You are here: Home » Problémy » Webová stránka zpomaluje počítač

Webová stránka zpomaluje počítač

Jedna z nejhorších věcí, která se může stát vašim návštěvníkům je, že jim zamrzne internetový prohlížeč anebo se výrazně zpomalí celý počítač. Nemusí to být záležitostí starších počítačů. Za určitých okolností se může, i když by se to stávat nemělo, zapotit i pořádná herní mašina. Takovýto návštěvník vám pak může nechat velmi nelichotivé hodnocení na sociálních sítích, zvláště pokud přijde o nějakou rozdělanou práci.

Co způsobuje zpomalení počítače

Existuje poměrně velké množství problémů, které mohou stránku dovést do stavu nepoužitelnosti.

Adobe Flash

Flash a podobné předpotopní technologie jsou nejčastějším problémem. Tento problém poznáte podle toho, že se vykreslí stránka anebo její část a následně dojde k zamrznutí. Zvláště u Adobe Flash je to ještě doprovázeno roztočením větráku. Nejčastěji se to stává u velkých reklamních ploch, popřípadě při vetším počtu menších. Pokud navíc reklama spustí zvuk anebo video, nemusí hned fungovat zavření stránky. Počítač může být hlučný i desítky vteřin poté. Je to velice nepříjemný zážitek pro uživatele. Technologiím jako je Adobe Flash byste se měli vyhnout.

Velmi velké množství HTML anebo JavaScript

Tohle se stávalo prohlížečům Internet Explorer. Pokud šlo množství HTML anebo JavaScript do megabajtů, tak docházelo k zásekům. Někdy se objevilo i varování Webová stránka neodpovídá. Nemuselo přitom jít o nějakou špatně optimalizovanou stránku. Problém dělaly například velké tabulky anebo množství generovaného text u v JavaScript.

Přeštěte si   Jak poznat penalizovanou doménu

Zde bylo řešením prostě stránkování obsahu. Samozřejmě u velkých tabulek s daty to není vždy vhodné, ale je třeba myslet i na uživatele Internet Explorer. Sice dnes už je ve Windows standardem Edge, ale dokud nevymizí Windows 7, tak se Internet Explorer nezbavíte.

Infinite scrolling

Infinite scrolling neboli postupné načítání obsahu je oblíbená metoda, který má šetřit data. Využívají jí hojně například sociální sítě. S tím jak uživatel postupně scrolluje níže a níže tím se postupně načítá starší obsah. Bohužel s tímto mají problém starší prohlížeče. Obsah „nahoře“ totiž zůstává a prohlížeč postupně zaplňuje přidělenou paměť. Opět se ale jedná o problém spíše u Internet Explorer. Osobně jsem se s tím u Chrome a FireFox nesetkal.

Zacyklované responzivní prvky

Dnešním standardem jsou responzivní stránky, které mění svůj vzhled podle velikosti displeje. Bohužel někdy se může stát že internetový prohlížeč neposkládá stránky správně. Děje se to například v kombinaci změny velikosti okna a použitím funkce lupa, pro zvětšení. Pár opakovaných neuvážených pohybů s oknem (zvětšování, zmenšování) může dočasné vytížit procesor. Opět se může objevit Webová stránka neodpovídá.

Zde je třeba testovat a zkoušet jak co reaguje.

Přeštěte si   Jak zachránit obsah pokud nejsou zálohy

JavaScript

JavaScript nejčastěji zasekne načítání stránky pokud dojde k nějakému zacyklení. Naštěstí toto odhalíte poměrně rychle při testování.

Ovšem může zpomalit i slabší počítače třeba zobrazováním různých grafických prvků, které se pohybují. Například když umístíte na web padající vločky, ohňostroj atd. Obdobně může dělat problém i změna vzhledu kurzoru.

Samozřejmě i větší množství souběžně běžících skriptů je velká pohroma. Podívejte se třeba na stránku Facebooku, kde se toho v jeden okamžik děje opravdu hodně. Na slabších počítačích dokáže doslova vytuhnout. Nebuďte jako Facebook.

PopUp okna

PopUp okna jsou přežitkem dávných dob. I dnes se používají pro reklamu. Naštěstí je většina prohlížečů umí velmi rychle zlikvidovat. Popřípadě existují doplňky, které je automaticky umí zavřít. Problémem dneska jsou však JavaScript + CSS upozornění, které otravují s tím jestli nechcete odebírat newsletter.

Přeštěte si   Problém s načítáním webových stránek

Takovéto okna většinou mají na sebe upozornit nějakým pohybem. Tento pohyb však nemusí vždy jít podle plánu. Například jejich odscrollování do horní části obrazovky může vést k nekonečnému posunu, který pěkně vytíží váš procesor.

Obdobně může dělat problém i scrollující reklama. Zvláště používá li nějaké animace anebo dokonce přehrává video. Nikdy nenechávejte scrollovat video. To je to nejhorší.

Čekání na externí zdroje

Tohle sice není zamrznutí stránky, ale často to tento problém připomíná. Pod článkem máte 5 tlačítek sociálních sítí. Ty se postupně stahují, jenomže tím zablokují další vykreslování stránky. Vypadá to jako by stránka v půlce zamrzla.

Řeší se to buď vlastním skriptem, kdy máte všechno, včetně grafiky, u sebe na hostingu a komunikujete se serverem sociálních sítí jen po provedení nějaké akce (přejetí myší, kliknutí) anebo asynchronní načítáním. Bohužel v případě chyby může i asynchronně načítaný JavaScript způsobit zamrznutí webu. Ideální je tedy o všechno se postarat u sebe.

Problémové externí soubory mohou být i počítadla návštěvnosti a kódy reklamních systémů.

Další zdroje

 

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *