You are here: Home » WordPress » Spam v komentářích je velký problémem WordPress

Spam v komentářích je velký problémem WordPress

Mít automatické schvalování komentářů ve WordPress bez jakéhokoliv pluginu na detekci spamu je jedna z největších chyb jakých se můžete dopustit. Dříve anebo později takovýto web bude vyřazen z vyhledávačů a začnou s ním i další problémy. Některé mohou být i závažné.

Spamovací roboti nedočkavě čekají na každou novou instalaci

Víte jak dlouho trvá, než se na vašem WordPress objeví první spam? Ve většině případů je to otázkou hodin po prvním zařazení vašeho webu do indexu Google. Každý nový WordPress je totiž ideálním cílem. Často jej založí úplný začátečník, který ještě s ochranou nemá zkušenosti. Automatičtí roboti, tak čekají, kdy bude do Google zařazen nový WordPress, aby jej mohli otestovat.

Jakmile získají adresu, jdou vyzkoušet jak je zabezpečený a jak se jeho majitel staví ke komentářům. Brzy se na něm pak začnou objevovat.

Komentáře a spam

Klasický spam plný odkazů a reklamy na různé pochybné produkty a služby všichni dobře známe a ani na okamžik by nás nenapadlo jej schválit. Ovšem existují i pokročilejší metody, kterým stačí jen zpětný odkaz v adrese webu. Popřípadě si pár příspěvky vybuduje reputaci a jednou za čas přidá do komentáře vlastní odkaz.

Přeštěte si   WordPress avatar

Poznat jej na první pohled přitom nemusí být vůbec snadné. Jsou to komentáře jako „Velmi hezký článek.“, „Dobrá práce.“, „Sdílím na sociálních sítích.“ atd. Tyto krátké a motivační texty mají hned dva důvody proč se objevují nejčastěji. Jednak jsou pozitivní a kdo nemá rád pochvalu, že? Ale také se velice snadno překládají do různých jazyků. Robot který je vkládá rozhodně neumí česky, jen má předpřipravenou sadu přeložených komentářů podle jazyku vašeho webu.

Nakonec ale právě na vás bude rozhodnout co schválíte a co ne.

Spam se hromadí

Pokud necháte otevřené komentáře, ke každému článku jich začnou přibývat desítky. Za rok jich mohou být stovky či dokonce tisíce. Všechny se ukládají do tabulky databáze a zaplňují jí. Zvláště takové ty klasické mohou mít i stovky slov a jsou plné odkazů. Tedy čistě v HTML už jsou nezanedbatelně velké. Databáze to všechno musí pojmout a zpracovat.

Přeštěte si   Největší nevýhody WordPress zvláště pro důležité weby

Stránka s tolika komentáři je nepoužitelná

Pokud i nějaký uživatel zabloudí na takto zaspamovanou stránku, tak se mu nemusí ani načíst. V případě nevhodné šablony může být tak velká, že to prohlížeč nerozdýchá. Dále při generování stránky musí vytáhnout server data z přerostlé tabulky. To může chvíli trvat. Jestliže se o to samé snaží X dalších robotů může docházet k chybám a přetěžování hostingu, což většinou vede k urgencím ze strany techniků ať s tím něco uděláte nebo vám to vypnou.

Nikdo o zaspamovaný web nestojí

Zaspamovaný web je považovaný za neudržovaný a podle příruček pro webmastery od Google, nemá ve vyhledávání co dělat. Dostane tedy penalizaci. Z výsledků vyhledávání většinou úplně nevypadne ale posune se tak daleko, že už jej nikdo nenajde.

Přeštěte si   Jak minimalizovat bezpečnostní hrozby WordPress pluginů

Dlouhé načítání pak odradí i náhodné kolemjdoucí, kteří se radši půjdou podívat jinam.

Případné právní problémy

Mezi záplavou spamu najdete vždy reklamu na nějaké nelegální zboží anebo služby. Běžné jsou i podvodné stránky a malware. Jako majitel webu jste za obsah odpovědní a pokud se někdo dostane do problémů může vás kontaktovat policie, abyste jim poskytli vysvětlení, případně spolupráci.

Takže proč si s tím zahrávat? Buď komentáře zakažte anebo nasaďte nějaký dobrý antispam filtr.

Jak na SPAM

Existuje několik ověřených metod jak bojovat s otravným spamem. Všechny jsou popsány v jednom ze starších článků Jak na komentářový spam. Od začátku roku 2015, kdy článek vyšel se moc věcí nezměnilo. Spamuje se pořád stejně a vesměs i stejným způsobem, to znamená co nejlevněji. Na druhou stranu stojí za to zmínit, že se objevují snahy u některých poskytovatelů webhostingů nasadit IPS/IDS ochrany, které dokáží takovéto roboty částečně blokovat.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *