You are here: Home » WordPress » Gutenberg editor

Gutenberg editor

Gutenberg je nový vizuální editor, na kterém už usilovně pracuje skupina WordPress vývojářů. Má nahradit stávající vizuální editor TinyMCE. Matt Mullenweg předvídá, že by se tak mohlo stát už ve verzi WordPress 4.9. Dokonce v následující verzi WordPress 4.8.1 se možná dočkáme upoutávky.

Gutenberg má být převratný, protože daleko více bude dbát na celkový vzhled příspěvku, nikoliv jen samotného textu. Přímo uvidíte jak text bude vypadat na stránce. Navíc je výrazně posílena podpora uživatelského rozhraní a mobilních zařízení. Mimochodem ve verzi 4.9 se plánuje více novinek, které mají zjednodušit uživateli úpravu vzhledu.

Na současný editor TinyMCE jsme si za ty roky zvykli. Dovoluje nám psát pohodlně  texty, vhodně je upravovat a formátovat. Ovšem když dojde na zapadnutí do šablony, tak se bez znalostí HTML a CSS neobejdete. To už je za hranicemi současného editoru. Nový Gutenberg by to měl změnit. Chce zajít dále a umožnit nám vkládat texty přímo do šablony a libovolně je formátovat.

Přeštěte si   Interní odkazy a WordPress

Toho dosáhne pomocí bloků. Jednotlivé bloky bude možné libovolně upravovat a formátovat „přímo“ v šabloně. Na každý půjde kliknout a dodatečně jej „přeformátovat“ podle vašich potřeb. U textů upravit velikost, font, barvu, zarovnání atd. a u obrázků měnit velikost. Bloky budete mít prakticky všude. Nejen v příspěvcích ale i po stranách ve widgetech. Celou stránku si tak vlastně upravíte jak chcete. Přímo uvidíte jak to nakonec uvidí i návštěvník.

Krásně se to čte, ovšem za tím vším je strašně moc práce jak ve front endu tak i back endu.

V současné době si můžete Gutenberg vyzkoušet jako plugin v beta testu. Stáhnout jej lze zde. Podmínkou je mít WordPress v poslední verzi 4.8. Pokud vše půjde podle plánu, tak plugin bude integrován do jádra WordPress ve verzi 4.9.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *