu. Toto se týká hlavně situace, kdy máte problém s internetovým připojením. Od WordPress 4.6 se bude průběžně ukládat obsah psaných příspěvků i do cache prohlížeče. Obnoví se tak více obsahu a rychleji.
Další novinky a úpravy
- Nové možnosti importování textu z jiných blogovacích platforem.
- Zlepšené překlady pro pluginy od komunity. V případě nové verze budete upozorněni.