You are here: Home » Nezařazené » Pár záblesků z minulosti, které fungují i na dnešních webech

Pár záblesků z minulosti, které fungují i na dnešních webech

Z dávných dob internetu jsme si přenesli několik funkcionalit, na které se dnes už často zapomíná. Měly přitom zásadní vliv na uživatelský dojem z webu. Jednalo se o univerzální prvky, které fungovaly téměř všude.

Logo jako odkaz

Mezi nejstarší ovládací prvky webu určitě patří logo, na které se dalo kliknout. Vždy vedlo na hlavní stránku webu. I když návštěvník byl zmatený a třeba se i ztratil, tak věděl, že logo jej přenese na hlavní (domovskou) stránku.

Ono to mělo i technické opodstatnění. Dříve nebyl tak rychlý internet a pokud jste se dostali někam, kde jste viděli, že to není přesně to co hledáte, tak jste nemuseli čekat než se nahraje menu či další ovládací prvky (často se používala obrázková tlačítka). Stačilo kliknout na logo a byli jste zpět.

Většina šablon WordPress tradici loga či nadpisu, které vás dovede na hlavní stránku dodnes dodržuje.

Přeštěte si   Proč nepoužívat infinite scroll

Podtržené odkazy

Odkaz se dříve poznal nejen podle toho že byl modrý (po kliknutí fialový), ale také byl vždy podtržený. Tato tradice se držela hodně dlouho. Dnes se samozřejmě dává přednost spíše tomu, aby dobře zapadl do designu stránky. Ovšem většina šablon stále používá v textu příspěvků či stránky podtržené odkazy. V menu už se však dává přednost z estetických důvodů odkazům nepodtrženým.

Šetřilo se přenesenými daty

Optimalizace obrázků byla naprostá nutnost. Dokonce jste museli počítat s tím, že část vašich návštěvníků má obrázky vypnuté, protože šetří přenesená data. U všech obrázků jste tak museli dbát nejen na přijatelnou míru komprese, ale také jaký zvolit formát. Dnes si s tím už nikdo hlavu neláme. Fotky se nahrávají v plném rozlišení a od WordPress se očekává, že „s tím něco udělá“, aby to bylo optimalizované.

Přeštěte si   Nestěžujte život uživatelům mobilního zařízení

V dnešní době už přenosová rychlost prakticky není problém. Problém jsou však přenesená data u mobilních operátorů. Pozor na vesnicích v údolích stále převládá Edge. Takže když si stáhnete společně s tiskovou zprávou obrázek v PNG, koukněte se kolik má a nebojte se jej převést na JPG. U fotek se zase dejte pozor ať zbytečně nevkládáte do příspěvku plnou velikost a nebojte se komprese třeba 80. WordPress standardně dělá 90, ale není to potřeba, pokud nepracujte se zvětšováním. Téma komprese obrázků jsme se zabývali v článku Jak změnit kompresi JPEG obrázků ve WordPress.

V patičce byl kontakt

Snad každá stránka měla © anebo ® v patičce následované rokem založení webu. Následovalo kdo web vytvořil a případně kontakt na něj. Většinou tento kontakt obsahoval odkaz mailto: tedy po kliknutí se otevřel váš emailový klient a předvyplnila se emailová adresa. V dnešní době se na kontaktní email už zapomíná a musíte to tahat z whois.

Přeštěte si   Jak vydělat peníze na blogu

Každý bloger měl nějakého kamaráda

V dávných dobách bylo běžné do sidebaru dávat odkazy na weby, které čtete. Většinou patřili kamarádům anebo lidem, které znáte z diskuzních fór. Doslova bylo až „blbé“ nemít na blogu alespoň 5 – 10 odkazů. Pokud jste nevěděli koho tam dát, tak jste volili třeba Wikipedii anebo i Seznam. Prostě jste chtěli doporučit svým návštěvníkům nějaké další zdroje informací. V té době bylo kvalitního obsahu či obecně zajímavých webů strašně málo a vyhledávače byly spíše katalogy stránek.

Dnes už se to moc nedělá. Odkazy se dávají v rámci výměny anebo na další své projekty. Popřípadě se prodávají kvůli SEO. Stále však existuje řada lidí, kteří se rádi podělí o zajímavé zdroje informací.

Share Button

Programuju v PHP už několik let spíše pro zábavu. Baví mě WordPress, protože tak lenivým lidem jako jsem já ušetří spoustu času. A rád sbírám reklamní flash disky. Tento blog používám pro utřídění myšlenek.

http://n-host.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *