You are here: Home » Problémy » Problémy s Infinite scroll

Problémy s Infinite scroll

Velké množství šablon pro WordPress dnes používá takzvaný infinite scroll. Jedná se o metodu zobrazování obsahu, kdy se obsah postupně odkrývá tím jak uživatel scrolluje dolů. Známe jí například ze sociálních sítí. Ačkoliv je tato metoda u uživatelů oblíbenější než klasické stránkování (pagination), tak vyhledávače jí zrovna moc nemusí.

Postupné načítání obsahu přes infinite scroll probíhá pomocí JavaScrip. Po načtení, tedy fakticky celý obsah na stránce není a vyhledávače jej nevidí. To samozřejmě dělá indexování složitější a za určitých okolností může vést i k problémům s indexací.

Správně by tento obsah měl být dostupný vždy i pokud má uživatel vypnutý JavaScript. Google proto doporučuje využít nějakou metodu jak se k obsahu vždy dostat. Například umístit na spodní část stránky scrollující pagination. Viz. ukázka zde http://scrollsample.appspot.com/items

Přeštěte si   Co dělat, když váš redakční systém neodesílá emaily

Infinite scrolling je náchylný na neúmyslné SEO prohřešky. Například duplicitní obsah, překrývání prvků na stránce anebo dlouhé načítání v důsledků nějaké chyby. Je třeba si vše pořádně otestovat bez JavaScript, na mobilním zařízení a hlavně v různých prohlížečích. Zkuste při scrollování také zmenšovat a zvětšovat okno prohlížeče. Kombinace infinite scroll a responzivního designu může být někdy doslova smrtící pro starší internetový prohlížeč. Známé jsou například záseky Internet Explorer při větším množství textu.

Vyplatí se tedy vůbec infinite scroll používat když jsou s ním takové problémy? Obecně u některých webů určitě ano. Uživateli je totiž daleko příjemnější postupné odkrývání obsahu pomocí scrollování než klikání. Dále bývají většinou weby s infinite scroll rychlejší, protože nový obsah načítají pouze jako text přes JavaScript. Naproti tomu stránkování vyžaduje kompletní načtení celé stránky.

Přeštěte si   Jak poznat penalizovanou doménu

Infinite scroll je třeba důkladně odladit nejen kvůli vyhledávačům, ale i návštěvníkům. Nepodceňujte testování u mobilních zařízení. Pokud máte možnost otestujte jej i na smart TV a herní konzoly.

Nezapomínejte, že kvůli vypnutému JavaScriptu bude nutné obsah „nařezat“. Zvolte vhodný počet obsahu. Pokud někdo má vypnutý JavaScript, zřejmě má i nějaký problém s výkonem na svém zařízení.

Další tipy najdete přímo na stránkách Google: https://webmasters.googleblog.com/2014/02/infinite-scroll-search-friendly.html

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *