You are here: Home » Hosting » Jak je to s webhostingem pro WordPress

Jak je to s webhostingem pro WordPress

Poměrně dost hostingových společností u nás začíná nabízet alespoň v reklamách webhosting pro WordPress. Vzhledem k oblíbenosti tohoto redakčního systému to není nic překvapivého. Ovšem co vlastně nabízí?

Po zadání webhosting pro WordPress do Google nám vyjede spousta reklam, které přesně cílí na toto slovní spojení. Pak vidíme organické (přirození) výsledky. Když se přes několik z nich proklikáme, tak ve většině případů se dostaneme pouze na obecné informace s doporučenou volbou služby. Což ve výsledku vlastně nic není.

Co potřebuje WordPress

V dnešní době už WordPress pojede takřka na každém sdíleném webhostingu. Pokud použijete správné pluginy a dobře vše nastavíte, tak jsem se doposud nesetkal s webhostingem, který by měl s WordPress zásadní problém. Co se týká technických požadavků, tak ty jsou v porovnání s konkurenčními CMS v podstatě stejné anebo nižší.

Na pár věcí byste si ale měli i přesto dát pozor.

  • PHP 7 – ačkoliv stačí PHP 5.6, dnes už každý sdílený webhosting, včetně těch největších, má PHP 7. Kdo ne, tak ten to se svými službami asi nemyslí moc vážně a je lepší se mu obloukem vyhnout.
  • MySQL 5.6+ anebo MariaDB 10.0+ – k tomuto se ještě ujistěte, že hosting nabízí správu databáze přes webové rozhraní. Ideální je phpMyAdmin. Když se něco v databázi rozbije, je celkem snadné to opravit přes webové rozhraní oproti SQL dotazům.
  • mod_rewrite – jedná se o záležitost webserveru Apache a slouží k tvoření hezkých adres. Jde to i bez Apache, ale převážná většina sdílených webhostingů jede na Apache.
  • memory_limit alespoň 64MB – jde rozjet WordPress na 32MB ale pluginy s narůstajícím množstvím dat chtějí více. 64MB by mělo stačit. V případě oblíbeného řešení WooCommerce se podívejte po webhostingu se 128 MB paměti.
  • max_execution_time standard je 30 – znamená že maximální doba běhu skriptu je 30 vteřin. WordPress tohle ani zdaleka nepotřebuje. Pokud tedy nepotřebujete pravidelně importovat větší objem dat, což trvá. Někde nabízí 90 jinde 180. Tohle je však dvousečná zbraň. Jestliže více webů na sdíleném webhostingu začne využívat tyto limity na maximum, tak budou mít všichni problémy. Místo toho je lepší vybrat nějaký třeba s 60 či 90 a zeptat se na podpoře zdali by mohli individuálně na chvíli vám to zvednout třeba na 300. Samozřejmě tohle se týká jen importu dat. Takto velký limit dobře fungující WordPress opravdu nepotřebuje.
  • zálohování – i když se budete maximálně snažit, tak se jednou něco rozbije a budete muset sáhnout pro zálohy. Osobně preferují vlastní zálohování na externí úložiště. Jsou k tomu speciální pluginy (zrovna ty žerou paměť i dobu běhu skriptu :)). Je dobré vědět, kdy a jak dělá hosting zálohy, popřípadě kolik si účtuje za přístup k nim. Někteří poskytovatelé vám dají plný přístup třeba k zálohám za posledních 7 dní. Tohle je dobré když se nepovede aktualizace, ale třeba u napadení s backdoor co máte ve skriptech několik týdnů to zase moc nepomůže.
Přeštěte si   Kde vydělat penízky na hosting a doménu

Co je to skutečný webhosting pro WordPress

Skutečný webhosting pro WordPress u nás nikdo nenabízí. V zahraničí je to například wpengine.com. Jedná se o jejich odladěné řešení postavené speciálně pro WordPress, kde si platíte čistě za výkon. Za web do velikosti 10 GB s návštěvnosti do 25 tisíc za měsíc zaplatíte 29 USD/měsíčně (cca 700 CZK/měsíc), do 20 GB a 100 tisíc návštěv je to 99 USD/měsíc (cca 2.400 CZK/měsíc).  Jak vidíte je to celkem slušná pálka, ale za tuto cenu víte, že se vám o to někdo stará a že to vždy pojede.

U nás většinou nabízí poskytovatelé jen vhodné parametry webhostingu plus nějaký automatický instalátor. Samozřejmě s tím, že pokud se něco rozbije je to už na vás. Podpora se tedy nevztahuje na WordPress ale pouze na webhosting. V lepším případě mají na podpoře někoho, kdo o tom něco ví a zkusí bez záruky pomoct. Pokud samozřejmě bude mít čas. Neslibujete si tedy od reklam na webhosting pro WordPress zbytečně moc. Dostanete to samé co jinde.

Přeštěte si   Problémy s aktualizací na WordPress 4.3

Světlé výjimky

Na druhou stranu jsou tu i společnosti, které se snaží udělat i něco málo navíc.

  • C4 – Společnost C4 má vlastní diskuzní fórum, kde zákazníkům odpovídají na otázky nejen ohledně redakčních systému. Vzhledem ke kvalitě odpovědí soudím, že tam o tom někdo něco opravdu víc a případně by byl ochoten pomoct i mimo diskuzní fórum.
  • Wedos – Největší webhostingová společnost má oficiálně CMS specialistu, který řeší problémy i s WordPress. Na sociálních sítích se občas na jeho jméno objeví chvála. Dále má Wedos IPS/IDS ochranu, která eliminuje různé druhy útoků. Čerpá i z databáze známých slabin redakčních systémů. Takže vaši instalaci jednak ochrání a také snižuje využívání serverových prostředků. Například takový brute force útok se v podstatě rovná DoS útoku.
Přeštěte si   Specializovaný webhosting pro WordPress

Pokud znáte další světlé výjimky podělte se prosím v komentářích 🙂

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *