You are here: Home » Problémy » Jak zachránit obsah pokud nejsou zálohy

Jak zachránit obsah pokud nejsou zálohy

Asi nikdo z nás se nechce dostat do situace, že budeme muset všechen obsah obnovovat ze zálohy, abychom znovu zprovoznili web. Jenomže co dělat, když záloha z nějakého důvodu není anebo nejde použít.

Nastavit si u WordPress automatické zálohování není nic složitého. Existuje velké množství pluginů, které se o všechno postarají a jsou dokonce zdarma. Jenomže co když se záloha ve skutečnosti neukládá anebo je nefunkční. Kdy naposledy jste vyzkoušeli jestli opravdu všechno proběhne jak má?

Na druhou stranu není všechno ztraceno, zvláště pokud budete jednat opravdu rychle.

Záloha u poskytovatele webhostingu

Každý správný provozovatel hostingových služeb si dělá zálohy pro svou potřebu. Většinou z důvodu, že by kompletně selhal hardware. Značkové servery sice běžně mají více procesorů, zdrojů napájení a samozřejmě i pevné disky v RAIDu. Jenomže se občas něco může velmi pokazit a data jsou ztracena. Krom katastrofických scénářů, kdy server „vyhoří“ se spíše přihodí smazání dat v důsledku softwarové chyby anebo řadiče.

Přeštěte si   Co dělat, když váš redakční systém neodesílá emaily

V každém případě pro tuto situace mají hosteři pojistku v podobě vlastních záloh. Ty sice nebývají nějak zvlášť aktuální. Často probíhají jednou týdně či jednou za 72 hodin, ale je to dobrý základ.

Vysvětlete svou situaci poskytovateli hostingu a zeptejte se zdali nemá nějaké zálohy pro svou potřebu. S trochou vlídného jednání se taková záloha dá téměř vždy dohledat a často i bez poplatku za práci.

Záloha u programátora/grafika

Pokud máte na míru upravenou grafiku anebo systém, tak ten kdo jej vytvářel u sebe bude mít kopii. Nejsou to sice data, ale přijít o na míru dělanou šablonu zabolí.

Ačkoliv to není dobrou praxí, tak občas může mít programátor u sebe i data z vašeho webu z dob, kdy na něm pracoval. Prostě k provedení všemožných testů potřeboval systém naplnit nějakými relevantními daty. Samozřejmě tohle by se dít nemělo, ale když dojde na problémy, tak se to hodí.

Přeštěte si   Problém s načítáním webových stránek

Google cache

Na ztracený obsah není nic lepšího než Google cache, ale musíte jednat opravdu rychle, než se cache přepíše aktuální verzí. Zadejte do Google:

cache:URL stránky

Dostanete se na uloženou verzi Googlebota, kterou použil pro svou zařazení do indexu. Ta obsahuje všechny texty. Rychle si je postupně zkopírujte. Často je to jediný a nejrychlejší způsob jak zachránit obsah se smazaného webu. Samozřejmě ideální pokud nemáte web moc rozsáhlý.

Archive.org

Archiv internetu najdete na archive.org. Momentálně se v něm nachází 284 miliard stránek z různého časového období. V podstatě je vaší poslední nadějí, pokud jste přišli o obsah a v Google Cache už není.

Pro Archive.org existují i roboti, kteří dokáži automaticky stahovat obsah.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

1 Comment

  1. Díky za doporučení. U webhostingu je to většinou náhoda, že zrovna mají zálohu a je to ta správná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *