You are here: Home » WordPress » Na co myslet při výběru WordPress šablony

Na co myslet při výběru WordPress šablony

Výběr vhodné WordPress šablony může být pro váš web klíčové. Ne proto že vyberete nějakou škaredou, ale spíše nevodnou pro daný web, obsahující chyby anebo nesplňující některá základní doporučení.

Je šablona vhodná pro daný druh webu?

Šablony nejsou univerzální. Ty co se hodí pro firemní prezentaci nemusí zrovna ideální pro magazín. Většina firemních prezentací si totiž například může dovolit „plýtvat“ prostorem na kvalitní a velké fotky. Magazíny naopak musí poskládat na viditelnou část stránky po nahrání, co možná nejvíce zajímavých titulků, aby si návštěvník mohl vybrat a k tomu ještě myslet na prostor pro reklamu, která magazín živí.

Důležité jsou i funkce šablony, jako je například zabudovaný slider (posuvný náhled stránek s ilustračními obrázky), galerie anebo sidebary pro další informace. Ne každý šablona toto v sobě má a řešení přes pluginy může být někdy problematické.

Přeštěte si   Jak si vybrat plugin pro WordPress

Většina šablon je tvořena s tím, že budou pro určitý druh webu a mají to i v popisu.

Rychlost šablony

Při dobře nastavené cache, dokáže WordPress být i na podprůměrném webhostingu neskutečně rychlý. Dostat TTFB (čas než obdrží prohlížeč první bit ze serveru) v řádech nižších stovek milisekund není problém. To co však zdržuje vykreslování stránky jsou však jednotlivé části šablony a pluginů. Zvláště pokud se stahují z externích zdrojů.

Tohle vše je nutné mít dobře odladěné. Ideálně pokud se vše stahované nachází přímo jako součást šablony anebo na rychlých a dobře přístupných CDN.

Šablony by také neměli obsahovat velký počet částí, které se postupně nahrávají. Prohlížeč dokáže naráz stahovat jen omezený počet a na další se pak čeká. V některých případech dokonce může jedna část čekat na druhou. Toto sice částečně řeší HTTP2, ale ne všude jej dnes máte k dispozici.

Přeštěte si   Výsledky průzkumu BuddyPress 2016 ukazují, že 54% respondentů přešlo na PHP 7

Jakoukoliv šablonu byste si měli otestovat na tools.pingdom.com, jestli něco nedrhne.

Responzivní design

Většina lidí se dnes už připojuje k internetu přes mobilní zařízení. Je tak třeba k tomu mít uzpůsobený web. Musí být dobře čitelný a přehledný. Pokud předpokládáte, že k vám bude převážná většina návštěvníků přicházet přes mobil, tak možná stojí za úvahu přemýšlet nad šablonou pro mobilní zařízení optimalizovanou i pro počítače.

Při posuzování vzhledu pro mobilní zařízení se nespoléhejte na různé online emulátory. Chce to opravdu otestovat na mobilu. Zkusit si vše proklikat, zmenšit, zvětšit atd.

Šablona zdarma vs placená

Existuje velké množství šablon zdarma, které jsou opravdu dobré. O jejich kvalitě svědčí i to, že je používají desítky tisíc webů. V jednom však s placenými šablonami většinou soupeřit nemohou – zákaznická podpora. U placené šablony máte většinou nějakou placenou podporu garantovanou. Samozřejmě záleží na licenčních podmínkách a rozsahu podpory.

Přeštěte si   HostPress alternativa k cPanel a Plesk s rozhraním WordPress

Oprava nedostatků anebo nezaplátaná bezpečnostní díra se mohou hodně prodražit. U placených šablon většinou víte jak na tom jste. Minimálně do kdy bude šablona podporována. Můžete se na to spolehnout při plánování nasazení nového vzhledu.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *