You are here: Home » Problémy » Problémy s Infinite scroll

Problémy s Infinite scroll

Velké množství šablon pro WordPress dnes používá takzvaný infinite scroll. Jedná se o metodu zobrazování obsahu, kdy se obsah postupně odkrývá tím jak uživatel scrolluje dolů. Známe jí například ze sociálních sítí. Ačkoliv je tato metoda u uživatelů oblíbenější než klasické stránkování (pagination), tak vyhledávače jí zrovna moc nemusí.

Postupné načítání obsahu přes infinite scroll probíhá pomocí JavaScrip. Po načtení, tedy fakticky celý obsah na stránce není a vyhledávače jej nevidí. To samozřejmě dělá indexování složitější a za určitých okolností může vést i k problémům s indexací.

Správně by tento obsah měl být dostupný vždy i pokud má uživatel vypnutý JavaScript. Google proto doporučuje využít nějakou metodu jak se k obsahu vždy dostat. Například umístit na spodní část stránky scrollující pagination. Viz. ukázka zde http://scrollsample.appspot.com/items

Přeštěte si   Klávesové zkratky, které ulehčí psaní příspěvku ve WordPress

Infinite scrolling je náchylný na neúmyslné SEO prohřešky. Například duplicitní obsah, překrývání prvků na stránce anebo dlouhé načítání v důsledků nějaké chyby. Je třeba si vše pořádně otestovat bez JavaScript, na mobilním zařízení a hlavně v různých prohlížečích. Zkuste při scrollování také zmenšovat a zvětšovat okno prohlížeče. Kombinace infinite scroll a responzivního designu může být někdy doslova smrtící pro starší internetový prohlížeč. Známé jsou například záseky Internet Explorer při větším množství textu.

Vyplatí se tedy vůbec infinite scroll používat když jsou s ním takové problémy? Obecně u některých webů určitě ano. Uživateli je totiž daleko příjemnější postupné odkrývání obsahu pomocí scrollování než klikání. Dále bývají většinou weby s infinite scroll rychlejší, protože nový obsah načítají pouze jako text přes JavaScript. Naproti tomu stránkování vyžaduje kompletní načtení celé stránky.

Přeštěte si   Web české WordPress komunity vyhlašuje soutěž o nové logo

Infinite scroll je třeba důkladně odladit nejen kvůli vyhledávačům, ale i návštěvníkům. Nepodceňujte testování u mobilních zařízení. Pokud máte možnost otestujte jej i na smart TV a herní konzoly.

Nezapomínejte, že kvůli vypnutému JavaScriptu bude nutné obsah „nařezat“. Zvolte vhodný počet obsahu. Pokud někdo má vypnutý JavaScript, zřejmě má i nějaký problém s výkonem na svém zařízení.

Další tipy najdete přímo na stránkách Google: https://webmasters.googleblog.com/2014/02/infinite-scroll-search-friendly.html

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *